romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cizincům, kteří se stali obětí útoku, poradí nová příručka

23.5.2016 9:39
Zdroj: LA Times
Zdroj: LA Times

Cizinci, kteří se v Česku stali terčem nenávistných výpadů, mohou najít návod k řešení své situaci v novém průvodci. Dozvědí se z něj, jak mají čin ohlásit či jak vyšetřování a soudní řízení vypadá. Získají také potřebné kontakty.

Příručka je k dispozici v češtině, angličtině, arabštině, ruštině a vietnamštině a dá se stáhnout z internetu. ČTK o tom informovala organizace In Iustitia, která průvodce připravila. Chce přistěhovalcům a azylantům usnadnit přístup ke spravedlnosti a pomoci jim se získáním pocitu bezpečí. In Iustitia za rok 2014 zaznamenala 86 případů násilí z nenávisti.

Incidenty se nejčastěji staly kvůli národnosti, etnicitě či náboženskému vyznání. Podle organizace přibylo útoků od "běžných lidí", kteří nepatří k extremistům. Mezi nejvýraznější trendy patřil nárůst islamofobie. V roce 2011 společnost evidovala 57 případů násilí z nenávisti.

Násilí z nenávisti zahrnuje slovní výpady, zastrašování, vyhrožování, útoky fyzické, sexuální i na sociálních sítích, poškozování věcí a budov i vraždy. Důvodem je barva pleti, národnost, etnicita, sexuální orientace, vyznání, věk, politické přesvědčení, postižení, příslušnost k určité skupině či bezdomovectví.

"Čtenáři se dozvědí, co mohou dělat v daných situacích - jak podat případné trestní oznámení, co se bude dít, jak bude probíhat výslech, jaké jsou u něj povinnosti, co se děje v případě soudního řízení, co může poškozený dělat a jaká jsou jeho práva," uvedla Aneta Dufková z organizace In Iustitia.

Příručka vznikla díky projektu s názvem Bezpečně v novém domově. Jeho cílem bylo zlepšit přístup cizinců, proti nimž mířilo násilí z nenávisti, ke spravedlnosti. Organizace migranty informovala o jejich právech, poskytla jim poradenství a případně i advokáta. Společnost In Iustitia se od roku 2009 zaměřuje na prevenci násilí z nenávisti a pomoc obětem. Nyní působí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Kladně. Od loňska funguje také její mobilní poradna.

Přečteno: 1076x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, Násilí z nenávisti, pomoc, Podpora, In IUSTITIA, projektHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo