romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chybějící vyhláška umožňuje ředitelům škol odmítat romské děti. Ústí zřejmě porušuje zákon.

23.12.2015 10:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ani na druhý pokus neschválilo ústecké zastupitelstvo obecně závaznou vyhlášku o stanovení školských obvodů. Opozice zablokovala dnešní mimořádné zastupitelstvo svolané jen kvůli tomuto bodu a nepodpořila program. Vyhláška má mimo jiné zaručit, aby se děti dostaly do škol poblíž svého bydliště a nemusely složitě dojíždět. Ústí je jediným městem v kraji, které má obvod jen jeden.

Podle lídra hnutí PRO!Ústí Martina Hausenblase opozice program nepodpořila proto, že s ní o vyhlášce vedení města nediskutovalo. Kromě PRO!Ústí program nepodpořili ani Nezařazení a TOP 09. "Přesto, že šlo o mimořádné zastupitelstvo, nikdo se nás neptal, jaký je náš názor, jak budeme hlasovat. Nikdo s námi nejednal. Je to věc, které je potřeba věnovat péči, a to se nestalo. Toto vedení města nemá legitimitu, protože nemá schopnost získat pro svoje návrhy podporu," řekl ČTK Hausenblas.

Vyhlášku už měli zastupitelé na programu 2. prosince, tehdy ale o jediný hlas neprošla. Zastupitelé o ní hlasovali ve chvíli, kdy jich byla v sále jen těsná nadpoloviční většina. Opoziční PRO!Ústí a Nezařazení s TOP 09 krátce předtím jednání opustily kvůli sporům o rozpočet. Vyhlášku, která počítá se zřízením 19 školských obvodů, připravovalo právě už bývalé vedení města složené z ANO a PRO!Ústí. Stávající vedení města ji upravilo jen drobně na základě připomínek ministerstev. Pedagog Martin Nosek, který s bývalou náměstkyní primátora Janou Bohuňkovou vyhlášku chystal, ČTK řekl, že vyhlášku město potřebuje mimo jiné proto, aby školy přistupovaly k žákům spravedlivě.

"Každá změna bude krátkodobě nepříjemná, ale z dlouhodobého horizontu může pomoci mnoha lidem. A to potřebným lidem. To znamená sociálně slabším, může pomoct cizincům. Sám mám zkušenost z neziskové organizace, že cizinci se přesouvají tam a tam do škol. Samozřejmě se odmítají Romové, dělá to část ředitelů. Odmítají se matky samoživitelky a právě vyhláška by těmto skupinám pomohla," vysvětlil ČTK Nosek. Podle něj město tím, že má jen jeden školský obvod, zřejmě porušuje zákon. "Mám vyjádření odboru legislativy ministerstva školství, že město, které zřizuje víc než jednu základní školu, je povinno stanovit školské obvody. Ne jeden, ale víc školských obvodů," doplnil Nosek.

Podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) neschválení vyhlášky zkomplikuje ředitelům základních škol přípravy na nový školní rok a zápisy do 1. tříd, které začnou v polovině ledna. Řada škol se bude nadále potýkat s výrazným převisem žáků. "Všichni ředitelé podepsali návrh vyhlášky, byli na to připraveni. Další rok budou v problémech jako byli vždycky, v odvoláních o nepřijatých žácích a podobně," řekl ČTK Madar. Krajní variantou´podle náměstka je, že školské obvody stanoví krajský úřad. "Tato možnost tady je, ale my chceme informovat krajský úřad, že vyhláška je hotová, obvody jsou stanoveny, jen politickými obstrukcemi nebyla schválena," doplnil Madar. Vedení města předloží vyhlášku zastupitelům znovu zřejmě hned v únoru. Pokud by ji schválili, platila by až od roku 2017.

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo