romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cheiron T a Český západ realizovaly kurz efektivní komunitní práce v sociálně vyloučených lokalitách

Tábor, 19.12.2012 10:48, (ROMEA)
Foto: Cheiron T, o.p.s.
Foto: Cheiron T, o.p.s.

V prosinci proběhl v táborském Cheironu třetí blok akreditovaného kurzu „Komunitní práce: jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách?“, kde si 15 účastnic z celé České republiky osvojovalo metodu komunitního přístupu a její využití v praxi. „Komunitní přístup je jednou z účinných metod sociální práce. Vede k efektivnímu využití lidských i jiných zdrojů v komunitě či místním společenství. Usiluje o aktivizaci místních lidí za účelem komplexního řešení sociálních problémů v místech, kde lidé žijí a kde problémy vznikají a zároveň vede komunitu k převzetí života do svých vlastních rukou. Důležitou roli hrají komunitní pracovníci, kteří nabízejí podporu a doprovází komunitu v tomto dlouhodobém procesu, ve kterém se jednotlivé kroky nedají uspěchat, ale které následně na to vedou k trvalejším a kvalitnějším cílům,“ říká Aneta Vomlelová, jedna ze šesti lektorů kurzu.

Během tří třídenních bloků, což představovalo 90 vyučovacích hodin, se seznámily s historií komunitní práce, jejími teoretickými východisky a specifiky – jak vůbec začít, jak utvořit jádrovou skupinu, jak plánovat a vytvořit komunitní projet, jak rozvíjet komunitu, jaké tam probíhají procesy, jakou roli, úlohu má komunitní pracovník, atd. Program se skládal z přednášek, diskusí s obyvateli sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě, s komunitními pracovníky z Tábora a také se starostou Tábora, ale i praktických úkolů ve skupinách, při kterých účastnice čerpaly ze svých dosavadních zkušeností. Jedna z účastnic při hodnocení uvedla: „Kurz byl pro mě připomenutí, že nejdůležitější v sociální práci je vztah a důvěra. Nehonit se po výkonech, ale naslouchat lidem, respektovat je a být jim oporou. Důležité je být sám sebou a jednat s lidmi jako s rovnocennými.“

Cheiron T, o.p.s. se podílela na přípravě a realizaci kurzu spolu s občanským sdružením Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku a je hlavním realizátorem projektu a dále s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy.

Projekt „Mít život ve svých rukou – metoda komunitní práce“ reg. č. CZ.1.04/3.2.01/19.00323, v rámci něhož vzdělávací kurz probíhá, je realizován od 1. 3. 2012 do 28. 2. 2013, podpořil Evropský sociální fond, Evropská unie, Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Podporujeme vaši budoucnost - www.esfcr.cz.

Cheiron T, o.p.s.
Přečteno: 664x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komunitní centrum, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo