romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další kameny zmizelých připomínají v Chodově oběti holokaustu

2.8.2016 11:20
Stolpersteine - ilustrační foto (FOTO: Wikipedia.org)
Stolpersteine - ilustrační foto (FOTO: Wikipedia.org)

Německý sochař Gunter Demnig dnes v Chodově na Sokolovsku položil dalších pět takzvaných stolpersteine, kamenů zmizelých. Tři kameny před obřadní síní chodovské radnice připomínají Bedřicha Kettnera, jeho ženu Marianu a syna Jiřího. Další dva kameny před dnešním obvodním oddělení policie byly na památku Anny a Idy Kronbergerových položeny ke čtyřem dalším kamenům, které jsou na místě již od loňska. Památníky připomínají židovské rodiny z Chodova, jejichž členové zahynuli v nacistických vyhlazovacích táborech za druhé světové války.

"Chodovský lékař Bedřich Antonín Kettner se pokusil po obsazení československého pohraničí v roce 1938 několikrát se svou rodinou opustit republiku a cíleně se připravoval na emigraci i převodem velké části svého majetku do Švýcarska. I přes zoufalou snahu dostat se do bezpečí, která je patrná z dochovaných dokumentů a korespondence, se mu to nepodařilo," popsal chodovský historik Miloš Bělohlávek. Švýcarsko Kettnerovi odmítlo udělit azyl. Další plány mu překazila nejprve anexe zbytků Československa v březnu 1939 a pak jeho zatčení o rok později. Kettner, jeho žena i syn zahynuli ve vyhlazovacích táborech.

Stejně tragický osud potkal i rodinu židovského obchodníka Eduarda Kronbergera. Čtyři kameny, které rodinu připomínají, byly loni položeny jako první památníky svého druhu v Karlovarském kraji. Konce války se dožili pouze Ruth a Kurt Kronbergerovi, které do bezpečí přepravily takzvané Wintonovy vlaky. Většina rodiny zemřela v Osvětimi.

Stolpersteine neboli kameny zmizelých mají podobu dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku. Německý umělec Gunter Demnig jich od roku 1995 položil již více než 60.000 v téměř dvou desítkách zemí Evropy. Každý kámen připomíná jednu oběť holokaustu. V České republice je lze najít například i v Brně, Kolíně, Neratovicích, Ostravě, Třeboni, Olomouci, Kroměříži, Krnově či Teplicích.

Přečteno: 778x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

stolpersteine, Holocaust, Židé, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo