romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČT bude od září vysílat dokument o prvních českých paterčatech

Praha, 6.8.2014 12:28, (ROMEA)
První česká paterčata (zleva) Tereza, Michael, Deniel, Martin a Alex s rodiči Alexandrou Kiňovou a Antonínem Kroščenem na snímku ze 14. května 2014. Pět sourozenců z Milovic na Nymbursku oslaví 2. června 2014 jeden rok. (FOTO: ČTK)
První česká paterčata (zleva) Tereza, Michael, Deniel, Martin a Alex s rodiči Alexandrou Kiňovou a Antonínem Kroščenem na snímku ze 14. května 2014. Pět sourozenců z Milovic na Nymbursku oslaví 2. června 2014 jeden rok. (FOTO: ČTK)

Česká televize bude po prázdninách vysílat třináctidílný dokumentární seriál o prvních českých paterčatech. Režisérka dokumentu Alena Derzsiová poskytla redaktorce Českého rozhlasu Zuzaně Burešové rozhovor, v němž popisuje první rok života paterčat, mediální tlak na jejich rodiče Alexandru Kiňovou a jejího muže Antonína Kroščena, ale také nenávistné projevy v české společnosti kvůli jejich romskému původu. Dokument půjde do vysílání 3. září, a to na ČT1.

„Na začátku zavládla ve společnosti hrdost na to, že se u nás narodila paterčata. Jakmile se však ukázalo, že jde o romské děti, vše se najednou změnilo,“ vzpomíná během rozhovoru pro Český rozhlas režisérka. „Chodily například tak nenávistné dopisy, že dodnes nedovedu pochopit, jak mohou být lidé schopni něco takového napsat!“

Alena Derzsiová měla díky důvěře, kterou od rodičů paterčat získala, možnost sledovat, jak Alexandra situaci zvládá a překonává s jasným vědomím toho, že své děti musí před ostatními bránit. Její muž to podle režisérky vnímal mnohem hůř. „Každý dopis doslova a do písmene obrečel. Je to čistá duše a vůbec nechápe, že někdo může něco podobného vyslovit.“

Uvedení dokumentárního seriálu o paterčatech na televizní obrazovky zmiňuje v tiskové zprávě také generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Následujeme vývoj u progresivních zahraničních veřejnoprávních stanic a podobně jako ony považujeme za nezbytné zkoušet nové formáty i v oblasti takzvané veřejné služby, tedy zpracovávat silná společenská témata tak, aby měla pro diváky jasnou přidanou hodnotu. Na ČT1 proto uvedeme například docusoap o prvních českých paterčatech," uvádí ředitel ČT Petr Dvořák.

Celý rozhovor s režisérkou Alenou Derzsiovou si můžete poslechnout ZDE

Jitka Votavová, server Českého rozhlasu
Přečteno: 3834x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dokumenty, PaterčataHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo