romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeští muslimové chtějí důrazně odsoudit terorismus. Lidským řetězem ochrání kostel. Američtí poslali ISIS do h***!

9.8.2016 15:17
Romana Červenková na demonstraci na podporu uprchlíků v létě 2015 (FOTO: Romea.cz)
Romana Červenková na demonstraci na podporu uprchlíků v létě 2015 (FOTO: Romea.cz)

Čeští muslimové se rozhodli důrazně veřejně odsoudit nedávné teroristické útoky, které otřásly Evropou a ve středu se sejdou na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Muslimové chtějí uctít oběti útoků a vyjádřit sdílené obavy z násilí v Evropě ze strany teroristů s obyvateli České republiky.

"Situace ve světě i samotné Evropě se již vyhrotila natolik, že je nutné, aby se muslimové přestali vyjadřovat pouze slovně a namísto toho se odhodlali k důraznému distancování se od takovýchto skupin. Proto je důležité uspořádat veřejné shromáždění a dát tento postoj najevo," uvedla pro server Romea.cz Romana Červenková, jedna z organizátorek.

"Chceme striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizací ISIS."

"Chceme striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizací ISIS," uvedla Červenková.

"Shromáždění proběhne v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně," dodala s tím, že je svolavatelem shromáždění za centrum Al Firdaus, která již organizovala shromáždění minulý rok se členy iniciativy Stop nenávisti, evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Muslimové se 10.srpna od 18:00 účastní bohoslužby konané v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, stejně jako již učinili jejich souvěrci ve Francii a Itálii. Samotné projevy začnou v 18:45. Součástí programu bude i informační stánek, kde se muslimové budou věnovat lidem s dotazy ohledně islámu.

Úvodního slova se ujme jedna z organizátorů akce, Romana Červenková, která bude následována jednotlivými řečníky. První z nich bude česká muslimka Kateřina Prokičová, která přečte společné prohlášení organizací sdružujícími muslimy v České republice, kterými jsou Al Firdaus, Muslimská obec a Všeobecný Svaz Muslimských Studentů a Mládeže. Následujícími řečníky budou: místopředseda Ústředí muslimských obcí pan Vladimír Sáňka, dále Bader Mea Eknaifith za centrum Al Firdaus Praha, farní vikář Petr Beneš, který bude toho večera sloužit mši svatou, MUDr. Marcela Rozehnalová, výkonná ředitelka Federace žen za světový mír a jeden z členů Všeobecného Svazu Muslimských Studentů a Mládeže Ondřej Adamík.

Čeští muslimové pak podle Červenkové položí květiny a svíčky u zdi kostela a vytvoří lidský řetěz kolem kostela jakožto gesto jeho ochrany a sounáležitosti s křesťany po celém světě.

Iniciativu muslimů vítáme

Server Echo24 uvedl, že se muslimové chtěli zúčastnit bohoslužby v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Místní farář serveru řekl, že by žádost k iniciativě musela být oficiálně schválena z arcibiskupství, protože pod něj spadají. Červenková potvrdila, že se muslimové setkali s odmítavým postojem. Akci na náměstí Míru ale ve skutečnosti nakonec nepořádají proto, že zde má tentýž den zaplacené stánky Jednota bratrská, dodala.

Arcibiskupství pražské však na to v reakci uvedlo, že katolické kostely jsou otevřeny všem lidem dobré vůle. Uvítalo iniciativu muslimů, že chtějí odmítnout zločiny, které jiní páchají ve jménu jejich náboženství. "Z hlediska církve nic nebrání přítomnosti muslimů v kostele při bohoslužbě," odpovědělo na dotaz.

Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně není možná z teologického hlediska. Křesťané se vždy modlí k Ježíši Kristu, korán ale Ježíše chápe jako proroka.

V kostele Nejsvětějšího Srdce Páně se muslimové v tichosti zúčastní mše tak, aby ji nenarušili. "Už se nedrží starokřesťanská disciplína, že by do kostela mohli jen pokřtění katolíci. To znamená, že nemáme komukoliv, kdo chce v dobré vůli přijít, bránit vstoupit do kostela," řekl kněz Jan Houkal, který v kostele působí. Další akci na náměstí podle něj povolila městská část Praha 3.

Také Houkal pozitivně vnímá snahu muslimů, kteří se chtějí distancovat od násilí, vyjádřit křesťanům solidaritu a striktně odmítnout teroristické útoky Islámského státu. Kromě zástupců muslimů promluví na náměstí také katolický farní vikář Petr Beneš, který bude mši v kostele sloužit.

Američtí Muslimové: Islámský státe, jdi do hajzlu!!!

Stejně jako čeští muslimové, kterým se nelíbí, že je někdo spojuje s útoky Islámského státu (IS), reagují i další muslimové ve světě. Nezisková muslimská organizace Sound Vision nechala po Chicagu vyvěsit bilboardy, na kterých „opravdoví muslimové“ posílají džihádistům jasný vzkaz.

"Islámský státe, jdi do hajzlu!!!" píše se na obřích bilboardech a kromě tohoto vzkazu je na cedulích také citace z Koránu, která říká, že je „život posvátný". Vzkaz je podepsán hashtagem #ActualMuslims, tedy „opravdoví muslimové".

 

 

Cílem kampaně je podle Sound Vision ukázat, že IS nezastupuje všechny muslimy a že rozhodně není synonymem pro islám.

Romana Červenková v rozhovoru pro Blesk.cz upozornila i na další protestní akce muslimů ve světě. "Líbí se mi nápad muslimů ve Francii, že začali navštěvovat kostely. V Itálii byl dvoutisícový protest," uvedla Červenková.

Přečteno: 13662x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

muslimové, Islám, Islamismus, Islamofobie, Islámský stát, Demonstrace, USA, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár schvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo