romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtvrtstoletí od listopadu 1989 připomenou piety, setkání i protesty. ROMEA bude na Národní

Praha, 15.11.2014 22:33, (ROMEA)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)

Čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu připomenou vzpomínkové akce a shromáždění po celé republice, ale především happeningy. Některé budou namířeny i proti tomu, jak svou funkci vykonává prezident Miloš Zeman. Na Národní třídě dostanou prostor neziskové organizace a mezi nimi také ROMEA.

Díky, že můžem! – Korzo Národní je unikátní akce, která se uskuteční 17. listopadu právě na Národní třídě v Praze. Podle organizátorů se akce zaměří především na současné studenty a jejím posláním je vzdát hold těm, kteří se před 25-ti lety otevřeně hlásili k myšlence svobody a demokracie. "Akcí chceme na ukázat potenciál dnešních mladých lidí a dát ho do kontrastu toho, jaké byly možnosti za minulého režimu. Často si ani neuvědomujeme, v čem všem je to znát. Proto jsme se rozhodli na Mezinárodní den studenstva vytvořit z Národní třídy živý prostor, místo plné umění a dobrých lidí," uvádí na webu pořadatelé.

Své díky přijdou projevit profesionálové i amatéři. Studentské kapely i známá ale neokoukaná jména české a slovenské alternativní scény. Divadla, výstavy, graffiti, skate, DJs a různá oddechová místa v podobě venkovních kaváren nebo veřejné čítárny.

Prostor na Národní třídě dostanou i neziskové organizace zabývajícími se mladými lidmi, totalitou, sociálními otázkami a občanskou společností. Svůj stánek bude mít na Národní i organizace ROMEA. "Chceme ukázat lidem co naše organizace dělá, budeme promítat videa, návštěvníci našeho stánku budou moci shlédnout část výstavy Hádej kdo jsem, která upozorňuje na stereotypy a zjednodušující, předsudečná myšlenková schémata, které určují vztah a chování české veřejnosti například k Romům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky se v pondělí dopoledne budou potkávat tradičně u pamětní desky na pražské Národní třídě, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií násilně potlačen pochod studentů. Průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou.

Zeman se má s prezidenty setkat na Pražském hradě. Odpoledne by měli v Karolinu zahájit výstavu věnovanou 17. listopadu, na Albertově odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí a nakonec se zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Prezidenti v Praze tak zakončí oslavy pádu komunistického režimu ve svých zemích, o den dřív budou v Bratislavě.

Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům prezidenta Zemana. Sdružují se v platformě "Prezidente, odejděte!". Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy na Klárově uspořádají shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měl objevit lidský světelný řetěz, akci Světla pro svobodu aneb svíčky pro oběti komunismu pořádá platforma Bez komunistů.cz. Svíčky by měli zapálit také lidé v New Yorku, Paříži či Londýně.

Mezi večerní akce bude patřit neformální sraz všech stávkujících studentů DAMU z roku 1989, který se má uskutečnit v dobové atmosféře konce 80. let. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety hlavním dějištěm všech demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89 k připomenutí událostí sametové revoluce. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Bude kvůli tomu omezena doprava na Národní třídě a Václavském náměstí a na zajištění pořádku mají dohlížet stovky policistů.

Přečteno: 1118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, Totalita, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo