romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunek před lety vystěhoval Romy z centra Vsetína. Město za to bude asi platit odškodnění

29.7.2020 10:41
Romové před kontejnerovými domy v lokalitě Poschla ve Vsetíně (FOTO: Miroslav Klempár, repro Youtube.com)
Romové před kontejnerovými domy v lokalitě Poschla ve Vsetíně (FOTO: Miroslav Klempár, repro Youtube.com)

Dvanáct let se táhne soudní spor mezi městem Vsetín a romskými rodinami, které vsetínská radnice v roce 2006 vystěhovala z vybydleného pavlačového domu v centru města. Dům pak nechala zbourat. Tématem se zabývá Zlínský deník.

Někteří lidé skončili v kontejnerových domech v lokalitě Poschla ve Vsetíně, část byla přestěhována do domků v obcích na Prostějovsku, Jesenicku a Olomoucku.
Romové tvrdí, že je vedení města vystěhovalo násilím a způsobilo jim psychickou újmu. Čtyři romské rodiny čítající dohromady pět desítek lidí později podaly na město žalobu. Náhradou za příkoří požadují odškodné více než pět milionů korun či veřejnou omluvu v tisku.

Soudy se případem zabývají od roku 2008. Nyní Krajský soud v Ostravě, který žalobu Romů zčásti zamítl. „Co se týče všech omluv, v této části byla žaloba zamítnuta,“ upřesnil místopředseda krajského soudu Igor Krajdl. V požadavcích na finanční odškodnění už byl soud vstřícnější. „Převážně chtěli všichni (žalující) sto tisíc korun. Soudem jim ale byla přiznána náhrada od pěti do třicet tisíc. 

Vedení vsetínské radnice nyní čeká na písemné vyhotovení rozsudku. Z něj bude patrné, jak velkou sumu by mělo město na odškodném vyplatit. „Stěžejní je honorář advokátního zastoupení. Čekáme, jak se k tomu soud postaví. Poté zvážíme další kroky a případné odvolání,“ řekl starosta Jiří Růžička.

Ten „zdědil“ soudní spor s romskými rodinami po svém předchůdci ve funkci Jiřím Čunkovi (KDU-ČSL). Právě za jeho starostování došlo v roce 2006 k vystěhování Romů z pavlačového domu v centru Vsetína. 

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 1719x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vsetín, Jiří Čunek, Romové, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo