romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cyril Koky, který stojí za návrhem Serinka na státní vyznamenání: Nesmíme na něj nikdy zapomenout, nezáleží na barvě pleti, důležitá je morálka, statečnost a lidská slušnost

25.7.2022 12:41
Josef Serinek a Cyril Koky (Koláž: Romea.cz)
Josef Serinek a Cyril Koky (Koláž: Romea.cz)

Senát minulý týden navrhl na státní vyznamenání i účastníka protinacistického odboje Josefa Serinka. Senátoři chtějí, aby získal medaili Za hrdinství. Za jeho nominací na státní vyznamenání stojí Cyril Koky, který oslovil s tímto nápadem senátorku za Pirátskou stranu Adélu Šípovou.

Serinek po útěku z internačního tábora pro Romy v Letech u Písku vedl na Vysočině partyzánskou skupinu.

"Josef Serinek patřil mezi klíčové osobnosti partyzánského boje na Vysočině. Serinek vybudoval třicetičlenný lesní partyzánský oddíl, který byl po válce nazýván někdy oddíl Čapajev. Oddíl operoval v síti zemljanek v Haklově lese, na Kutinách, u Daňkovic, Ubušínku, Věcova a Krásného. Mezi akce oddílu patří trestná výprava proti četníkům, kteří v říjnu 1944 zastřelili představitele Rady tří generála Vojtěcha Lužu. Sám Serinek se účastnil osvobozování Bystřice nad Pernštejnem, když odzbrojil posádku vojenského lazaretu v tamní škole," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Cyril Koky.

"Přestože se prokazatelně účastnil ozbrojeného boje, byl po válce vyznamenán pouze medailí Za zásluhy, která se udělovala za vojenské činy vykonané mimo boj. Přišlo mi, že na toho člověka nesmíme nikdy zapomenout. Nezáleží na barvě pleti, důležitá je morálka, statečnost a obyčejná lidská slušnost. Josef Serinek tato kritéria bohatě naplnil," dodal Koky.

Na státní vyznamenání Senát navrhl pouze osm osobností včetně členů protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Je to rekordně nízký počet v posledním úplném roce prezidentování Miloše Zemana, který bude nejvyšší státní ocenění udělovat. Loni Senát navrhl Zemanovi 15 kandidátů. Zeman, který nemá s horní komorou nijak přátelské vztahy, jí vyhověl ve dvou případech.

Přečteno: 552x
 

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, Osobnosti, Josef Serinek, Senát, Prezident, státní vyznamenáníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo