romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chování strážníků k Romům v litvínovském Janově se po kritickém článku Romea.cz výrazně zlepšilo

Litvínov - Janov, 23.8.2013 11:56, (ROMEA)
Podle několika svědectví touto cestou litvínovští strážníci dříve občas projížděli na motocyklu rychlostí přes sto kilometrů v hodině, aniž by měli zapnutý majáček a výstražná zvuková znamení - a to v rámci zastrašování místních Romů. Jedna z maminek měla jednou co dělat, aby takto jedoucímu motocyklu i s kočárkem včas uhnula. Situace se zlepšila i v tomto směru, strážníci jezdí do Janova méně a chovají se lépe než dříve. Fotografie k článku: František Kostlán a František Bikár
Podle několika svědectví touto cestou litvínovští strážníci dříve občas projížděli na motocyklu rychlostí přes sto kilometrů v hodině, aniž by měli zapnutý majáček a výstražná zvuková znamení - a to v rámci zastrašování místních Romů. Jedna z maminek měla jednou co dělat, aby takto jedoucímu motocyklu i s kočárkem včas uhnula. Situace se zlepšila i v tomto směru, strážníci jezdí do Janova méně a chovají se lépe než dříve. Fotografie k článku: František Kostlán a František Bikár

Chování strážníků v litvínovském Janově vůči Romům se v poslední době zlepšilo. Podle místních obyvatel tomu hodně napomohl server Romea.cz, který o této problematice napsal článek, vůči městské policii kritický

"Už si tolik nevšímají blbostí" 

Potom, co jste napsali článek o chování městské policie v Janově a o tom incidentu, kdy jeden ze strážníků tady zmlátil tu paní, se chování strážníků výrazně zlepšilo.

"Potom, co jste napsali článek o chování městské policie v Janově a o tom incidentu, kdy jeden ze strážníků tady zmlátil tu paní, se chování strážníků výrazně zlepšilo. Lidi jsou mnohem klidnější, jak Romové, tak strážníci. Ti už nedávají tolik pokut, protože si už tak často nevšímají všelijakejch blbostí a řeší jen to, co skutečně mají. Na špatné zacházení ze strany městské policie si stěžuje daleko míň lidí než dřív," řekl serveru Romea.cz Dušan Vaňo.

"Už můžu v klidu pouštět děti ven, holka si i může sednout na domovní schody bez větších problémů," dodal Vaňo.

Oslovili jsme dalších deset Romů, kteří si dříve na strážníky rozhořčeně stěžovali, a podobný názor má většina z nich. Napovídá tomu ostatně i reálný stav věcí. Děti si hrají na trávě, některé z nich i s fotbalovým míčem. Pár lidí sedí na domovních schodech  - to ještě nedávno bylo nemožné, za takové počínání dostávali pokuty až 500 korun. A nejen zato, ale třeba i za sezení na kterémkoli "stavebním prvku", čímž je podle litvínovské vyhlášky míněn třeba obrubník u cesty či u konstrukce na věšení prádla.

Bez šikany 

Jedním z popsaných případů v našem předchozím, kritickém článku byla šikana strážníků na hraně zákona kvůli tomu, že jedna paní u sebe neměla, pár metrů od svého domu, občanský průkaz. I toto se změnilo k lepšímu. "Dříve bych dostal pokutu jen za to, že občanku nemám u sebe, nyní mě zdvořile požádali, abych si pro ni skočil domů," řekl nám jeden ze zdejších Romů.

VIDEO

O výsledcích vyšetřování v rámci trestního oznámení na strážníka, který ji zmlátil, nemá Magda Kováčová zatím žádné zprávy. Server Romea.cz se tím bude zabývat.

Spokojenější je i Magda Kováčová, kterou zmlátil jeden ze strážníků (viz přiložené video), i její muž Rudolf Mešo. "Je to mnohem lepší. Byli jsme i u starosty, který nám říkal, že situaci nyní monitoruje, mimo jiné i tak, že sem občas večer zajede osobně na kontrolu," říká Rudolf Mešo a paní Magda přikyvuje. A v čem konkrétně je to podle nich lepší? "Za sezení na  schodech již tak často nepokutují, a když ano, tak mnohem nižší částkou. Už nejsou tolik agresivní. A jezdí sem spíše republikoví policisté než strážníci," odpověděla Magda Kováčová. I oni připisují zlepšení chování strážníků článku Romea.cz. 

I snížení pokut potvrzuje více lidí. Při vyptávání jsme zjistili udělení jediné pokuty za sezení na schodech ve výši 50 korun, namísto dřívějších několik set. 

Zlepšilo se chování strážníků

Radikálně se proměnilo i chování strážníků k obyvatelům Janovského sídliště. Zatímco dříve Romům automaticky tykali, chovali se k nim pohrdlivě, někdy používali nadávky a vulgární výrazy a relativně často na ně řvali či do nich rovnou strkali, nyní se k nim chovají lépe.

„Jednají s námi jako se zvířaty,“ vyjádřil tehdy jeden z Romů všeobecný pocit místních lidí. Nyní nám několik janovských obyvatel nezávisle na sobě řeklo, že strážníci se k nim, až na výjimky, začali chovat normálně, stejně jako k ostatním obyvatelům. Podle nich se tak do velké míry srovnal dosavadní nerovný stav: městská policie dříve pokutovala jen Romy, zatímco u místních "bílých" stejné prohřešky ignorovala a chovala se k nim vždy uctivě.

Přesto jsme zaznamenali i několik kritických hlasů. jedna starší paní sice připouští, že individuálně se situace zlepšila, ale strážníci podle ní stále šikanují lidi tehdy, když se jich sejde více pohromadě. Tento názor a další kritické hlasy jsou ale tentokrát v menšině.

ondrej-kocur_13.jpg
Ondřej Kocúr
Z reakcí místních lidí vyplývá, že většina z nich se přiklání k tomu, že strážníci tu jsou méně a lépe se chovají

Podobně jako většina dotázaných to vidí i sociální terénní pracovník Ondřej Kocur ze sdružení Společný život, který pomáhá lidem nejen v Janově, ale v celém Litvínově a v Lomu: "Městskou polici tu nyní vidím velmi sporadicky. Z reakcí místních lidí vyplývá, že většina z nich se přiklání k tomu, že strážníci tu jsou méně a lépe se chovají. Městská policie si podle všeho začala uvědomovat, že její předchozí postoj či postup nebyl správný a zlepšila své chování a přístup k lidem." Situace v Janově se zlepšila i díky tomu, že Ondřej Kocur přenášel informace o chování městské policie na jednání s lidmi z městských institucí, o němž jsme informovali v prvním článku na toto téma. I podle Kocura ke zlepšení situace v této části Litvínova přispěl svým zájmem a popsání situace prostřednictvím svědectví server Romea.cz.

Přečteno: 1413x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Šikana, strážník, Městská policie, Litvínov, Janov, Romové, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo