romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtveřice žen viněných z podpory neonacismu odmítla u soudu vypovídat

Praha, 8.8.2013 15:57, (ROMEA)
Resistance Women Unity.
Resistance Women Unity.

Čtením obžaloby začalo hlavní líčení v případu pěti žen, které státní zástupce viní z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Čtveřice žen, která se dnes dostavila k soudu, ale odmítla vypovídat. Podle obhájců státní zástupce přečetl jinou obžalobu, než kterou měli k dispozici. Jinak prý byly připravené výpověď učinit. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů.

Advokát Robert Cholenský žádal o přerušení hlavního líčení, aby si obžalované mohly dokument prostudovat. Podle soudkyně Daniely Reifové se ale text obžaloby, kterou původně podávalo děčínské státní zastupitelství, změnil jen mírně a popis skutků prý zůstal stejný. "Státní zástupce má právo text přeformulovat," prohlásila soudkyně.

Cholenský se s jejím rozhodnutím nechtěl smířit a námitky podával opakovaně. "Vy jste jako kolovrátek, už jsem vám několikrát řekla, že jsem tuto stížnost zamítla," zvýšila hlas na adresu advokáta Reifová.

Podle obžaloby se 15 žen ve věku od 22 do 23 let minimálně od začátku roku 2007 podílelo na organizaci akcí podporujících neonacistické hnutí nebo na výrobě a distribuci materiálů propagujících RWU. Hnutí údajně podporovaly zejména na akcích uspořádaných pro příznivce krajní pravice. Pozvánky a další materiály zveřejňovaly také na internetu. Akce se konaly především ve středních Čechách, například v Praze, Kutné Hoře, Kladně, ale i v Děčíně, a to v letech 2007 až 2009. Získané prostředky pak údajně použily i k podpoře takzvaných Prisoners of War, což jsou uvěznění pravicoví extremisté.

"Ty jednotlivé útoky byly různorodé. Někdy se jednalo o demonstraci, projevy na demonstracích, jindy šlo o pořádání dětského dne, kde byly prezentovány neonacistické symboly a kde děti skládaly hákové kříže ze stavebnic a podobně," prohlásil státní zástupce Richard Houdek. Obdobné věci se prý děly například i na mikulášské besídce.

Podle Houdka z celkem 15 obžalovaných soud u dvou žen stíhání podmíněně zastavil, zbylých osm pak vyloučil k samostatnému projednání. Dnešní hlavní líčení se tak týkalo pouze Petry Jarolímové, Ivy Mellerové, Marie Rauské, Hany Šindelářové a Daniely Šipkové. "Došlo k posunu v obžalobě, protože jsem ji musel přepracovat tak, aby to reagovalo na to, že nejsou všechny zároveň v síni, ale jsou rozděleny na dvě skupiny," vysvětlil žalobce, proč se text obžaloby neshodoval s verzí advokátů.

Resistance Women Unity je česká ženská organizace založená v létě 2007. Jejím cílem je přispět k posílení opozice vůči systému, který jde podle RWU "cíleně proti dlouhodobému přežití bílých rodin". Podle svých proklamací chce organizace oslovit ženy v pronárodním hnutí, propaguje "tradiční strukturu rodiny" a mimo jiné vystupuje proti feminismu. Policie uvádí, že RWU ideově navazuje na obdobné ženské organizace hitlerovského Německa s ideovým podtextem rasové výlučnosti árijských žen. Některé členky RWU se angažovaly také v soudem zakázané extremistické Dělnické straně.

Jednání bude pokračovat v září, kdy by měli být vyslechnuti znalci.

Přečteno: 2008x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo