romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

CVVM: Nejvíc sympatičtí jsou Čechům Slováci, nejméně Romové

Praha, 16.4.2013 9:45, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Jiří Sláma
Ilustrační FOTO: Jiří Sláma

Nejsympatičtější jsou Čechům z národnostních skupin v ČR Slováci, nejméně sympatičtí zase Romové. Vyplývá to ze zveřejněného březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Slováky označily za sympatické více než čtyři pětiny Čechů. Zhruba stejný podíl Čechů naopak chová antipatie k Romům. Oproti minulému roku se vztahy k národnostním skupinám výrazněji nezměnily.

Lidé hodnotili 16 národnostních skupin žijících v České republice, včetně Čechů, kteří CVVM slouží ke srovnání s ostatními skupinami. Nejlépe hodnotili Češi sami sebe, za sympatické označilo Čechy 83 procent dotázaných. Naprosto stejný podíl kladných hodnocení ale obdrželi ještě Slováci. Na druhém místě skončili s velkým odstupem Poláci, které považuje za sympatické 54 procent lidí. Nesympatičtí jsou Češi dvěma procentům lidí, Slováci třem procentům a Poláci 12 procentům.

Naopak největší antipatie chovají Češi k Romům. Za nesympatické je označilo 78 procent dotázaných, kdežto za sympatické pouze čtyři procenta.

graf-cvvm-2013.jpg

Zhruba polovině Čechů jsou nesympatičtí Ukrajinci, Rumuni a Albánci.

Neutrální vztah mají Češi k devíti národnostním skupinám, u kterých mělo největší podíl hodnocení "ani sympatičtí, ani nesympatičtí". Z těchto spíše neutrálních skupin převažuje podíl pozitivních hodnocení nad negativními u Řeků, Židů, Němců, Maďarů a Bulharů, které považuje za sympatické čtvrtina až třetina dotázaných. Naopak u Rusů, Srbů, Vietnamců a Číňanů již převažují antipatie, ačkoli největší podíl stále tvoří neutrální hodnocení.

Průzkum provádělo CVVM v období od 4. do 11. března. Zúčastnilo se ho 1059 obyvatel ČR starších 15 let.

Přečteno: 2135x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Průzkum, CVVM, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo