romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunek před lety vystěhoval Romy z centra Vsetína. Město za to bude asi platit odškodnění

29.7.2020 10:41
Romové před kontejnerovými domy v lokalitě Poschla ve Vsetíně (FOTO: Miroslav Klempár, repro Youtube.com)
Romové před kontejnerovými domy v lokalitě Poschla ve Vsetíně (FOTO: Miroslav Klempár, repro Youtube.com)

Dvanáct let se táhne soudní spor mezi městem Vsetín a romskými rodinami, které vsetínská radnice v roce 2006 vystěhovala z vybydleného pavlačového domu v centru města. Dům pak nechala zbourat. Tématem se zabývá Zlínský deník.

Někteří lidé skončili v kontejnerových domech v lokalitě Poschla ve Vsetíně, část byla přestěhována do domků v obcích na Prostějovsku, Jesenicku a Olomoucku.
Romové tvrdí, že je vedení města vystěhovalo násilím a způsobilo jim psychickou újmu. Čtyři romské rodiny čítající dohromady pět desítek lidí později podaly na město žalobu. Náhradou za příkoří požadují odškodné více než pět milionů korun či veřejnou omluvu v tisku.

Soudy se případem zabývají od roku 2008. Nyní Krajský soud v Ostravě, který žalobu Romů zčásti zamítl. „Co se týče všech omluv, v této části byla žaloba zamítnuta,“ upřesnil místopředseda krajského soudu Igor Krajdl. V požadavcích na finanční odškodnění už byl soud vstřícnější. „Převážně chtěli všichni (žalující) sto tisíc korun. Soudem jim ale byla přiznána náhrada od pěti do třicet tisíc. 

Vedení vsetínské radnice nyní čeká na písemné vyhotovení rozsudku. Z něj bude patrné, jak velkou sumu by mělo město na odškodném vyplatit. „Stěžejní je honorář advokátního zastoupení. Čekáme, jak se k tomu soud postaví. Poté zvážíme další kroky a případné odvolání,“ řekl starosta Jiří Růžička.

Ten „zdědil“ soudní spor s romskými rodinami po svém předchůdci ve funkci Jiřím Čunkovi (KDU-ČSL). Právě za jeho starostování došlo v roce 2006 k vystěhování Romů z pavlačového domu v centru Vsetína. 

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 1787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vsetín, Jiří Čunek, Romové, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo