romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeští muslimové chtějí důrazně odsoudit terorismus. Lidským řetězem ochrání kostel. Američtí poslali ISIS do h***!

9.8.2016 15:17
Romana Červenková na demonstraci na podporu uprchlíků v létě 2015 (FOTO: Romea.cz)
Romana Červenková na demonstraci na podporu uprchlíků v létě 2015 (FOTO: Romea.cz)

Čeští muslimové se rozhodli důrazně veřejně odsoudit nedávné teroristické útoky, které otřásly Evropou a ve středu se sejdou na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Muslimové chtějí uctít oběti útoků a vyjádřit sdílené obavy z násilí v Evropě ze strany teroristů s obyvateli České republiky.

"Situace ve světě i samotné Evropě se již vyhrotila natolik, že je nutné, aby se muslimové přestali vyjadřovat pouze slovně a namísto toho se odhodlali k důraznému distancování se od takovýchto skupin. Proto je důležité uspořádat veřejné shromáždění a dát tento postoj najevo," uvedla pro server Romea.cz Romana Červenková, jedna z organizátorek.

"Chceme striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizací ISIS."

"Chceme striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizací ISIS," uvedla Červenková.

"Shromáždění proběhne v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně," dodala s tím, že je svolavatelem shromáždění za centrum Al Firdaus, která již organizovala shromáždění minulý rok se členy iniciativy Stop nenávisti, evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Muslimové se 10.srpna od 18:00 účastní bohoslužby konané v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, stejně jako již učinili jejich souvěrci ve Francii a Itálii. Samotné projevy začnou v 18:45. Součástí programu bude i informační stánek, kde se muslimové budou věnovat lidem s dotazy ohledně islámu.

Úvodního slova se ujme jedna z organizátorů akce, Romana Červenková, která bude následována jednotlivými řečníky. První z nich bude česká muslimka Kateřina Prokičová, která přečte společné prohlášení organizací sdružujícími muslimy v České republice, kterými jsou Al Firdaus, Muslimská obec a Všeobecný Svaz Muslimských Studentů a Mládeže. Následujícími řečníky budou: místopředseda Ústředí muslimských obcí pan Vladimír Sáňka, dále Bader Mea Eknaifith za centrum Al Firdaus Praha, farní vikář Petr Beneš, který bude toho večera sloužit mši svatou, MUDr. Marcela Rozehnalová, výkonná ředitelka Federace žen za světový mír a jeden z členů Všeobecného Svazu Muslimských Studentů a Mládeže Ondřej Adamík.

Čeští muslimové pak podle Červenkové položí květiny a svíčky u zdi kostela a vytvoří lidský řetěz kolem kostela jakožto gesto jeho ochrany a sounáležitosti s křesťany po celém světě.

Iniciativu muslimů vítáme

Server Echo24 uvedl, že se muslimové chtěli zúčastnit bohoslužby v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Místní farář serveru řekl, že by žádost k iniciativě musela být oficiálně schválena z arcibiskupství, protože pod něj spadají. Červenková potvrdila, že se muslimové setkali s odmítavým postojem. Akci na náměstí Míru ale ve skutečnosti nakonec nepořádají proto, že zde má tentýž den zaplacené stánky Jednota bratrská, dodala.

Arcibiskupství pražské však na to v reakci uvedlo, že katolické kostely jsou otevřeny všem lidem dobré vůle. Uvítalo iniciativu muslimů, že chtějí odmítnout zločiny, které jiní páchají ve jménu jejich náboženství. "Z hlediska církve nic nebrání přítomnosti muslimů v kostele při bohoslužbě," odpovědělo na dotaz.

Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně není možná z teologického hlediska. Křesťané se vždy modlí k Ježíši Kristu, korán ale Ježíše chápe jako proroka.

V kostele Nejsvětějšího Srdce Páně se muslimové v tichosti zúčastní mše tak, aby ji nenarušili. "Už se nedrží starokřesťanská disciplína, že by do kostela mohli jen pokřtění katolíci. To znamená, že nemáme komukoliv, kdo chce v dobré vůli přijít, bránit vstoupit do kostela," řekl kněz Jan Houkal, který v kostele působí. Další akci na náměstí podle něj povolila městská část Praha 3.

Také Houkal pozitivně vnímá snahu muslimů, kteří se chtějí distancovat od násilí, vyjádřit křesťanům solidaritu a striktně odmítnout teroristické útoky Islámského státu. Kromě zástupců muslimů promluví na náměstí také katolický farní vikář Petr Beneš, který bude mši v kostele sloužit.

Američtí Muslimové: Islámský státe, jdi do hajzlu!!!

Stejně jako čeští muslimové, kterým se nelíbí, že je někdo spojuje s útoky Islámského státu (IS), reagují i další muslimové ve světě. Nezisková muslimská organizace Sound Vision nechala po Chicagu vyvěsit bilboardy, na kterých „opravdoví muslimové“ posílají džihádistům jasný vzkaz.

"Islámský státe, jdi do hajzlu!!!" píše se na obřích bilboardech a kromě tohoto vzkazu je na cedulích také citace z Koránu, která říká, že je „život posvátný". Vzkaz je podepsán hashtagem #ActualMuslims, tedy „opravdoví muslimové".

 

 

Cílem kampaně je podle Sound Vision ukázat, že IS nezastupuje všechny muslimy a že rozhodně není synonymem pro islám.

Romana Červenková v rozhovoru pro Blesk.cz upozornila i na další protestní akce muslimů ve světě. "Líbí se mi nápad muslimů ve Francii, že začali navštěvovat kostely. V Itálii byl dvoutisícový protest," uvedla Červenková.

Přečteno: 13626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

muslimové, Islám, Islamismus, Islamofobie, Islámský stát, Demonstrace, USA, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo