romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČR je poslední zemí v Evropě, kde jsou v ústavech děti do tří let

24.9.2015 11:14
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)

"Kritiku sklízí Česká republika přes 20 let. Pro ostatní země je náš systém neuvěřitelný. Jsme poslední země v Evropě, která umožňuje umísťování dětí do tří let do ústavů. Celá Evropa nás předběhla," uvedla předsedkyně asociace Dítě a rodina Věduna Bubleová na včerejším jednání parlamentního sociálního výboru. Asociace Dítě a rodina vznikla v létě, zastřešuje 24 organizací.

Studie prokázaly, že pobyt v ústavech má na děti nepříznivé dopady. Psychické následky bývají dlouhodobé. Podle Bubleové změnu systému Česko dluží všem dětem, které musely v ústavech vyrůstat.

Do ústavu se ve svých osmi měsících dostal i Michal Ďorď z organizace Vteřina poté, která sdružuje děti z dětských domovů. "V Polsku je věková hranice pro umístění do ústavu deset let, v Rakousku a Německu tři roky, na Slovensku šest. Jsme tak trošku mimo," poznamenal Ďorď.

Podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) počet dětí v ústavech postupně klesá. "Snažíme se především udržet děti v původní rodině, ale ne za každou cenu. Pokud je tam násilí, tak to nejde," řekla Marksová. O malé děti v krizové situaci by se měli postarat profesionální pěstouni.

Ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová uvedla, že roční výkaz o poskytování zdravotních služeb za loňský rok ukázal, že se do dětských domovů dostalo 1606 dětí pod tři roky. Ze zdravotních důvodů tam skončilo 567 chlapců a děvčat, ze zdravotně sociálních 487 a ze sociálních 552. U celkem 1146 dětí požádali o umístění v zařízení jejich rodiče. "To jsou rodiny, s nimiž se málo pracuje. Dvě třetiny dětí by tak vůbec v ústavu nemusely být," podotkla Lipová.

Podle pracovní skupiny pro náhradní péči při Sněmovně důraz na profesionální pěstounství systém pomoci ohroženým dětem rozkolísal, všechny typy péče by v něm měly mít své místo. "Neničit to, co funguje a lze zlepšovat. Je třeba zastavit preferování profesionální pěstounské péče na přechodnou dobu. Přibývají pouze tito pěstouni, chybí dlouhodobí pěstouni a stagnuje či se snižuje počet adopcí," uvedla členka sociálního výboru Jitka Chalánková (TOP 09), která je v pracovní komisi.

Marksová zdůraznila, že se nejedná o rušení dětských domovů, ale o nastavení pravidel. "Kojenecké ústavy i dětské domovy jsou a budou potřebné. My teď nemáme jiná zařízení a dostatek pěstounů," uvedla ministryně. Podotkla, že některé kraje už začínají dětské ústavy transformovat na jiná zařízení, protože jim tam ubývá dětí. Mění je třeba v domy na půli cesty a poskytují i další sociální služby.

Mezinárodní instituce kritizují i roztříštěnost české péče o ohrožené děti. Spadá pod tři resorty - práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví. Podle Marksové se chystá sjednocení pod její ministerstvo.

Přečteno: 782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dětské domovyHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo