Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Čtvrtletní zpráva o extremismu: Rozkol Aeronetu a Okamurova hnutí SPD, Okamurovci se hádají, DSSS zahájila skromnou kampaň

09. května 2019
Čtení na 3 minuty

Za první tři měsíce letošního roku evidovala policie 55 nenávistně motivovaných trestných činů, o šest více než za stejné období loňského roku. Nejčastěji, stejně jako loni, šlo o podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Vyplývá to ze zprávy o projevech extremismu za první čtvrtletí 2019.

Policie zaznamenala za první čtvrtletí nárůst u trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, meziročně o osm na 11 skutků. U podněcování k nenávisti přibyly oproti minulému roku čtyři skutky.

Nejvíce trestných činů evidovala policie v Praze a v Ústeckém kraji. Z celkového počtu byla objasněna skoro polovina skutků.

U nenávistně motivovaných skutků zaznamenali policisté za první čtvrtletí 41 stíhaných osob, meziročně o 12 více. Nejčastěji byli lidé stíháni kvůli podpoře a propagaci hnutí. Zpráva upozorňuje, že celkový počet stíhaných není prostým součtem hodnot. Obvinění totiž mohli páchat trestnou činnost například ve více krajích a v tom případě by byli započteni vícekrát.

Ve sledovaném období přibylo podle zprávy i akcí organizovaných nebo s významnou účastní politicky motivovaných extremistů – o 32 na 92 událostí. S pravicovými extremisty bylo spojeno 26, zbytek se týkal levicově orientovaného extremistického spektra.

Pravicoví extremisté zahájili skromnou předvolební kampaň

Krajně pravicové strany Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a Národní demokracie (ND) zahájily podle zprávy “skromnou” předvolební kampaň k volbám do Evropského parlamentu.

ND vydala deklaraci, v níž se vymezila proti hnutí SPD. V minulosti se podle dokumentu předseda strany Adam B. Bartoš podobným způsobem vymezil vůči předsedovi DSSS Tomáši Vandasovi. “Tehdy vzniklá animozita mezi oběma subjekty přetrvává do současnosti,” uvádí zpráva. Mezistranické antipatie se podle dokumentu podařilo překlenout pouze v Plzni, kde se subjekty spojily v “údajném boji proti kriminalitě cizinců”.

SPD Tomia Okamury se potýkalo s vnitřními neshodami

V části o projevech předsudečné nenávisti zmiňuje zpráva hnutí SPD, které se potýkalo s vnitřními neshodami, v únoru zrušilo moravskoslezskou organizaci, v březnu vyloučilo ze svého poslaneckého klubu tři poslance.

Předseda hnutí SPD, které šíří předsudečnou nenávist, Tomio Okamura je zároveň místopředsedou Poslanecké sněmovny. tam byl zvolen na základě dohod politických stran ve sněmovně.

Zpráva zmiňuje i trestní řízení s Jaromírem Baldou, kterému Vrchní soud v Praze v dubnu potvrdil čtyřletý trest za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým činem, podrobně zmapovalo proces radikalizace jednotlivce, v němž sehrála významnou roli mediální manipulace.

Balda předloni pokácel dva stromy na koleje a způsobil tím dvě nehody vlaků, při nichž se jen shodou náhod nikdo nezranil. Zpráva uvádí, že během soudního líčení vyšly prokazatelně najevo Baldovy vazby na hnutí SPD Tomia Okamury. “Soudní senát v rozsudku jasně hovoří o manipulaci veřejně vystupujícími osobami, které využívají strachu a důvěřivosti osob, jako je Balda, ve svůj prospěch,” píší experti.

Podle zprávy se v souvislosti s řízením dostal do veřejné debaty o xenofobně zaměřených internetových médiích prvek odpovědnosti za šíření strachu a nenávisti. “V dalších evropských zemích, které se potýkají s radikalizací prostřednictvím internetu dlouhodobě a mají konkrétní zkušenosti s terorismem, je tato debata daleko rozvinutější,” uvádí zpráva.

Stále častěji se podle dokumentu hovoří o boji proti šíření nenávisti, dezinformací a konspiračních teorií. “Lze také pozorovat intenzivnější snahy velkých komerčních platforem zapojovat se do boje s těmito obsahy. Zapojována jsou i akademická pracoviště a civilní sektor,” píše se ve zprávě.

Rozkol mezi dezinformační serverem Aeronet a SPD

Na české alternativní mediální scéně byl podle dokumentu nejsledovanější událostí rozkol mezi zmíněným SPD a Aeronetem.

“Tento web začal útočit na některé představitele Okamurova hnutí. Útočné články vesměs neobsahovaly nijak objevná tvrzení, nicméně se snažily vyvolat dojem, že přinášejí nová skandální odhalení. Hnutí SPD se snažilo na tyto texty reagovat,” píše se ve zprávě.

“Roztržka” byla podle dokumentu podrobně sledována jako xenofobně orientovanými aktivisty, tak i ostatními médii.

“Došlo tak k paradoxní situaci, kdy hnutí se silným parlamentním zastoupením bylo výrazně postiženo anonymním mediálním projektem. Tyto mediální projekty dokáží na jedné straně rychle získávat politickým subjektům body, na straně druhé je dokáží velmi rychle a účinně poškodit,” uvádí zpráva.

DOKUMENT

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon