romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chovanec nechá prověřit excesy policistů při demonstracích. Lidé se ptají: Kdo je záhadný "muž v hnědé bundě"?

7.2.2016 22:07, (AKTUALIZOVÁNO 8.2.2016, 11:14)
Skupina neonacistů zaútočila 6. 2. 2016 na poklidný průvod Iniciativy Ne rasismu kameny a lahvemi. Policie maskovanou skupinu agresorů nezadržela a nechala je dál řádit v ulicích Prahy. Jaká byla role
Skupina neonacistů zaútočila 6. 2. 2016 na poklidný průvod Iniciativy Ne rasismu kameny a lahvemi. Policie maskovanou skupinu agresorů nezadržela a nechala je dál řádit v ulicích Prahy. Jaká byla role "muže v hnědé bundě"? (FOTO: Petr Vrabec, Facebook.com, Wikimedia Commons)

Ministr vnitra Milan Chovanec v neděli oznámil, že pověřil policejního prezidenta vyšetřením údajných excesů policistů, na která upozornila některá média. Jednání policie kritizovali redaktoři Českého rozhlasu, které prý policisté odmítli bránit proti demonstrantům, po internetu také koluje nařčení, že policie zrežírovala napadení pochodu Iniciativy Ne rasismu.

"Jsem rád, že Policie ČR zvládla během sobotních událostí v Praze udržet situaci pod kontrolou. A to i přesto, že šlo o koncentraci několika vzájemně antagonistických akcí v průběhu jednoho dne," uvedl Chovanec ve vyjádření, které zveřejnil na webu Ministerstva vnitra.

"Zároveň jsem zadal policejnímu prezidentovi důkladné prošetření údajných excesů, na které v průběhu neděle upozornila některá média. Na těchto kontrolách se bude podílet i audit Ministerstva vnitra. Jde zejména o chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu a rovněž o obvinění policie z údajné provokace, které na sociálních sítích šíří někteří aktivisté, a které následně zopakoval i pan Jiří Vítek, politik a předseda jedné z odborových organizací," uvedl ministr vnitra. Výsledky tohoto šetření chce mít ministr k dispozici do dvou týdnů.

Incident, který ministr vnitra zmiňuje se stal na rohu Zámecké a Thunovské ulice. Skupina neonacistů tam zaútočila na poklidný průvod Iniciativy Ne rasismu kameny a lahvemi. Policie maskovanou skupinu agresorů nezadržela a nechala je dál řádit v ulicích Prahy. Pravděpodobně to byli ti samí, kteří díky nečinnosti policie mohli zanedlouho napadnout lidi na Hlavním nádraží a večer přepadnout Kliniku.

Za policisty zasahující během soboty se postavil policejní prezident. "Myslím, že obyvatelé Prahy mohli sami vidět, že policie svou roli zvládla. Selhání jednotlivců v tuto chvíli nemohu ani potvrdit ani vyloučit, proto zákrok po dohodě s ministrem vnitra i ředitelem Krajského ředitelství policie hl. města Prahy nechám prověřit, stejně tak některé incidenty, na které upozornily sdělovací prostředky a někteří jednotlivci na sociálních sítích,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Kdo je záhadný "muž v hnědé bundě"? Koho chtěla policie zdiskreditovat?

Incident na rohu Zámecké a Thunovské ulice se nyní pro své propagandistické potřeby snaží intenzivně využít i xenofobní populisté. Ti šíří názor, že střet zrežírovala sama policie, aby protiislámské hnutí zdiskreditovala. Podivná se jim jeví především role "muže v hnědé bundě", který je na záběrech v blízkosti neonacistů a komunikuje s nimi.

Na zvláštní roli tohoto muže během střetu a celého včerejšího dne však upozorňují i lidé blízcí Iniciativě Ne rasismu. Muž byl totiž později po konfliktu v Zámecké ulici několikrát vyfocen jak bez problémů komunikuje s policisty. Před konfliktem doprovázel průvod antifašistů. Na internetu u inkriminovaného videa probíhají diskuze, zda muž dokonce útok neonacistů na antifašisty neorganizuje, jiní zase tvrdí, že naopak situaci uklidňuje. Podle některých antifašistů měli neonacisté pod taktovkou policie vyprovokovat antifašisty k násilí a tak ospravedlnit zásah proti nim.

Na dalším videu, které se na internetu objevilo, "muž v hnědé bundě" jednomu z účastníků pochodu Iniciativy Ne rasismu, tvrdí, že maskovaní neonacisté žádné kameny neházeli, naopak kameny prý létaly od účastníků pochodu. Videa z místa útoku neonacistů ho však usvědčují ze lži.

Policie jakákoliv nařčení odmítá. "Kategoricky odmítáme, že by maskovaní muži byli policisté, jednalo se o radikální extrémisty,“ uvedl pro policii nakloněný Týdeník policie mluvčí Jan Daněk.

Server Týdenik Policie přinesl také informaci, že "muž v hnědé budně" není policista. "Co se týká muže v hnědé bundě/mikině, nikdo z pražských policistů a kriminalistů, kterým byl dotaz na tuto osobu vznesen, jej nepoznává," píše Týdeník policie. "Tento dle mého názoru u policie nepracuje, od nás není,“ zní jednoznačně podle serveru z řad policie. To prý potvrzuje i mluvčí Jan Daněk, kterému se rovněž nepodařilo dopátrat, že by dotyčný pracoval u policie. Dle něj se policie tímto mužem i nadále zabývá a pátrá po tom, co je zač. Píše Týdeník policie.

VIDEA

FOTOGALERIE

tady jsou ti zakuklenci ze včera... nepozná někdo nějaký xicht?

Zveřejnil(a) Petr Zewlakk Vrabec dne 7. únor 2016

Přečteno: 3044x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Demonstrace, Islám, Islamofobie, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo