romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chybějící vyhláška umožňuje ředitelům škol odmítat romské děti. Ústí zřejmě porušuje zákon.

23.12.2015 10:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ani na druhý pokus neschválilo ústecké zastupitelstvo obecně závaznou vyhlášku o stanovení školských obvodů. Opozice zablokovala dnešní mimořádné zastupitelstvo svolané jen kvůli tomuto bodu a nepodpořila program. Vyhláška má mimo jiné zaručit, aby se děti dostaly do škol poblíž svého bydliště a nemusely složitě dojíždět. Ústí je jediným městem v kraji, které má obvod jen jeden.

Podle lídra hnutí PRO!Ústí Martina Hausenblase opozice program nepodpořila proto, že s ní o vyhlášce vedení města nediskutovalo. Kromě PRO!Ústí program nepodpořili ani Nezařazení a TOP 09. "Přesto, že šlo o mimořádné zastupitelstvo, nikdo se nás neptal, jaký je náš názor, jak budeme hlasovat. Nikdo s námi nejednal. Je to věc, které je potřeba věnovat péči, a to se nestalo. Toto vedení města nemá legitimitu, protože nemá schopnost získat pro svoje návrhy podporu," řekl ČTK Hausenblas.

Vyhlášku už měli zastupitelé na programu 2. prosince, tehdy ale o jediný hlas neprošla. Zastupitelé o ní hlasovali ve chvíli, kdy jich byla v sále jen těsná nadpoloviční většina. Opoziční PRO!Ústí a Nezařazení s TOP 09 krátce předtím jednání opustily kvůli sporům o rozpočet. Vyhlášku, která počítá se zřízením 19 školských obvodů, připravovalo právě už bývalé vedení města složené z ANO a PRO!Ústí. Stávající vedení města ji upravilo jen drobně na základě připomínek ministerstev. Pedagog Martin Nosek, který s bývalou náměstkyní primátora Janou Bohuňkovou vyhlášku chystal, ČTK řekl, že vyhlášku město potřebuje mimo jiné proto, aby školy přistupovaly k žákům spravedlivě.

"Každá změna bude krátkodobě nepříjemná, ale z dlouhodobého horizontu může pomoci mnoha lidem. A to potřebným lidem. To znamená sociálně slabším, může pomoct cizincům. Sám mám zkušenost z neziskové organizace, že cizinci se přesouvají tam a tam do škol. Samozřejmě se odmítají Romové, dělá to část ředitelů. Odmítají se matky samoživitelky a právě vyhláška by těmto skupinám pomohla," vysvětlil ČTK Nosek. Podle něj město tím, že má jen jeden školský obvod, zřejmě porušuje zákon. "Mám vyjádření odboru legislativy ministerstva školství, že město, které zřizuje víc než jednu základní školu, je povinno stanovit školské obvody. Ne jeden, ale víc školských obvodů," doplnil Nosek.

Podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) neschválení vyhlášky zkomplikuje ředitelům základních škol přípravy na nový školní rok a zápisy do 1. tříd, které začnou v polovině ledna. Řada škol se bude nadále potýkat s výrazným převisem žáků. "Všichni ředitelé podepsali návrh vyhlášky, byli na to připraveni. Další rok budou v problémech jako byli vždycky, v odvoláních o nepřijatých žácích a podobně," řekl ČTK Madar. Krajní variantou´podle náměstka je, že školské obvody stanoví krajský úřad. "Tato možnost tady je, ale my chceme informovat krajský úřad, že vyhláška je hotová, obvody jsou stanoveny, jen politickými obstrukcemi nebyla schválena," doplnil Madar. Vedení města předloží vyhlášku zastupitelům znovu zřejmě hned v únoru. Pokud by ji schválili, platila by až od roku 2017.

Přečteno: 976x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo