Cheiron T a Český západ realizovaly kurz efektivní komunitní práce v sociálně vyloučených lokalitách

V prosinci proběhl v táborském Cheironu třetí blok akreditovaného kurzu „Komunitní práce: jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách?“, kde si 15 účastnic z celé České republiky osvojovalo metodu komunitního přístupu a její využití v praxi. „Komunitní přístup je jednou z účinných metod sociální práce. Vede k efektivnímu využití lidských i jiných zdrojů v komunitě či místním společenství. Usiluje o aktivizaci místních lidí za účelem komplexního řešení sociálních problémů v místech, kde lidé žijí a kde problémy vznikají a zároveň vede komunitu k převzetí života do svých vlastních rukou. Důležitou roli hrají komunitní pracovníci, kteří nabízejí podporu a doprovází komunitu v tomto dlouhodobém procesu, ve kterém se jednotlivé kroky nedají uspěchat, ale které následně na to vedou k trvalejším a kvalitnějším cílům,“ říká Aneta Vomlelová, jedna ze šesti lektorů kurzu.
Během tří třídenních bloků, což představovalo 90 vyučovacích hodin, se seznámily s historií komunitní práce, jejími teoretickými východisky a specifiky – jak vůbec začít, jak utvořit jádrovou skupinu, jak plánovat a vytvořit komunitní projet, jak rozvíjet komunitu, jaké tam probíhají procesy, jakou roli, úlohu má komunitní pracovník, atd. Program se skládal z přednášek, diskusí s obyvateli sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě, s komunitními pracovníky z Tábora a také se starostou Tábora, ale i praktických úkolů ve skupinách, při kterých účastnice čerpaly ze svých dosavadních zkušeností. Jedna z účastnic při hodnocení uvedla: „Kurz byl pro mě připomenutí, že nejdůležitější v sociální práci je vztah a důvěra. Nehonit se po výkonech, ale naslouchat lidem, respektovat je a být jim oporou. Důležité je být sám sebou a jednat s lidmi jako s rovnocennými.“
Cheiron T, o.p.s. se podílela na přípravě a realizaci kurzu spolu s občanským sdružením Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku a je hlavním realizátorem projektu a dále s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy.
Projekt „Mít život ve svých rukou – metoda komunitní práce“ reg. č. CZ.1.04/3.2.01/19.00323, v rámci něhož vzdělávací kurz probíhá, je realizován od 1. 3. 2012 do 28. 2. 2013, podpořil Evropský sociální fond, Evropská unie, Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Podporujeme vaši budoucnost - www.esfcr.cz.
Kam dál:
- SeznamZprávy: Co se děje, když je ve třídě pět romských dětí? Do Česka se potichu vrací segregace
- Neonacisté napadli židovské kulturní centrum v Budapešti
- "Laskavec" Emil Voráč: Někteří klienti mají problém nechat si pomoct od Romů
- Sociální výbor kritizoval ministerstva za neřešení situace ghett. Maláčová přespala v Předlicích
- Agentura pro sociální začleňování se přesouvá na Ministerstvo pro místní rozvoj, odsouhlasila to vláda
- Vláda bude rozhodovat o přesunu Agentury pro sociální začleňování z úřadu vlády na Ministerstvo pro místní rozvoj
- Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)
- IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá
- Kesaj Tchave je utopie, na které se chci podílet. Soubor v sobotu vystoupí v Praze
- Z patnácti opatření boje s chudobou se podle Babiše zatím neprovedlo nic
- Návrh: Sociální byty z dotací pro lidi s příjmem pod 1,6 minima
- Zákon o sociálním bydlení vláda připravovat nebude. Stejně jako část opatření, kterými chtěla bojovat proti chudobě
Štítky:
Komunitní centrum, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15