romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cyril Koky: Horké léto ve Šluknovském výběžku

Praha, Šluknov, 10.7.2012 10:25, (ROMEA)
Cyril Koky. Foto: Archiv Romea.cz
Cyril Koky. Foto: Archiv Romea.cz

Starostové ze Šluknovska svolali na 19. července protest, vadí jim, že se vláda opět přestala výběžku věnovat. „V tuto chvíli již my, starostové obcí a měst Šluknovského výběžku, nemáme žádné další možnosti, jak řešit sociální a bezpečnostní problémy našich občanů a jak zlepšit jejich situaci," napsali starostové ve své výzvě k demonstraci.

„Chceme lidem slušnou formou sdělit, čeho jsme po roce dosáhli. Rozhodně nechceme vířit emoce," říká šluknovská starostka Eva Džumanová. Na demonstrace se však nechodí poslouchat výčet opatření, ale vyjádřit nespokojenost, či dokonce zlobu. O tom ostatně komunikují i starostové, když říkají: My už víc nemůžeme, my jsme udělali, co jsme mohli, ale selhala vláda! A dokud se to nezmění, budeme se mít špatně. Jde tedy o emocemi nabitý a zcela politický mítink.

Pokud by starostové chtěli lidem říci co již udělali a co naopak udělat nemohli, protože jim v tom bránila vláda, mohli k tomu použít své radniční noviny, radniční internet, nebo i běžná média. Měli by tak jistotu, že se informace dostane k většímu množství lidí a to  nepokřiveně. To se nedá říci o demonstraci, neboť emocemi nabitá akce bude dále interpretována a vyřčená slova budou vytrhována z kontextu. Jednoduše řečeno: zpráva o starostenské činnosti nepatří na demonstraci, ale do standardních komunikačních kanálů mezi voliči a zvolenými zástupci.

Region Šluknovska je tvořen 18 obcemi z toho se 12 přihlásilo ke spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách. Spolupráce s jednotlivými městy byla od začátku roku 2008 na velmi rozdílné úrovni. V Krásné Lípě ji dokázali výborně využít a dnes je jejich situace zcela odlišná, než ve Varnsdorfu a Rumburku, kde sociální politiku po léta zanedbávali. Situace se však v poslední době silně zpolitizovala a vyhrotila, za asistence extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), médií a partikulárních zájmů některých politiků v regionu.

Jistě, demonstrovat má právo v této zemi každý, ale od starostů je to jaksi podivné. Osobně jsem měl možnost se zúčastnit setkání starostů Šluknovského výběžku k tamní vypjaté situaci, kterého se mimo jiné zúčastnili zástupci ministerstva vnitra, ministerstva práce a sociálních věcí i úřadu vlády. Musím konstatovat, že jednání to bylo konstruktivní a věcné, starostům byla poskytnuta maximální součinnost a podpora ke stabilizaci situace v regionu pro každé město připravila společně s vedením radnice plán opatření, které mají situace pomoci řešit.

Osobně navštívil tento výběžek i premiér Nečas. Byla zřízena zásahová jednotka Policie ČR pro Ústecky kraj, vytvořen registr přestupků. Agentura pro sociální začleňování se významně angažovala a stále angažuje v mírnění sociálního napětí v tomto výběžku. Balíček legislativních změn, které předložil Ústecký kraj, sice poslanecká sněmovna v únoru odročila, nicméně to neznamená, že to byla zbytečná práce. Jak už to však bývá zvykem, vždy se dá říct, že se toho přeci jen mohlo udělat daleko více.

Takže vyvstává otázka proč ta demonstrace ? Každý ví, že s blížícími se krajskými a senátními volbami narůstá i nervozita některých politiků s výsledku voleb. Někteří z nich by nepochybně toto téma velmi rádi využili v předvolební kampani. Pokud je mi známo, Josef Zoser, předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska, kandiduje v krajských volbách za hnutí Pro kraj.

Poddimenzovaný a zaostalý region

Ústecký region trpí poměrně velkou mírou nezaměstnanosti. Jedná se o oblasti hospodářsky zaostávající, s nízkou nabídkou volných pracovních míst. To je velmi zlá vizitka zejména pro místní a regionální politiky, kteří nedokázali tento region zatraktivnit natolik, aby přilákali dostatek investorů a firem, jež by vytvořily dostatek nových pracovních míst.

Mnohdy konali právě naopak. Stačí se podívat na kauzu ROP Severozápad, který rozděluje stovky miliony korun ze strukturálních fondů EU - několik lidí je v rámci této kauzy trestně stíháno za korupci.

Nicméně politici, i ti místní a regionální, by si měli uvědomit, že voliči nejsou hloupí a jistě jim vystaví patřiční účet. V řešení situace romských komunit univerzální a rychlé řešení bohužel neexistuje. Dlouhodobě neřešené a nahromaděné problémy v této oblasti nelze přeci vyřešit za pár hodin a navíc jen před volbami. Musí tomu předcházet systematická a dlouhodobá práce, jinak jde jen o pouhé hašení požárů na kterém se rádi přiživí lidi typu pana Kohouta.

Akce na Šluknovsku

  • Čtvrtek 19. července, 16 hodin, Šluknov: Na tento den oznámili demonstraci starostové ze Šluknovska. Vadí jim, že se vláda výběžku opět přestala věnovat.
  • Sobota 4. srpna, 14 hodin, Varnsdorf: Demonstraci oznámil provokatér Lukáš Kohout, který loni sérii protestů na Šluknovsku rozjel. Kohout svoji demonstraci nazval „Rok poté" a doufá, že zájem lidí bude alespoň takový, jako byl loni. Protestovat může i jindy, náměstí ve Varnsdorfu má zabrané do konce roku.
  • Sobota 15. září, 13 hodin Šluknov, 15 hodin Rumburk, 16.30, Varnsdorf: Na tyto termíny má ohlášené mítinky Dělnická strana sociální spravedlnosti. Jde zřejmě o nejrizikovější akci ze všech protestů, dá se podle zkušeností z loňska předpokládat, že na Šluknovsko dorazí hodně extremistů.


Přečteno: 1382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo