romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČR bude nabízet uprchlíkům s maďarským pasem odvoz vlaky do Maďarska. Kolik jich je zatím úřady však neuvedly

12.5.2022 17:46
Vít Rakušan (FOTO: ROMEA TV)
Vít Rakušan (FOTO: ROMEA TV)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při dnešním telefonickém hovoru upozornil maďarského ministra vnitra Sándora Pintéra, že uprchlíkům s maďarským pasem bude Česko nabízet odvoz vlaky do Maďarska. Požádal o rychlou a důkladnou lustraci. Rakušan to řekl novinářům ve Sněmovně. Uvedl také, že v nově postaveném stanovém městečku v Praze-Troji budou lidé moci být ubytováni maximálně 30 dní, což je nejzazší termín pro lustraci.

Rakušan dříve několikrát uvedl, že romští uprchlíci z Ukrajiny mají často dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok. Upozornil Pintéra na to, že jde o některé lidi čekající v ČR například na pražském hlavním nádraží. "Požádal jsem maďarskou stranu o rychlou a důkladnou lustraci, která proběhne v řádu dnů, aby česká strana dostala informaci, zda ten člověk má, nebo nemá maďarský pas," řekl Rakušan.

"Upozornil jsem na to, že budeme v tom případě i nabízet těm, kteří maďarský pas mají, odvoz vlaky na území Maďarska," dodal. Brzy by se podle Rakušana mělo uskutečnit jednání o zrychlení a zefektivnění procesu mezi ředitelem maďarské cizinecké policie a českým policejním prezidentem Martinem Vondráškem.

Kolik uprchlíků má maďarský pas? Úřady si Romea.cz přehazují jak horký brambor

Zpravodajský server Romea.cz se snažil zjistit kolika uprchlíků z Ukrajiny se tento problém týká. Ministerstvo vnitra nás odkázalo na cizineckou polici, ta však uvedla, že není takové údaje oprávněna vydávat a znova nás odkázala zpět na Ministerstvo vnitra, konkrétně na Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra.

"Ještě jednou jsem ověřila, kdo je oprávněn vydávat data, která požadujete a skutečně mi bylo potvrzeno, že je to Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra," uvedla pro zpravodajský serveru Romea.cz mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.

I když se tyto údaje snažíme zjistit už od včerejší dne a ministr vnitra Vít Rakušan o tomto problému mluví již několik dní, není jasné jakého počtu uprchlíků se problém s dvojím občanstvím týká.

Stanové městečko začne fungovat v řádu hodin

Do stanového městečka, jehož stavbu dnes v Praze-Troji dokončili hasiči, by se první uprchlíci z Ukrajiny mohli začít přesouvat dnes večer, nebo nejpozději v pátek. ČTK to řekl Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom, která se bude na provozu městečka podílet.

Rakušan považuje za důležité ve stanovém městečku ubytovat zejména matky s dětmi. S Prahou vnitro jedná, shání i další provizorní ubytování v kamenném domě k navýšení kapacit. "Ale v mnoha případech se ti lidé automaticky sami na hlavní nádraží vrací, protože tam jsou v nějaké komunitě lidí jim blízkých," poznamenal vicepremiér.

Jednoduché řešení podle něj neexistuje, lze ale využít instrumenty k tomu, aby lidé, kteří nemají v ČR nárok na pomoc, do země nepřijížděli. Jmenoval diplomatické jednání, rychlé prověřování dvojího občanství, kontrolu razítka v pase o překročení ukrajinské hranice nebo zpřísnění humanitární dávky.

Co se týče první humanitární dávky po příchodu do ČR, vnitro společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytváří systém, na základě kterého by dávka u lidí ubytovaných v zařízení hromadného typu mohla být nahrazena tím, že stát platí jídlo a veškeré zabezpečení. Druhá a další dávky podle Rakušana budou vázány pouze na jasně prokázaný pobyt v ČR.

VIDEO

Přečteno: 742x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Praha, Migrace, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo