romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtvrtletní zpráva o extremismu zmiňuje protiimigrační tendence pravice i neschopnost levice se sjednotit

29.4.2016 14:03
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Hlavními tématy tuzemských extremistických uskupení v prvním čtvrtletí letošního roku zůstala nadále migrace, kritika a odmítání EU. Uvedlo to Ministerstvo vnitra ČR v Souhrnné situační zprávě o extremismu z 26. dubna.

Terčem kritiky extremistů se stala část politické reprezentace, zejména někteří představitelé vlády. Podle Zprávy lze "velké bezpečnostní riziko spatřovat v tendencích vytváření protiislámských či protiimigračních domobran. Subjekty, které tento postup prosazují, cíleně vyvolávají pocity ohrožení ze strany muslimské komunity a migrantů. Zatím však jde spíše o virtuální projekty."

Zejména pravicoví extremisté kritizovali také média, a to především veřejnoprávní. Obviňovali je z nepravdivého či zavádějícího informování veřejnosti a snažili se snížit jejich důvěryhodnost. V této souvislosti zároveň propagovali a využívali média alternativní." Řada těchto alternativních sdělovacích prostředků se účelově uchylovala k prokazatelným dezinformacím a konspiračním teoriím. Alternativní média se vyznačovala neuváděním zdrojů informací," uvádí se ve Zprávě.

Extremisté v prvních třech měsících letošního roku uspořádali 73 akcí, z toho 33 patřilo levicovým subjektům, 32 pravicovým subjektům a osm protiislámským a protiimigračním uskupením. Zjištěno bylo celkem 47 trestných činů s extremistickým podtextem.

Současná mobilizace protiimigrantských sil cílila spíše na starší ročníky osob, které jsou nespokojeny s polistopadovým vývojem, což je rozdíl oproti předchozím rokům, kdy se ambice zaměřovaly zejména na mladé ultras. Krajní pravice zůstala podle dokumentu vnitra rozštěpená rivalitou mezi Dělnickou stranou sociální spravedlnosti a Národní demokracií. Obě strany však podle vnitra postrádaly podporu ze strany tradičních neonacistů. Zpráva upozorňuje na rozvoj Národní demokracie, která loni vytvářela různé lokální organizace a od kritiky EU se přesunula ke kritice politické reprezentace, ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky. Oproti jiným subjektům se vymykala radikální rétorikou.

Co se krajní levice týče, podle čtvrtletní zprávy letos "nadále postrádala dlouhodobější témata." Potýkat se měla i s nezájmem velké části veřejnosti o její požadavky na změnu společnosti. Zpráva upozorňuje též na údajnou neschopnost dosažení konsenzu mezi jednotlivými vůdčími individualitami na LEX-scéně.

Kompletní text čtvrtletní zprávy je k dispozici ZDE.

Přečteno: 985x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zpráva, Extremismus, Domácí, Ministerstvo vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo