romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtveřice žen viněných z podpory neonacismu odmítla u soudu vypovídat

Praha, 8.8.2013 15:57, (ROMEA)
Resistance Women Unity.
Resistance Women Unity.

Čtením obžaloby začalo hlavní líčení v případu pěti žen, které státní zástupce viní z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Čtveřice žen, která se dnes dostavila k soudu, ale odmítla vypovídat. Podle obhájců státní zástupce přečetl jinou obžalobu, než kterou měli k dispozici. Jinak prý byly připravené výpověď učinit. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů.

Advokát Robert Cholenský žádal o přerušení hlavního líčení, aby si obžalované mohly dokument prostudovat. Podle soudkyně Daniely Reifové se ale text obžaloby, kterou původně podávalo děčínské státní zastupitelství, změnil jen mírně a popis skutků prý zůstal stejný. "Státní zástupce má právo text přeformulovat," prohlásila soudkyně.

Cholenský se s jejím rozhodnutím nechtěl smířit a námitky podával opakovaně. "Vy jste jako kolovrátek, už jsem vám několikrát řekla, že jsem tuto stížnost zamítla," zvýšila hlas na adresu advokáta Reifová.

Podle obžaloby se 15 žen ve věku od 22 do 23 let minimálně od začátku roku 2007 podílelo na organizaci akcí podporujících neonacistické hnutí nebo na výrobě a distribuci materiálů propagujících RWU. Hnutí údajně podporovaly zejména na akcích uspořádaných pro příznivce krajní pravice. Pozvánky a další materiály zveřejňovaly také na internetu. Akce se konaly především ve středních Čechách, například v Praze, Kutné Hoře, Kladně, ale i v Děčíně, a to v letech 2007 až 2009. Získané prostředky pak údajně použily i k podpoře takzvaných Prisoners of War, což jsou uvěznění pravicoví extremisté.

"Ty jednotlivé útoky byly různorodé. Někdy se jednalo o demonstraci, projevy na demonstracích, jindy šlo o pořádání dětského dne, kde byly prezentovány neonacistické symboly a kde děti skládaly hákové kříže ze stavebnic a podobně," prohlásil státní zástupce Richard Houdek. Obdobné věci se prý děly například i na mikulášské besídce.

Podle Houdka z celkem 15 obžalovaných soud u dvou žen stíhání podmíněně zastavil, zbylých osm pak vyloučil k samostatnému projednání. Dnešní hlavní líčení se tak týkalo pouze Petry Jarolímové, Ivy Mellerové, Marie Rauské, Hany Šindelářové a Daniely Šipkové. "Došlo k posunu v obžalobě, protože jsem ji musel přepracovat tak, aby to reagovalo na to, že nejsou všechny zároveň v síni, ale jsou rozděleny na dvě skupiny," vysvětlil žalobce, proč se text obžaloby neshodoval s verzí advokátů.

Resistance Women Unity je česká ženská organizace založená v létě 2007. Jejím cílem je přispět k posílení opozice vůči systému, který jde podle RWU "cíleně proti dlouhodobému přežití bílých rodin". Podle svých proklamací chce organizace oslovit ženy v pronárodním hnutí, propaguje "tradiční strukturu rodiny" a mimo jiné vystupuje proti feminismu. Policie uvádí, že RWU ideově navazuje na obdobné ženské organizace hitlerovského Německa s ideovým podtextem rasové výlučnosti árijských žen. Některé členky RWU se angažovaly také v soudem zakázané extremistické Dělnické straně.

Jednání bude pokračovat v září, kdy by měli být vyslechnuti znalci.

Přečteno: 2010x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo