romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunek před lety vystěhoval Romy z centra Vsetína. Město za to bude asi platit odškodnění

29.7.2020 10:41
Romové před kontejnerovými domy v lokalitě Poschla ve Vsetíně (FOTO: Miroslav Klempár, repro Youtube.com)
Romové před kontejnerovými domy v lokalitě Poschla ve Vsetíně (FOTO: Miroslav Klempár, repro Youtube.com)

Dvanáct let se táhne soudní spor mezi městem Vsetín a romskými rodinami, které vsetínská radnice v roce 2006 vystěhovala z vybydleného pavlačového domu v centru města. Dům pak nechala zbourat. Tématem se zabývá Zlínský deník.

Někteří lidé skončili v kontejnerových domech v lokalitě Poschla ve Vsetíně, část byla přestěhována do domků v obcích na Prostějovsku, Jesenicku a Olomoucku.
Romové tvrdí, že je vedení města vystěhovalo násilím a způsobilo jim psychickou újmu. Čtyři romské rodiny čítající dohromady pět desítek lidí později podaly na město žalobu. Náhradou za příkoří požadují odškodné více než pět milionů korun či veřejnou omluvu v tisku.

Soudy se případem zabývají od roku 2008. Nyní Krajský soud v Ostravě, který žalobu Romů zčásti zamítl. „Co se týče všech omluv, v této části byla žaloba zamítnuta,“ upřesnil místopředseda krajského soudu Igor Krajdl. V požadavcích na finanční odškodnění už byl soud vstřícnější. „Převážně chtěli všichni (žalující) sto tisíc korun. Soudem jim ale byla přiznána náhrada od pěti do třicet tisíc. 

Vedení vsetínské radnice nyní čeká na písemné vyhotovení rozsudku. Z něj bude patrné, jak velkou sumu by mělo město na odškodném vyplatit. „Stěžejní je honorář advokátního zastoupení. Čekáme, jak se k tomu soud postaví. Poté zvážíme další kroky a případné odvolání,“ řekl starosta Jiří Růžička.

Ten „zdědil“ soudní spor s romskými rodinami po svém předchůdci ve funkci Jiřím Čunkovi (KDU-ČSL). Právě za jeho starostování došlo v roce 2006 k vystěhování Romů z pavlačového domu v centru Vsetína. 

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 2010x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vsetín, Jiří Čunek, Romové, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo