romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čistky ve svazu bojovníků za svobodu. Kritici xenofobního předsedy byli vyloučeni, dvě okresní organizace rozpuštěny

18.10.2016 23:24
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu.  Foto: web Ministerstva obrany ČR
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu. Foto: web Ministerstva obrany ČR

Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) na dnešním zasedání zrušil kladenskou a jičínskou okresní organizaci svazu. Také vyloučil ze svazu tři členy. Důvodem je údajně dehonestace předsedy svazu Jaroslava Vodičky a vedení ČSBS, pomlouvačná kampaň v médiích a dlouhodobá kritika, řekla ČTK předsedkyně kladenské organizace Gabriela Havlůjová, kterou výbor vyloučil z ČSBS.

Podle mluvčího ČSBS Vladislava Kučika byly okresní organizace zrušeny z organizačních důvodů a dvě členky svaz vyloučil proto, že soustavně v médiích vystupovaly proti usnesením ČSBS, která jsou pro členy závazná. "Takto činily i přes opakovaná upozornění na škodlivost svého jednání," uvedl mluvčí. Další člen byl podle něj vyloučen za "hrubou dehonestaci" delegátů X. sjezdu ČSBS.

Spory v ČSBS začaly loni, když opustily lidickou organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. Důvodem bylo zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela lidické organizace. Právě zvolení Bobošíkové a její výroky Havlůjová například kritizovala.

Spory pak pokračovaly když předseda svazu Jaroslav Vodička v květnu 2016 během terezínské tryzny pronesl xenofobní protiuprchlický projev. Vodička v krajských volbách kandidoval na kandidátce koalice Strany přímé demokracie Tomia Okamury a Strany práv občanů. Obě strany vystupují proti uprchlíkům, Tomio Okamura navíc útočí na Romy a šíří hoaxy týkající se Romů.

Podle serveru Aktuálně.cz se na protest proti "nedemokratickému postupu" rozhodl ukončit své členství ve svazu i válečný veterán Pavel Vranský. Vadí mu, že před hlasováním nebyla umožněna diskuse. "Pro mě to bylo nepřijatelné, protože k tomu zkrátka došli nedemokratickým postupem. A jelikož jsem již dříve rezignoval na post místopředsedy, nyní jsem musel použít poslední možnost, kterou jsem měl," řekl serveru. Připomněl, že svaz má sloužit k udržování odkazů bojovníků ve 2. světové válce. "Nyní přistupuje k vylučování a odstraňování kritiků v organizací. A s tím já nemohu souhlasit," dodal.

Podle Havlůjové byli členové vyloučeni a kladenská a jičínská organizace zrušeny zejména za kritiku stávajícího vedení. "Domnívám se, že jakmile jakýkoliv spolek zaujme stanovisko ke konstruktivní kritice takové, že svého kritizujícího člena vyloučí, spěje k velmi špatnému konci," uvedla ve vyjádření Havlůjová.

Po zrušení okresního výboru ČSBS budou kladenská a slánská organizace ČSBS, které pod něj patřily, řízeny přímo z ústředního výboru. Jejich více než stovce členů zrušení členství nehrozí. Na listopadové schůzi kladenské organizace se bude řešit další postup. Havlůjová uvažuje také o založení vlastního spolku. Podle ní za jejími názory stála celá organizace.

Přečteno: 1027x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Totalita, Xenofobie, demokracie, ČSBSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo