romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČR se chystá předsedat Radě Evropy, prioritou budou lidská práva

3.5.2017 11:55
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem (FOTO: Ministerstvo zahraničí ČR)
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem (FOTO: Ministerstvo zahraničí ČR)

Česko bude během předsednictví Radě Evropy, kterého se ujme 19. května, klást důraz na lidská práva, právní stát, podporu demokracie a vzdělávání. Priority schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. O nadcházejícím českém předsednictví Výboru ministrů, který je rozhodovacím orgánem Rady Evropy, jednal v Praze nedávno generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.

Předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy označil po rozhovoru s Jaglandem za poctu šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká republika tuto pozici zastávala poprvé před 22 lety.

"Budeme se věnovat teritoriálním problémům, které jsou často kolem nás a jsou vážné v zemích, jako je Ukrajina, jako je Turecko, a dalším," vyjmenoval ministr témata pro agendu českého předsednictví. Česko se podle něj bude zabývat i situací dětí mezi migranty a problémy lidí vyhnaných z domovů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schůzce s Jaglandem označil za další priority českého předsednictví ochranu lidských práv, rovnost žen a mužů, demokracii a právní stát.

V minulosti Rada Evropy Česku opakovaně vytýkala diskriminaci romské menšiny. Nejčastěji zmiňovaným bodem kritiky je vylučování romských dětí z hlavního vzdělávacího proudu a jejich umísťování do praktických škol.

Přečteno: 2055x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, EU, Rada EvropyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo