romea - logo
18. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Čtyřicet romských studentů se zúčastnilo letní školy Baruvas!

25.8.2020 17:15

Čtyřicet romských studentů středních a vysokých škol se minulý týden sešlo na 11. setkání Baruvas. Týdenní letní škola byla plná vzdělávacích a motivačních workshopů, zajímavých témat a společné zábavy. ROMEA TV vám přináší reportáž, na které se během natáčecího workshopu podíleli i studenti.

Velkým tématem studentského setkání byla historie Romů 20. století. Účastníci se také seznámili s projektem virtuální reality koncentračního tábora v Letech u Písku. Měli možnost si vyzkoušet vytvořit romský časopis a zahrát divadlo. Ve středu proběhly přednášky věnované mediální gramotnosti a občanskému vzdělávání. Studenti také bojovali o vítězství v druhém ročníku Rompiliády.

„Na Baruvas jsem už po páté. Vždy tady získám něco nového, co mohu využít v životě. Konkrétně jsou to například kontakty, protože sem jezdí za námi významné osobnosti, se kterými pak můžeme spolupracovat,“ řekla pro ROMEA TV studentka Adéla Cinnová.

„Na základních i středních školách děláme semináře věnující se romské historii, protože v běžném vzdělávacím procesu není toto téma zařazené. Je to téma, o kterém se děti na školách vůbec nedozvědí. My máme pocit, že je potřeba tyto informace předat. Děti by se měli dozvědět kdo jsou Romové, odkud přišli i jaká je jejich historie,“ řekla pro ROMEA TV romistka Markéta Hajská.

Cílem setkání BARUVAS je  podpora a budování leadership schopností romských stipendistů formou neformálního vzdělávání.

Romský stipendijní program podporuje Nadace Velux, Nadace Albatros, Bader Philantropies, Nadace Sova a celá řada drobných dárců. Realizaci seminářů zaměřených na mediální gramotnost podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Více informací o stipendijním programu organizace ROMEA jsou k nalezení na webových stránkách www.romskastipendia.cz.
 

Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Baruvas - Rosteme, Historie, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo