romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtvrtstoletí od listopadu 1989 připomenou piety, setkání i protesty. ROMEA bude na Národní

Praha, 15.11.2014 22:33, (ROMEA)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)

Čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu připomenou vzpomínkové akce a shromáždění po celé republice, ale především happeningy. Některé budou namířeny i proti tomu, jak svou funkci vykonává prezident Miloš Zeman. Na Národní třídě dostanou prostor neziskové organizace a mezi nimi také ROMEA.

Díky, že můžem! – Korzo Národní je unikátní akce, která se uskuteční 17. listopadu právě na Národní třídě v Praze. Podle organizátorů se akce zaměří především na současné studenty a jejím posláním je vzdát hold těm, kteří se před 25-ti lety otevřeně hlásili k myšlence svobody a demokracie. "Akcí chceme na ukázat potenciál dnešních mladých lidí a dát ho do kontrastu toho, jaké byly možnosti za minulého režimu. Často si ani neuvědomujeme, v čem všem je to znát. Proto jsme se rozhodli na Mezinárodní den studenstva vytvořit z Národní třídy živý prostor, místo plné umění a dobrých lidí," uvádí na webu pořadatelé.

Své díky přijdou projevit profesionálové i amatéři. Studentské kapely i známá ale neokoukaná jména české a slovenské alternativní scény. Divadla, výstavy, graffiti, skate, DJs a různá oddechová místa v podobě venkovních kaváren nebo veřejné čítárny.

Prostor na Národní třídě dostanou i neziskové organizace zabývajícími se mladými lidmi, totalitou, sociálními otázkami a občanskou společností. Svůj stánek bude mít na Národní i organizace ROMEA. "Chceme ukázat lidem co naše organizace dělá, budeme promítat videa, návštěvníci našeho stánku budou moci shlédnout část výstavy Hádej kdo jsem, která upozorňuje na stereotypy a zjednodušující, předsudečná myšlenková schémata, které určují vztah a chování české veřejnosti například k Romům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky se v pondělí dopoledne budou potkávat tradičně u pamětní desky na pražské Národní třídě, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií násilně potlačen pochod studentů. Průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou.

Zeman se má s prezidenty setkat na Pražském hradě. Odpoledne by měli v Karolinu zahájit výstavu věnovanou 17. listopadu, na Albertově odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí a nakonec se zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Prezidenti v Praze tak zakončí oslavy pádu komunistického režimu ve svých zemích, o den dřív budou v Bratislavě.

Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům prezidenta Zemana. Sdružují se v platformě "Prezidente, odejděte!". Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy na Klárově uspořádají shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měl objevit lidský světelný řetěz, akci Světla pro svobodu aneb svíčky pro oběti komunismu pořádá platforma Bez komunistů.cz. Svíčky by měli zapálit také lidé v New Yorku, Paříži či Londýně.

Mezi večerní akce bude patřit neformální sraz všech stávkujících studentů DAMU z roku 1989, který se má uskutečnit v dobové atmosféře konce 80. let. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety hlavním dějištěm všech demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89 k připomenutí událostí sametové revoluce. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Bude kvůli tomu omezena doprava na Národní třídě a Václavském náměstí a na zajištění pořádku mají dohlížet stovky policistů.

Přečteno: 1137x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, Totalita, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo