romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtvrtstoletí od listopadu 1989 připomenou piety, setkání i protesty. ROMEA bude na Národní

Praha, 15.11.2014 22:33, (ROMEA)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)

Čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu připomenou vzpomínkové akce a shromáždění po celé republice, ale především happeningy. Některé budou namířeny i proti tomu, jak svou funkci vykonává prezident Miloš Zeman. Na Národní třídě dostanou prostor neziskové organizace a mezi nimi také ROMEA.

Díky, že můžem! – Korzo Národní je unikátní akce, která se uskuteční 17. listopadu právě na Národní třídě v Praze. Podle organizátorů se akce zaměří především na současné studenty a jejím posláním je vzdát hold těm, kteří se před 25-ti lety otevřeně hlásili k myšlence svobody a demokracie. "Akcí chceme na ukázat potenciál dnešních mladých lidí a dát ho do kontrastu toho, jaké byly možnosti za minulého režimu. Často si ani neuvědomujeme, v čem všem je to znát. Proto jsme se rozhodli na Mezinárodní den studenstva vytvořit z Národní třídy živý prostor, místo plné umění a dobrých lidí," uvádí na webu pořadatelé.

Své díky přijdou projevit profesionálové i amatéři. Studentské kapely i známá ale neokoukaná jména české a slovenské alternativní scény. Divadla, výstavy, graffiti, skate, DJs a různá oddechová místa v podobě venkovních kaváren nebo veřejné čítárny.

Prostor na Národní třídě dostanou i neziskové organizace zabývajícími se mladými lidmi, totalitou, sociálními otázkami a občanskou společností. Svůj stánek bude mít na Národní i organizace ROMEA. "Chceme ukázat lidem co naše organizace dělá, budeme promítat videa, návštěvníci našeho stánku budou moci shlédnout část výstavy Hádej kdo jsem, která upozorňuje na stereotypy a zjednodušující, předsudečná myšlenková schémata, které určují vztah a chování české veřejnosti například k Romům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky se v pondělí dopoledne budou potkávat tradičně u pamětní desky na pražské Národní třídě, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií násilně potlačen pochod studentů. Průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou.

Zeman se má s prezidenty setkat na Pražském hradě. Odpoledne by měli v Karolinu zahájit výstavu věnovanou 17. listopadu, na Albertově odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí a nakonec se zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Prezidenti v Praze tak zakončí oslavy pádu komunistického režimu ve svých zemích, o den dřív budou v Bratislavě.

Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům prezidenta Zemana. Sdružují se v platformě "Prezidente, odejděte!". Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy na Klárově uspořádají shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měl objevit lidský světelný řetěz, akci Světla pro svobodu aneb svíčky pro oběti komunismu pořádá platforma Bez komunistů.cz. Svíčky by měli zapálit také lidé v New Yorku, Paříži či Londýně.

Mezi večerní akce bude patřit neformální sraz všech stávkujících studentů DAMU z roku 1989, který se má uskutečnit v dobové atmosféře konce 80. let. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety hlavním dějištěm všech demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89 k připomenutí událostí sametové revoluce. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Bude kvůli tomu omezena doprava na Národní třídě a Václavském náměstí a na zajištění pořádku mají dohlížet stovky policistů.

Přečteno: 1118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, Totalita, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo