romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeští muslimové chtějí důrazně odsoudit terorismus. Lidským řetězem ochrání kostel. Američtí poslali ISIS do h***!

9.8.2016 15:17
Romana Červenková na demonstraci na podporu uprchlíků v létě 2015 (FOTO: Romea.cz)
Romana Červenková na demonstraci na podporu uprchlíků v létě 2015 (FOTO: Romea.cz)

Čeští muslimové se rozhodli důrazně veřejně odsoudit nedávné teroristické útoky, které otřásly Evropou a ve středu se sejdou na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Muslimové chtějí uctít oběti útoků a vyjádřit sdílené obavy z násilí v Evropě ze strany teroristů s obyvateli České republiky.

"Situace ve světě i samotné Evropě se již vyhrotila natolik, že je nutné, aby se muslimové přestali vyjadřovat pouze slovně a namísto toho se odhodlali k důraznému distancování se od takovýchto skupin. Proto je důležité uspořádat veřejné shromáždění a dát tento postoj najevo," uvedla pro server Romea.cz Romana Červenková, jedna z organizátorek.

"Chceme striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizací ISIS."

"Chceme striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizací ISIS," uvedla Červenková.

"Shromáždění proběhne v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně," dodala s tím, že je svolavatelem shromáždění za centrum Al Firdaus, která již organizovala shromáždění minulý rok se členy iniciativy Stop nenávisti, evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Muslimové se 10.srpna od 18:00 účastní bohoslužby konané v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, stejně jako již učinili jejich souvěrci ve Francii a Itálii. Samotné projevy začnou v 18:45. Součástí programu bude i informační stánek, kde se muslimové budou věnovat lidem s dotazy ohledně islámu.

Úvodního slova se ujme jedna z organizátorů akce, Romana Červenková, která bude následována jednotlivými řečníky. První z nich bude česká muslimka Kateřina Prokičová, která přečte společné prohlášení organizací sdružujícími muslimy v České republice, kterými jsou Al Firdaus, Muslimská obec a Všeobecný Svaz Muslimských Studentů a Mládeže. Následujícími řečníky budou: místopředseda Ústředí muslimských obcí pan Vladimír Sáňka, dále Bader Mea Eknaifith za centrum Al Firdaus Praha, farní vikář Petr Beneš, který bude toho večera sloužit mši svatou, MUDr. Marcela Rozehnalová, výkonná ředitelka Federace žen za světový mír a jeden z členů Všeobecného Svazu Muslimských Studentů a Mládeže Ondřej Adamík.

Čeští muslimové pak podle Červenkové položí květiny a svíčky u zdi kostela a vytvoří lidský řetěz kolem kostela jakožto gesto jeho ochrany a sounáležitosti s křesťany po celém světě.

Iniciativu muslimů vítáme

Server Echo24 uvedl, že se muslimové chtěli zúčastnit bohoslužby v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Místní farář serveru řekl, že by žádost k iniciativě musela být oficiálně schválena z arcibiskupství, protože pod něj spadají. Červenková potvrdila, že se muslimové setkali s odmítavým postojem. Akci na náměstí Míru ale ve skutečnosti nakonec nepořádají proto, že zde má tentýž den zaplacené stánky Jednota bratrská, dodala.

Arcibiskupství pražské však na to v reakci uvedlo, že katolické kostely jsou otevřeny všem lidem dobré vůle. Uvítalo iniciativu muslimů, že chtějí odmítnout zločiny, které jiní páchají ve jménu jejich náboženství. "Z hlediska církve nic nebrání přítomnosti muslimů v kostele při bohoslužbě," odpovědělo na dotaz.

Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně není možná z teologického hlediska. Křesťané se vždy modlí k Ježíši Kristu, korán ale Ježíše chápe jako proroka.

V kostele Nejsvětějšího Srdce Páně se muslimové v tichosti zúčastní mše tak, aby ji nenarušili. "Už se nedrží starokřesťanská disciplína, že by do kostela mohli jen pokřtění katolíci. To znamená, že nemáme komukoliv, kdo chce v dobré vůli přijít, bránit vstoupit do kostela," řekl kněz Jan Houkal, který v kostele působí. Další akci na náměstí podle něj povolila městská část Praha 3.

Také Houkal pozitivně vnímá snahu muslimů, kteří se chtějí distancovat od násilí, vyjádřit křesťanům solidaritu a striktně odmítnout teroristické útoky Islámského státu. Kromě zástupců muslimů promluví na náměstí také katolický farní vikář Petr Beneš, který bude mši v kostele sloužit.

Američtí Muslimové: Islámský státe, jdi do hajzlu!!!

Stejně jako čeští muslimové, kterým se nelíbí, že je někdo spojuje s útoky Islámského státu (IS), reagují i další muslimové ve světě. Nezisková muslimská organizace Sound Vision nechala po Chicagu vyvěsit bilboardy, na kterých „opravdoví muslimové“ posílají džihádistům jasný vzkaz.

"Islámský státe, jdi do hajzlu!!!" píše se na obřích bilboardech a kromě tohoto vzkazu je na cedulích také citace z Koránu, která říká, že je „život posvátný". Vzkaz je podepsán hashtagem #ActualMuslims, tedy „opravdoví muslimové".

 

 

Cílem kampaně je podle Sound Vision ukázat, že IS nezastupuje všechny muslimy a že rozhodně není synonymem pro islám.

Romana Červenková v rozhovoru pro Blesk.cz upozornila i na další protestní akce muslimů ve světě. "Líbí se mi nápad muslimů ve Francii, že začali navštěvovat kostely. V Itálii byl dvoutisícový protest," uvedla Červenková.

Přečteno: 13565x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

muslimové, Islám, Islamismus, Islamofobie, Islámský stát, Demonstrace, USA, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo