romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Církve odsuzují nošení Davidových hvězd na akcích proti očkování. Omluvte se, vyzývají demonstranty

11.1.2021 18:40
Někteří účastníci demonstrace, která se uskutečnila 8. ledna 2021 na Václavském náměstí, měli připnuté žluté hvězdy s nápisem
Někteří účastníci demonstrace, která se uskutečnila 8. ledna 2021 na Václavském náměstí, měli připnuté žluté hvězdy s nápisem "neočkovaný". (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Zástupci církví v Česku odsoudili nošení židovské hvězdy na akcích odpůrců očkování. Nošení žlutých šesticípých hvězd, kterými nacisté za druhé světové války označovali židovské obyvatele, považují za cynismus a zneužití tohoto symbolu. Nositele žlutých hvězd vyzvali k omluvě. Pod dnes zveřejněným prohlášením jsou podepsaní představitelé České biskupské konference (ČBK), Ekumenické rady církví v ČR (ERC) a Federace židovských obcí v ČR (FŽO). Davidovu hvězdu s nápisem "Neočkovaný" mělo na sobě několik účastníků pátečního protestu v centru Prahy, svolaného mimo jiné proti vládním opatřením kvůli šíření nového koronaviru a odmítajících očkování proti nemoci covid-19.

Žlutá hvězda, kterou byli za druhé světové války nuceni nosit Židé, je symbolem útlaku, utrpení a smrti milionů obětí nacistického teroru, připomíná prohlášení. "Pokud si někdo tento symbol přivlastňuje a jeho užitím se chce stavit na roveň šesti milionů zavražděných v koncentračních a vyhlazovacích táborech, nelze v tom vidět nic jiného než nevkusný a vypočítavý cynismus, který překračuje všechny myslitelné hranice," uvedli generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl, generální sekretář ERC Petr Jan Vinš a tajemník FŽO Tomáš Kraus. Zároveň vyzvali k veřejné omluvě ty, kdo symbol žluté hvězdy na akci proti očkování nosili.

Pátečního protestu se v Praze zúčastnily desítky lidí, vedle vládních protikoronavirových opatření zpochybňovaly i výsledky amerických prezidentských voleb a okolnosti úmrtí bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Žluté hvězdy měli na sobě i někteří účastníci nedělního protestu, který spoluorganizoval i zpěvák Daniel Landa, bývalý frontman neonacistické skupiny Orlík.

Zneužití symbolu židovství při demonstraci odsoudil také izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. "Použití Davidovy hvězdy při protestech proti očkování je ostudou a urážkou paměti obětí holokaustu," uvedl na twitteru.

Očkování proti novému typu koronaviru způsobujícímu nemoc covid-19 začalo v Česku 27. prosince a je dobrovolné. Podle sobotního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) bylo dosud naočkováno proti covidu zhruba 40.000 lidí.

Přečteno: 731x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, COVID-19, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo