romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čtvrtstoletí od listopadu 1989 připomenou piety, setkání i protesty. ROMEA bude na Národní

Praha, 15.11.2014 22:33, (ROMEA)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)
Národní třída (Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek)

Čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu připomenou vzpomínkové akce a shromáždění po celé republice, ale především happeningy. Některé budou namířeny i proti tomu, jak svou funkci vykonává prezident Miloš Zeman. Na Národní třídě dostanou prostor neziskové organizace a mezi nimi také ROMEA.

Díky, že můžem! – Korzo Národní je unikátní akce, která se uskuteční 17. listopadu právě na Národní třídě v Praze. Podle organizátorů se akce zaměří především na současné studenty a jejím posláním je vzdát hold těm, kteří se před 25-ti lety otevřeně hlásili k myšlence svobody a demokracie. "Akcí chceme na ukázat potenciál dnešních mladých lidí a dát ho do kontrastu toho, jaké byly možnosti za minulého režimu. Často si ani neuvědomujeme, v čem všem je to znát. Proto jsme se rozhodli na Mezinárodní den studenstva vytvořit z Národní třídy živý prostor, místo plné umění a dobrých lidí," uvádí na webu pořadatelé.

Své díky přijdou projevit profesionálové i amatéři. Studentské kapely i známá ale neokoukaná jména české a slovenské alternativní scény. Divadla, výstavy, graffiti, skate, DJs a různá oddechová místa v podobě venkovních kaváren nebo veřejné čítárny.

Prostor na Národní třídě dostanou i neziskové organizace zabývajícími se mladými lidmi, totalitou, sociálními otázkami a občanskou společností. Svůj stánek bude mít na Národní i organizace ROMEA. "Chceme ukázat lidem co naše organizace dělá, budeme promítat videa, návštěvníci našeho stánku budou moci shlédnout část výstavy Hádej kdo jsem, která upozorňuje na stereotypy a zjednodušující, předsudečná myšlenková schémata, které určují vztah a chování české veřejnosti například k Romům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky se v pondělí dopoledne budou potkávat tradičně u pamětní desky na pražské Národní třídě, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií násilně potlačen pochod studentů. Průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou.

Zeman se má s prezidenty setkat na Pražském hradě. Odpoledne by měli v Karolinu zahájit výstavu věnovanou 17. listopadu, na Albertově odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí a nakonec se zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Prezidenti v Praze tak zakončí oslavy pádu komunistického režimu ve svých zemích, o den dřív budou v Bratislavě.

Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům prezidenta Zemana. Sdružují se v platformě "Prezidente, odejděte!". Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy na Klárově uspořádají shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měl objevit lidský světelný řetěz, akci Světla pro svobodu aneb svíčky pro oběti komunismu pořádá platforma Bez komunistů.cz. Svíčky by měli zapálit také lidé v New Yorku, Paříži či Londýně.

Mezi večerní akce bude patřit neformální sraz všech stávkujících studentů DAMU z roku 1989, který se má uskutečnit v dobové atmosféře konce 80. let. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety hlavním dějištěm všech demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89 k připomenutí událostí sametové revoluce. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Bude kvůli tomu omezena doprava na Národní třídě a Václavském náměstí a na zajištění pořádku mají dohlížet stovky policistů.

Přečteno: 1149x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, Totalita, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo