romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Člen ODS a ředitel zoo v Chlebech se omluvil za to, že nazval nastávající prince Harryho Meghan Markel "cikánkou"

22.5.2018 17:21
Královská britská svatba prince Harryho a Meghan 19.5.2018. FOTO: FB The Royal Family
Královská britská svatba prince Harryho a Meghan 19.5.2018. FOTO: FB The Royal Family

Člen nymburské oblastní rady ODS a ředitel zoologické zahrady ve středočeských Chlebech René Franěk se v úterý omluvil za příspěvek na sociální síti, kde označil ženu britského prince Harryho Meghan Markle za "cikánku". Jednalo se prý o hloupý pokus o žert. K omluvě jej po tlaku médií v pondělí vyzval předseda občanských demokratů Petr Fiala. Fraňkova slova označil za nechutná.

"Omlouvám se za nemístný výrok, který jsem zveřejnil na facebooku a který vyznívá jako nevhodná narážka na barvu pleti. Byl to nepovedený pokus o vtip," uvedl Franěk na facebookové stránce středočeské ODS.

Franěk na facebooku reagoval na otázku, proč na královskou svatbu nepozvali českého prezidenta Miloše Zemana. "Když si následník bere cikánku, co by tam dělal?" napsal člen ODS. Sklidil kritické reakce od některých uživatelů facebooku, kteří ho označili za rasistu.

"Já napsal slovo cikánka. Vy a vám podobní z toho vyvozujete rasistické předsudky," bránil se ještě v pondělí uvedl Franěk podle Aktuálně. "Já to myslel v kontextu následovníka multikulturního obohacení, které rezonuje ve veřejném prostoru," vymlouval se.

Matka Meghan Markleové, která se v sobotu sňatkem s princem Harrym stala vévodkyní ze Sussexu, je Afroameričanka. Otec nevěsty má nizozemské kořeny.

K omluvě Fraňka vyzval předseda ODS Petr Fiala. "Rasistické urážky pana Fraňka na sociálních sítích jsou nepřijatelné. Jeho názory nejsou v souladu s našimi hodnotami. Pokud se za své nechutné výroky neomluví, nemůže být nadále členem ODS," uvedl v pondělí Fiala.

Franěk se nemohl podle svých slov omluvit na svém facebookovém profilu, protože ho má zablokovaný. U člena ODS totiž nešlo o první výrok, který lze označit za rasistický.

Fraňka za jeho vedení ZOO v Chlebech před něolika dbny chválil jiný člen ODS Václav Klaus, ml. Mimo jiné si Klaus pochvaloval, jak zoo vše zajišťuje bez dotací z EU. Ukázalo se však, že jde o lež, protože chlebská ZOO získala z EU milionové čístky.

Přečteno: 2208x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Facebook, ODS, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo