romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

CVVM: Nejvíc sympatičtí jsou Čechům Slováci, nejméně Romové

Praha, 16.4.2013 9:45, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Jiří Sláma
Ilustrační FOTO: Jiří Sláma

Nejsympatičtější jsou Čechům z národnostních skupin v ČR Slováci, nejméně sympatičtí zase Romové. Vyplývá to ze zveřejněného březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Slováky označily za sympatické více než čtyři pětiny Čechů. Zhruba stejný podíl Čechů naopak chová antipatie k Romům. Oproti minulému roku se vztahy k národnostním skupinám výrazněji nezměnily.

Lidé hodnotili 16 národnostních skupin žijících v České republice, včetně Čechů, kteří CVVM slouží ke srovnání s ostatními skupinami. Nejlépe hodnotili Češi sami sebe, za sympatické označilo Čechy 83 procent dotázaných. Naprosto stejný podíl kladných hodnocení ale obdrželi ještě Slováci. Na druhém místě skončili s velkým odstupem Poláci, které považuje za sympatické 54 procent lidí. Nesympatičtí jsou Češi dvěma procentům lidí, Slováci třem procentům a Poláci 12 procentům.

Naopak největší antipatie chovají Češi k Romům. Za nesympatické je označilo 78 procent dotázaných, kdežto za sympatické pouze čtyři procenta.

graf-cvvm-2013.jpg

Zhruba polovině Čechů jsou nesympatičtí Ukrajinci, Rumuni a Albánci.

Neutrální vztah mají Češi k devíti národnostním skupinám, u kterých mělo největší podíl hodnocení "ani sympatičtí, ani nesympatičtí". Z těchto spíše neutrálních skupin převažuje podíl pozitivních hodnocení nad negativními u Řeků, Židů, Němců, Maďarů a Bulharů, které považuje za sympatické čtvrtina až třetina dotázaných. Naopak u Rusů, Srbů, Vietnamců a Číňanů již převažují antipatie, ačkoli největší podíl stále tvoří neutrální hodnocení.

Průzkum provádělo CVVM v období od 4. do 11. března. Zúčastnilo se ho 1059 obyvatel ČR starších 15 let.

Přečteno: 2103x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Průzkum, CVVM, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo