romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cheiron T a Český západ realizovaly kurz efektivní komunitní práce v sociálně vyloučených lokalitách

Tábor, 19.12.2012 10:48, (ROMEA)
Foto: Cheiron T, o.p.s.
Foto: Cheiron T, o.p.s.

V prosinci proběhl v táborském Cheironu třetí blok akreditovaného kurzu „Komunitní práce: jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách?“, kde si 15 účastnic z celé České republiky osvojovalo metodu komunitního přístupu a její využití v praxi. „Komunitní přístup je jednou z účinných metod sociální práce. Vede k efektivnímu využití lidských i jiných zdrojů v komunitě či místním společenství. Usiluje o aktivizaci místních lidí za účelem komplexního řešení sociálních problémů v místech, kde lidé žijí a kde problémy vznikají a zároveň vede komunitu k převzetí života do svých vlastních rukou. Důležitou roli hrají komunitní pracovníci, kteří nabízejí podporu a doprovází komunitu v tomto dlouhodobém procesu, ve kterém se jednotlivé kroky nedají uspěchat, ale které následně na to vedou k trvalejším a kvalitnějším cílům,“ říká Aneta Vomlelová, jedna ze šesti lektorů kurzu.

Během tří třídenních bloků, což představovalo 90 vyučovacích hodin, se seznámily s historií komunitní práce, jejími teoretickými východisky a specifiky – jak vůbec začít, jak utvořit jádrovou skupinu, jak plánovat a vytvořit komunitní projet, jak rozvíjet komunitu, jaké tam probíhají procesy, jakou roli, úlohu má komunitní pracovník, atd. Program se skládal z přednášek, diskusí s obyvateli sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě, s komunitními pracovníky z Tábora a také se starostou Tábora, ale i praktických úkolů ve skupinách, při kterých účastnice čerpaly ze svých dosavadních zkušeností. Jedna z účastnic při hodnocení uvedla: „Kurz byl pro mě připomenutí, že nejdůležitější v sociální práci je vztah a důvěra. Nehonit se po výkonech, ale naslouchat lidem, respektovat je a být jim oporou. Důležité je být sám sebou a jednat s lidmi jako s rovnocennými.“

Cheiron T, o.p.s. se podílela na přípravě a realizaci kurzu spolu s občanským sdružením Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku a je hlavním realizátorem projektu a dále s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy.

Projekt „Mít život ve svých rukou – metoda komunitní práce“ reg. č. CZ.1.04/3.2.01/19.00323, v rámci něhož vzdělávací kurz probíhá, je realizován od 1. 3. 2012 do 28. 2. 2013, podpořil Evropský sociální fond, Evropská unie, Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Podporujeme vaši budoucnost - www.esfcr.cz.

Cheiron T, o.p.s.
Přečteno: 657x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komunitní centrum, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo