romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČR je poslední zemí v Evropě, kde jsou v ústavech děti do tří let

24.9.2015 11:14
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)

"Kritiku sklízí Česká republika přes 20 let. Pro ostatní země je náš systém neuvěřitelný. Jsme poslední země v Evropě, která umožňuje umísťování dětí do tří let do ústavů. Celá Evropa nás předběhla," uvedla předsedkyně asociace Dítě a rodina Věduna Bubleová na včerejším jednání parlamentního sociálního výboru. Asociace Dítě a rodina vznikla v létě, zastřešuje 24 organizací.

Studie prokázaly, že pobyt v ústavech má na děti nepříznivé dopady. Psychické následky bývají dlouhodobé. Podle Bubleové změnu systému Česko dluží všem dětem, které musely v ústavech vyrůstat.

Do ústavu se ve svých osmi měsících dostal i Michal Ďorď z organizace Vteřina poté, která sdružuje děti z dětských domovů. "V Polsku je věková hranice pro umístění do ústavu deset let, v Rakousku a Německu tři roky, na Slovensku šest. Jsme tak trošku mimo," poznamenal Ďorď.

Podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) počet dětí v ústavech postupně klesá. "Snažíme se především udržet děti v původní rodině, ale ne za každou cenu. Pokud je tam násilí, tak to nejde," řekla Marksová. O malé děti v krizové situaci by se měli postarat profesionální pěstouni.

Ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová uvedla, že roční výkaz o poskytování zdravotních služeb za loňský rok ukázal, že se do dětských domovů dostalo 1606 dětí pod tři roky. Ze zdravotních důvodů tam skončilo 567 chlapců a děvčat, ze zdravotně sociálních 487 a ze sociálních 552. U celkem 1146 dětí požádali o umístění v zařízení jejich rodiče. "To jsou rodiny, s nimiž se málo pracuje. Dvě třetiny dětí by tak vůbec v ústavu nemusely být," podotkla Lipová.

Podle pracovní skupiny pro náhradní péči při Sněmovně důraz na profesionální pěstounství systém pomoci ohroženým dětem rozkolísal, všechny typy péče by v něm měly mít své místo. "Neničit to, co funguje a lze zlepšovat. Je třeba zastavit preferování profesionální pěstounské péče na přechodnou dobu. Přibývají pouze tito pěstouni, chybí dlouhodobí pěstouni a stagnuje či se snižuje počet adopcí," uvedla členka sociálního výboru Jitka Chalánková (TOP 09), která je v pracovní komisi.

Marksová zdůraznila, že se nejedná o rušení dětských domovů, ale o nastavení pravidel. "Kojenecké ústavy i dětské domovy jsou a budou potřebné. My teď nemáme jiná zařízení a dostatek pěstounů," uvedla ministryně. Podotkla, že některé kraje už začínají dětské ústavy transformovat na jiná zařízení, protože jim tam ubývá dětí. Mění je třeba v domy na půli cesty a poskytují i další sociální služby.

Mezinárodní instituce kritizují i roztříštěnost české péče o ohrožené děti. Spadá pod tři resorty - práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví. Podle Marksové se chystá sjednocení pod její ministerstvo.

Přečteno: 781x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dětské domovyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo