romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČT 24: Politici nabízejí ohledně vyloučených lokalit řešení často jednoduchá, nikoli ta skutečná

Pardubice, 1.10.2013 14:20, (ROMEA)
Předvolební debata v Pardubicích na ČT 24.  Foto: Print Screen z vysílání.
Předvolební debata v Pardubicích na ČT 24. Foto: Print Screen z vysílání.

Vysoká nezaměstnanost, rostoucí sociální napětí, kupčení s vysokými nájmy v bytech s nízkým životním standardem - celostátně dlouho neřešený problém sociálně vyloučených lokalit, kterých je rok od roku více a jsou odkázány spíše na pomoc neziskových organizací a komunitních center. Jak naložit se vzrůstající frustrací společnosti a s bujícím extremismem? Tím se zabývala jedna z předvolebních debat v České televizi, Pardubicích.

Na extremismus a sociální nepokoje se letos volební programy stran soustředí více než dříve. Sociální tematika svádí k jednoduchým řešením, líbivým heslům i populismu: v české společnosti, a zejména na Ústecku, ale pokus o sociální smír musí reagovat hned na několik problémů – každý sám o sobě s nelehkým receptem k řešení. Náznak k tomu předložili v první části předvolební debaty ČT lídři volebních kandidátek v Pardubickém kraji.

Na odsouzení extremisticky laděných pochodů se shodují všechny zúčastněné strany z pondělní debaty. Jak ale bojovat problémem strukturně - a hlavně co dělat pro prevenci?

Předvolební debata s lídry v Pardubickém kraji

Augustin Karel Andrle Sylor (Úsvit): K extremismu se nyní hlásí také slušní lidé, kteří s tím jinak nemají nic společného, ale přidávají se k těm manifestacím, protože se jim nelíbí to, jakým způsobem se například vyplácí sociální dávky. Myslíme si, že ty sociální dávky jsou někdy rozdávány velice velkoryse (...) a zneužívají se.

Ladislav Effenberk (ČSSD): Já myslím, že je potřeba, aby se Romové vzdělávali, protože to je velký handicap... Tohle je jedna z cest: skutečně je zapojit do práce a přes jejich různé koordinátory to skutečně využívat, jinak ten problém bude neustále kulminovat.

Květa Matušovská (KSČM): Nelíbí se nám ten marasmus, který tam vzniká kvůli sociální situaci, a máme spoustu řešení v našem volebním programu – třeba zavedení zákona o zastropování úroku ze spotřebitelských úvěrů – aby se zkrátka lichva.

Radim Jirout (ODS): "Ten problém je poměrně těžko uchopitelný a romské aktivity nabízejí řadu alternativ například v podobě romských asistentů, které spolupracují s těmi vyloučenými komunitami. To znamená, že je potřeba nabízet jim práci a postupně je začleňovat do společnosti tak, aby získávali základní návyky."

Jiří Junek (KDU-ČSL): "Sociálním bydlením máme na mysli byty pro skutečně potřebné lidi, kteří se o sebe nemohou postarat, kteří potřebují nějakým způsobem uvést do života. Rozhodně nechceme podporovat současný byznys s dávkami na bydlení. Ten se nám tedy nelíbí a naopak chceme jednoznačně podporovat výstavbu bytů pro sociálně slabší občany."

Jaroslav Zedník, (TOP 09): "Já musím říct čistě z praxe, že jestliže se nastaví jasné podmínky, to znamená , že lidé přesně vědí, jaké podmínky musí splňovat, když chtějí bydlet, tak jsme na dobré cestě... Zazněla i otázka, jak z toho ven, já myslím, že je to o součinnosti spousty ministerstev, ale hlavně je to o vzdělání, a jestliže nevytvoříme podmínky pro to, aby se lidé v této komunitě vzdělávali, tak ty problémy budeme řešit dál."

Martin Kolovratník (ANO): "Asi bych vyslovil souhlas s tím, co tady říkal pan starosta Zedník. Je to skutečně ve vzdělávání a ve školství. Tam je to strukturální a tam můžeme začít. My si myslíme, že když začneme děti vzdělávat, když půjdou dobrým příkladem a budou také mít dobré příklady, tak ať je to u Romů, nebo u těch pravičáků, půjde o pozvolné, ale jasné zlepšení."

Jiří Čáslavka (Strana zelených): Já bych doplnil - nejenom vzdělání, ale inkluzivní vzdělávání. Myslím, že je velmi důležité, abychom se vzdělávali společně. My třeba máme na kandidátce Strany zelených mladou úspěšnou Romku Lucii Horváthovou, která vystudovala vysokou školu, a to je produkt toho, že jí bylo umožněno chodit do normální školy.

fk, ČT 24
Přečteno: 632x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Populismus, Ghetta, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo