romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Člen extremistické DSSS odsouzený za podvod zasedne v radě Duchcova

Duchcov, 7.11.2014 9:38, (ROMEA)
V Duchcově se 6. listopadu 2014 konalo ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva města. V zastupitelstvu usedli také tři zástupci extremistické DSSS (zleva) Jindřich Svoboda, Miroslav Toman a Miluše Janoušková. (FOTO: ČTK)
V Duchcově se 6. listopadu 2014 konalo ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva města. V zastupitelstvu usedli také tři zástupci extremistické DSSS (zleva) Jindřich Svoboda, Miroslav Toman a Miluše Janoušková. (FOTO: ČTK)

V radě Duchcova na Teplicku zasedne člen extremistické DSSS Jindřich Svoboda, starostou ve čtvrtek zastupitelé zvolili Zbyňka Šimberu (ČSSD). Místostarostou je komunista Stanislav Strohmeier. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu má koalice ČSSD, KSČM a DSSS 12 hlasů. Sociální demokracie se od této koalice distancovala, řekl ČTK šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. Grémium ČSSD v pátek ráno vyzvalo krajský výkonný výbor ČSSD v Ústeckém kraji, aby místní organizaci v Duchcově na Teplicku zrušil.

Sociální demokraté v Duchcově komunální volby vyhráli, ale mají pět mandátů, stejně jako druhá Šance pro Duchcov dosavadní starostky Jitky Bártové. Čtyři zastupitele má KSČM, tři volební sdružení DSSS - Za bezpečný Duchcov, dva TOP 09 a NK - Žijeme Duchcovem. Po jednom mandátu má ODS a sdružení Duchcov - město rovnost.

V sedmičlenné radě bude mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Jedno místo připadlo Svobodovi, který ve městě organizoval protiromské demonstrace. Šimbera ČTK řekl, že koalici bez zastoupení DSSS nebylo ve městě možné dojednat. "Byly tam určité výhrady k paní Bártové a paní Hapštákové (jednička ODS Pavlína Hapštáková), tak tam to dohromady dát nešlo, nehledě na to, že TOP 09 měla zákaz fungovat s komunisty," vysvětlil ČTK Šimbera.

Nový radní za extremistickou DSSS Jindřich Svoboda byl pravomocně odsouzen za podvod

Podle bývalé starostky Bártové ztroskotala jednání právě u ČSSD. Šance pro Duchcov se podle ní snažila vytvořit koalici s ODS, TOP 09 a právě se sociálními demokraty. "Nabízeli jsme i panu Šimberovi post starosty, ale s námi se mu nechtělo," řekla ČTK Bártová.

Nový radní Svoboda byl navíc pravomocně odsouzen za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy. Na tříletém trestu s podmíněným odkladem na pět let se dohodl se státním zástupcem. Teplický okresní soud jejich dohodu odsouhlasil. "Ze zákona člověk, který má podmínku, smí kandidovat, tudíž smí i vykonávat tuto funkci," řekl ČTK Šimbera. Svoboda považuje své odsouzení za chybu. "Každý občas šlápne vedle. Já toho lituji, asi budu litovat celý život. Odsouzený jsem byl, trest si odpykávám, dluh splácím," řekl ČTK Svoboda.

Komunistům extremisté z DSSS nevadí

Složitou situaci řešili i komunisté, kterým se několik kandidátů vzdalo mandátu a na jejich místa nastoupili náhradníci. Podle místostarosty Strohmeiera se mandátu vzdali především z osobních důvodů. Spojení s DSSS považuje za pragmatické. "Zásadní problém s programem nebyl. S lidmi, kteří jsou v zastupitelstvu, nemám problém. Vypadá to, že budeme komunikovat docela rozumně," dodal Strohmeier.

Protiromské nálady ve městě vyvolal útok několika Romů na manželský pár z poloviny loňského května. Útočníci ženu a muže brutálně zbili. Ústecký krajský soud jim letos na jaře vyměřil tresty od roční podmínky do tří let vězení. Soud dospěl k názoru, že útok neměl rasový podtext. Radikálové pak ve městě pořádali opakovaně protiromské demonstrace, poslední letos v létě vedl právě Svoboda.

Přečteno: 1549x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ČSSD, DSSS, KSČM, DuchcovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo