romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Cikáne, chceš přes držku?" Rasisté v Praze napadli rodinu s malým dítětem. Hajlovali a snažili se dítě vyndat z kočárku

16.12.2020 16:30
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, ŠJů
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, ŠJů

Rasistický útok na rodinu s malým dítětem v kočárku se odehrál v noci ze 13. na 14. prosince v pražském autobusu, který směřoval ze stanice I. P. Pavlova do stanice Háje. Dva muži ve věku 46 a 47 let si měli v autobuse vyhlédnout rodinu tmavé pleti, která měla v kočárku malé dítě. Na rodinu měli rasisticky pokřikovat, zvedat pravici, vyhrožovat a dokonce se pokusili ublížit malému dítěti.

„Půl hodiny po půlnoci upoutal křik a obrovské rány hlídku strážníků, která kontrolovala konečnou stanici metra Háje, přicházející od autobusové zastávky Brechtova. Z autobusu právě vystupovali dva muži se vztyčenými pravicemi a pokřikem „Sieg Heil“, typickým nacistickým pozdravem. Řidič autobusu uvedl, že oba muži nastoupili před půlnocí ve stanici I. P. Pavlova a jeli až na konečnou. Během cesty se zaměřili na rodinu – muže a ženu snědé pleti s malým dítětem v kočárku. Rodiče slovně uráželi a dítě se snažili z kočárku vyndat. Když se otec dítěte ohradil, vyhrožovali mu újmou na zdraví. Zároveň opakovaně hajlovali,“ píše se v tiskové zprávě Městská policie hlavního města Prahy.

Podle informací serveru Romea.cz útočníci muže rasisticky uráželi a křičeli na něj: "Cikáne, chceš přes držku?"

Podle řidiče autobusu muži na konečné vystoupili a se zdviženou pravicí a pokřikem “Sieg Heil“ pokračovali dál v cestě.

V autobuse celý incident sledovalo minimálně 5 svědků, kteří rasistické chování útočníků potvrdili. Oba muži se k hajlování spontánně přiznali a hajlovat zkoušeli i před přítomnými strážníky.

Policie, která v té době kontrolovala nedalekou zastávku metra Háje, oba muže zadržela a pro podezření ze spáchání trestného činu je odvedla na služebnu. Předtím však podrobila oba muže dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. Jeden odmítl a druhý nadýchal 1,7 promile.

Napadené rodině nabízí bezplatnou právní pomoc organizace In Iustitia. Oběti útoku mohou volat na bezplatnou telefonní linku 800 922 922.

Přečteno: 11636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Diskriminace, Neonacismus, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo