romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

CVVM: Nejvíc sympatičtí jsou Čechům Slováci, nejméně Romové

Praha, 16.4.2013 9:45, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Jiří Sláma
Ilustrační FOTO: Jiří Sláma

Nejsympatičtější jsou Čechům z národnostních skupin v ČR Slováci, nejméně sympatičtí zase Romové. Vyplývá to ze zveřejněného březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Slováky označily za sympatické více než čtyři pětiny Čechů. Zhruba stejný podíl Čechů naopak chová antipatie k Romům. Oproti minulému roku se vztahy k národnostním skupinám výrazněji nezměnily.

Lidé hodnotili 16 národnostních skupin žijících v České republice, včetně Čechů, kteří CVVM slouží ke srovnání s ostatními skupinami. Nejlépe hodnotili Češi sami sebe, za sympatické označilo Čechy 83 procent dotázaných. Naprosto stejný podíl kladných hodnocení ale obdrželi ještě Slováci. Na druhém místě skončili s velkým odstupem Poláci, které považuje za sympatické 54 procent lidí. Nesympatičtí jsou Češi dvěma procentům lidí, Slováci třem procentům a Poláci 12 procentům.

Naopak největší antipatie chovají Češi k Romům. Za nesympatické je označilo 78 procent dotázaných, kdežto za sympatické pouze čtyři procenta.

graf-cvvm-2013.jpg

Zhruba polovině Čechů jsou nesympatičtí Ukrajinci, Rumuni a Albánci.

Neutrální vztah mají Češi k devíti národnostním skupinám, u kterých mělo největší podíl hodnocení "ani sympatičtí, ani nesympatičtí". Z těchto spíše neutrálních skupin převažuje podíl pozitivních hodnocení nad negativními u Řeků, Židů, Němců, Maďarů a Bulharů, které považuje za sympatické čtvrtina až třetina dotázaných. Naopak u Rusů, Srbů, Vietnamců a Číňanů již převažují antipatie, ačkoli největší podíl stále tvoří neutrální hodnocení.

Průzkum provádělo CVVM v období od 4. do 11. března. Zúčastnilo se ho 1059 obyvatel ČR starších 15 let.

Přečteno: 2107x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Průzkum, CVVM, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo