romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Cikáne, chceš přes držku?" Rasisté v Praze napadli rodinu s malým dítětem. Hajlovali a snažili se dítě vyndat z kočárku

16.12.2020 16:30
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, ŠJů
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, ŠJů

Rasistický útok na rodinu s malým dítětem v kočárku se odehrál v noci ze 13. na 14. prosince v pražském autobusu, který směřoval ze stanice I. P. Pavlova do stanice Háje. Dva muži ve věku 46 a 47 let si měli v autobuse vyhlédnout rodinu tmavé pleti, která měla v kočárku malé dítě. Na rodinu měli rasisticky pokřikovat, zvedat pravici, vyhrožovat a dokonce se pokusili ublížit malému dítěti.

„Půl hodiny po půlnoci upoutal křik a obrovské rány hlídku strážníků, která kontrolovala konečnou stanici metra Háje, přicházející od autobusové zastávky Brechtova. Z autobusu právě vystupovali dva muži se vztyčenými pravicemi a pokřikem „Sieg Heil“, typickým nacistickým pozdravem. Řidič autobusu uvedl, že oba muži nastoupili před půlnocí ve stanici I. P. Pavlova a jeli až na konečnou. Během cesty se zaměřili na rodinu – muže a ženu snědé pleti s malým dítětem v kočárku. Rodiče slovně uráželi a dítě se snažili z kočárku vyndat. Když se otec dítěte ohradil, vyhrožovali mu újmou na zdraví. Zároveň opakovaně hajlovali,“ píše se v tiskové zprávě Městská policie hlavního města Prahy.

Podle informací serveru Romea.cz útočníci muže rasisticky uráželi a křičeli na něj: "Cikáne, chceš přes držku?"

Podle řidiče autobusu muži na konečné vystoupili a se zdviženou pravicí a pokřikem “Sieg Heil“ pokračovali dál v cestě.

V autobuse celý incident sledovalo minimálně 5 svědků, kteří rasistické chování útočníků potvrdili. Oba muži se k hajlování spontánně přiznali a hajlovat zkoušeli i před přítomnými strážníky.

Policie, která v té době kontrolovala nedalekou zastávku metra Háje, oba muže zadržela a pro podezření ze spáchání trestného činu je odvedla na služebnu. Předtím však podrobila oba muže dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. Jeden odmítl a druhý nadýchal 1,7 promile.

Napadené rodině nabízí bezplatnou právní pomoc organizace In Iustitia. Oběti útoku mohou volat na bezplatnou telefonní linku 800 922 922.

Přečteno: 10707x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Diskriminace, Neonacismus, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo