romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky v anketě k odvolání Martina Šimáčka: Doufám, že pan ministr ví, co dělá.

17.4.2015 14:41
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Server Romea.cz zjišťoval ohlasy na odvální ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka mezi romskými politiky, odborníky a aktivisty. Ptali jsme se: 1) co si o jeho odvolání myslí a 2) zda tuší, jaké jsou za ním důvody.

Nepřehlédněte:

Cyril Koky, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny  

1) Tomuto kroku nerozumím pan Šimáček je uznávaný odborník. Agentura si postupně vydobyla své místo a pan ředitel v tomto směru udělal kus poctivé práce. Před nedávném se přidalo ke spolupráci s vládní agenturou dalších 10 měst a obcí  v rámci koordinovaného přístupu. Odvolávat tak ředitele v tomto období mi nepřijde jako dobrý krok. Doufám, že pan ministr ví co dělá a má k dispozici adekvátní náhradu  taktéž doufám, že klíčoví zaměstnanci nedají výpovědi. Jinak je za další vývoj ve vládní agentuře se všemi jejími důsledky přímo odpovědný pan ministr  Dientsbier.    

2) Doufám, že důvody uslyšíme od samotného pana ministra na náš názor se totiž nikdo nezeptal.

Emil Voráč, ředitel občanského sdružení Khamoro Chodov

Zpráva o odvolání p. Šimáčka mě velmi překvapila, nedovedu říci, zda milé, nebo naopak. Pan Šimáček měl každopádně v poslední době mé velké uznání, považoval jsem ho za jednoho z největších odborníků přes sociální politiku. Ne vždy se ale všechno daří - jako nešťastné vidím například projekty lokálního partnerství měst, neboť města si vždy lokální konzultanty podmanila a otázky integrace, participace se neřešily. A namísto zlepšení vztahů mezi Romy a majoritou se vztahy zhoršují a z prostředků EU a vlády vyrůstají nové vyloučené oblasti.

David Beňák, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

1) Je to rozhodnutí ministra, je to jeho právo.

2) Konkrétní důvody samozřejmě neznám. Ale myslím, že do tří týdnů se to bude vědět. Nevím o tom, že by se na Radě diskutovala nějaká nespokojenost s Agenturou nebo že by Rada dávala v tomto ohledu ministrovi nějaké doporučení. Asi jsou tam prostě nějaké interní důvody.

Jan Šipoš, terénní sociální pracovník organizace Člověk v tísni

Úplně mě to překvapilo. Nechápu, proč byl odvolaný, byl to podle mě člověk, který lidem opravdu pomáhal. A vůbec netuším, proč se to stalo. Docela mě to naštvalo a rád bych věděl, proč ho ministr odvolal.

Čeněk Růžička, Výbor pro odškodnění obětí romského holokaustu

Samozřejmě mě to hodně překvapilo, já osobně jsem si myslel, že pan Šimáček má pozici velice silnou. A myslím také, že se oblastí hodně dlouho zabýval a dobře jí rozuměl. Horší bylo, že nám Romům nenaslouchal, já jsem mu toto říkal několikrát. To je moje výtka. Ale vážím si ho a vážím si i ministra Jiřího Dienstbiera. Oba jsou to lidé, kteří nám, romské komunitě chtějí pomoci. Netuším proč se to stalo, každý s kým jsem o tom mluvil, je překvapený. Já osobně jsem vnímal pana Šimáčka jako člověka, který může klidně jít na půdu Evropské unie do těch nejvyšších pater a tam svoje témata vysvětlovat a komentovat. Nedostatkem Agentury ovšem je, že je tam málo Romů. Několikrát jsem zdůrazňoval, že je potřeba si ty Romy vychovávat. Myslel jsem, že by s tímto projektem, s Agenturou mohli Romové růst, ale to se nedělo.

Gejza Horváth, aktivista

Já to osobně vnímám jako záležitost která se měla řešit už dávno. Podle mě tekly do Agentury obrovské peníze, ale výsledky nebyly žádné. Celá Agentura byla nastavená špatně – měla pracovat přímo s Romy, takhle se ale Romové propadali stále víc na sociální dno. Za Šimáčka sociální vyloučení rostlo a přibývalo ghett.

Karel Holomek, politik, aktivista, novinář

1) Já si pana Šimáčka vážím  jako úspěšného člověka, který problematice rozumí, ale bohužel Agenturu zavedl do trochu slepé uličky. Agentura podle mého názoru nepřináší takový užitek jaký byl od ní očekáván, ale to nemusí být vina ředitele Šimáčka, protože ty okolnosti jsou mnohem širší a Šimáček má těžké postavení.

2) Informace o odvolání pana Šimáčka je pro mě novinka a důvody by mě samozřejmě velice zajímaly. Jako člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsem na posledních zasedáních vnímal určitou kritiku Agentury v tom smyslu, že se málo obrací do romských kruhů, že do programů v jednotlivých obcích nedokáže dostatečně vtáhnout samotné Romy. Jiří Dienstbier tuto debatu vnímal a mohl to být důvod, pro odvolání pana Šimáčka.

Jozef Baláž, ředitel SP Černý most, s. r. o.

Jeho odvolání mě vůbec nepřekvapilo. Je běžné, že vrcholoví manažeři se po určité době mění. Co bylo dobré na panu Šimáčkovi, bylo již vyčerpáno. Pro další rozvoj agentury je nutná změna. Jsem v očekávání koho pan ministr pověří řízením agentury. Věřím, že změna přinese do agentury nové trendy a akceptaci ze strany samotných Romů žijících v sociálních vyloučených lokalitách.

Přečteno: 1419x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo