romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Člověk v tísni: V zaměstnání všichni spolupracujeme, Rom, ne-Rom.

Praha, 2.12.2013 12:16, (ROMEA)
Logo organizace Člověk v tísni. Uprostřed je kresba Franze Kafky, na níž je člověk ze tří stran zablokován.
Logo organizace Člověk v tísni. Uprostřed je kresba Franze Kafky, na níž je člověk ze tří stran zablokován.

Dana Perkausová se zapojila do projektu „Máma chce práci“, který běží na pražské pobočce Člověka v tísni. Pět měsíců se intenzivně vzdělávala a chodila na praxi do školky. Díky svému nasazení získala novou kvalifikaci „Pečovatelka o děti 0-15 let“ a od listopadu pracuje v dětském koutku Brumbambule v blízkosti metra Kolbenova.

Jak se Vám líbil rekvalifikační kurz?

Bylo to zajímavé. Skoro každá hodina přinesla něco nového. I když vychovávám dítě, starat se o skupinu dětí je něco jiného. Na praxi ve firemní školce mi došlo, že to není žádná sranda. Věnovat se skupince až 17 dětí mi přišlo nejdřív nezvládnutelné. Zpětně mi přijde, že nešlo o nic tak strašného. Zároveň se mi moc líbilo, že jsme v kurzu nebyly jenom samé Romky. Neměla jsem pocit, že by to bylo jenom něco „pro nás Romy, protože my na to zase nemáme“. Hrozně jsme si s ostatními z kurzu rozuměly.

A co Vaše nová práce?

Pracuji v dětském koutku Brumbambule na půl úvazku, moje mzda je po dobu čtyř měsíců hrazená z projektu „Máma chce práci“. Snažím se zde rozjet službu hlídání dětí, a jestli se to podaří, budu tady pracovat dlouhodobě. Jsem za to moc ráda, protože tak můžu pracovat, i když mám malé dítě. Malého buď pohlídá babička, nebo si ho i můžu vzít s sebou do práce. S lidmi tady jsme si hrozně sedli, takže jsem spokojená.

A kam půjde Vaše dítě jednou do školy?

Do běžné základky tam, kde budeme bydlet. Dávat romské děti do škol, kam chodí většina Romů, mi nepřijde dobré. Malé děti rozdíly mezi lidmi na základě barvy pleti nedělají, tak proč je od sebe oddělovat? Děti ve školce mi říkaly paní učitelko a neřešily mojí národnost. Všichni na tomhle světě jsou si rovní a děti by k tomu měly být vedené od malička. Když mají na člověka ve škole narážky, je to taky životní zkušenost. Člověk se naučí si v životě poradit. Není dobré si to ulehčovat a od dětství se škatulkovat a bavit se jen „mezi svými“. Po škole jde každý pracovat a v práci se bude setkávat s lidmi všeho druhu. Romské děti by to měly mít tak, jak jsem to měla já – chodit do školy spolu s českými dětmi.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Matouš Bořkovec, koordinátor vzdělávacích služeb Člověka v tísni
Přečteno: 615x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, Zaměstnávání, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo