romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Člověk v tísni: V zaměstnání všichni spolupracujeme, Rom, ne-Rom.

Praha, 2.12.2013 12:16, (ROMEA)
Logo organizace Člověk v tísni. Uprostřed je kresba Franze Kafky, na níž je člověk ze tří stran zablokován.
Logo organizace Člověk v tísni. Uprostřed je kresba Franze Kafky, na níž je člověk ze tří stran zablokován.

Dana Perkausová se zapojila do projektu „Máma chce práci“, který běží na pražské pobočce Člověka v tísni. Pět měsíců se intenzivně vzdělávala a chodila na praxi do školky. Díky svému nasazení získala novou kvalifikaci „Pečovatelka o děti 0-15 let“ a od listopadu pracuje v dětském koutku Brumbambule v blízkosti metra Kolbenova.

Jak se Vám líbil rekvalifikační kurz?

Bylo to zajímavé. Skoro každá hodina přinesla něco nového. I když vychovávám dítě, starat se o skupinu dětí je něco jiného. Na praxi ve firemní školce mi došlo, že to není žádná sranda. Věnovat se skupince až 17 dětí mi přišlo nejdřív nezvládnutelné. Zpětně mi přijde, že nešlo o nic tak strašného. Zároveň se mi moc líbilo, že jsme v kurzu nebyly jenom samé Romky. Neměla jsem pocit, že by to bylo jenom něco „pro nás Romy, protože my na to zase nemáme“. Hrozně jsme si s ostatními z kurzu rozuměly.

A co Vaše nová práce?

Pracuji v dětském koutku Brumbambule na půl úvazku, moje mzda je po dobu čtyř měsíců hrazená z projektu „Máma chce práci“. Snažím se zde rozjet službu hlídání dětí, a jestli se to podaří, budu tady pracovat dlouhodobě. Jsem za to moc ráda, protože tak můžu pracovat, i když mám malé dítě. Malého buď pohlídá babička, nebo si ho i můžu vzít s sebou do práce. S lidmi tady jsme si hrozně sedli, takže jsem spokojená.

A kam půjde Vaše dítě jednou do školy?

Do běžné základky tam, kde budeme bydlet. Dávat romské děti do škol, kam chodí většina Romů, mi nepřijde dobré. Malé děti rozdíly mezi lidmi na základě barvy pleti nedělají, tak proč je od sebe oddělovat? Děti ve školce mi říkaly paní učitelko a neřešily mojí národnost. Všichni na tomhle světě jsou si rovní a děti by k tomu měly být vedené od malička. Když mají na člověka ve škole narážky, je to taky životní zkušenost. Člověk se naučí si v životě poradit. Není dobré si to ulehčovat a od dětství se škatulkovat a bavit se jen „mezi svými“. Po škole jde každý pracovat a v práci se bude setkávat s lidmi všeho druhu. Romské děti by to měly mít tak, jak jsem to měla já – chodit do školy spolu s českými dětmi.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Matouš Bořkovec, koordinátor vzdělávacích služeb Člověka v tísni
Přečteno: 622x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, Zaměstnávání, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo