romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Čtyřicet romských studentů se zúčastnilo letní školy Baruvas!

25.8.2020 17:15

Čtyřicet romských studentů středních a vysokých škol se minulý týden sešlo na 11. setkání Baruvas. Týdenní letní škola byla plná vzdělávacích a motivačních workshopů, zajímavých témat a společné zábavy. ROMEA TV vám přináší reportáž, na které se během natáčecího workshopu podíleli i studenti.

Velkým tématem studentského setkání byla historie Romů 20. století. Účastníci se také seznámili s projektem virtuální reality koncentračního tábora v Letech u Písku. Měli možnost si vyzkoušet vytvořit romský časopis a zahrát divadlo. Ve středu proběhly přednášky věnované mediální gramotnosti a občanskému vzdělávání. Studenti také bojovali o vítězství v druhém ročníku Rompiliády.

„Na Baruvas jsem už po páté. Vždy tady získám něco nového, co mohu využít v životě. Konkrétně jsou to například kontakty, protože sem jezdí za námi významné osobnosti, se kterými pak můžeme spolupracovat,“ řekla pro ROMEA TV studentka Adéla Cinnová.

„Na základních i středních školách děláme semináře věnující se romské historii, protože v běžném vzdělávacím procesu není toto téma zařazené. Je to téma, o kterém se děti na školách vůbec nedozvědí. My máme pocit, že je potřeba tyto informace předat. Děti by se měli dozvědět kdo jsou Romové, odkud přišli i jaká je jejich historie,“ řekla pro ROMEA TV romistka Markéta Hajská.

Cílem setkání BARUVAS je  podpora a budování leadership schopností romských stipendistů formou neformálního vzdělávání.

Romský stipendijní program podporuje Nadace Velux, Nadace Albatros, Bader Philantropies, Nadace Sova a celá řada drobných dárců. Realizaci seminářů zaměřených na mediální gramotnost podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Více informací o stipendijním programu organizace ROMEA jsou k nalezení na webových stránkách www.romskastipendia.cz.
 

Přečteno: 729x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Baruvas - Rosteme, Historie, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo