romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další obce chtějí spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování

15.6.2016 15:25
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

O spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování projevily zájem čtyři nové obce. Do neděle se mohly hlásit do dalšího kola zapojení do tzv. Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Monitorovací výbor pro činnost Agentury zasedne k finálnímu potvrzení spolupráce 29. června 2016.

„V rámci naší poslední výzvy obcím, svazkům obcí a mikroregionům, které se na svém území potýkají se sociálním vyloučením a chtějí využít plné podpory Agentury v rámci Koordinovaného přístupu, jsme obdrželi celkem čtyři přihlášky. Jedná se o Břeclav, Rumburk, Tanvald a Vsetín. Mezi přihlášenými obcemi jsou jak obce nové, které na svých územích zavádějí sociální prointegrační politiky, ale pro své další snažení potřebují expertní podporu a finanční prostředky, tak i staronové, které s Agenturou již dříve spolupracovaly a chtějí na předchozí období navázat a rozvinout nová či rozšířit stávající opatření,“ vysvětluje v tiskové zprávě ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, pod kterého Agentura spadá.

Výběr obcí ke spolupráci se odvíjí nejen od výskytu sociálně vyloučených lokalit na území dané obce, ale také od motivace a závazku k podpoře sociální integrace. K ověření údajů uvedených v přihláškách žadatelů dochází obvykle v rámci takzvaných mikroanalýz, které provádí výzkumný tým Agentury. Hlavní slovo v rozhodovacím procesu má Monitorovací výbor pro činnost Agentury - expertní panel složený ze zástupců státní správy a samosprávy, zástupců Rady vlády pro záležitosti romské komunity, předních odborníků v dané problematice, zástupců tří operačních programů (OP Zaměstnanost, OP Výzkum, vývoj, vzdělávání a Integrovaný regionální OP) a zástupců neziskových organizací.

„Již nyní víme o dalších případných zájemcích z řad samospráv, kteří například nedosahují na jednu z podmínek, a to minimální velikost obce pro přihlášení, jejíž limit je stanoven na 5 tisíc obyvatel. Obce v takových případech navazují spolupráci s jinými samosprávami, a poté se mohou zapojit jako svazek obcí. Přihlášky obce mohou zaslat do další vlny, kterou budeme vyhlašovat koncem června,“ popisuje další postup pro zájemce o spolupráci Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

V současné době působí Agentura v 37 lokalitách z celkového počtu 66 lokalit od začátku svého působení v roce 2008. Od roku 2015 Agentura nabízí obcím nebo svazkům obcí spolupráci v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Agentura vyhlašuje spolupráci v takzvaných vlnách, k 31. březnu 2016 již bylo vyhlášeno celkem 5 vln. Do roku 2020 plánuje Agentura rozšířit svou činnost do další desítky lokalit. Mezi hlavní přínosy působení Agentury spolupracující obce uvádí nastavení strategického plánování v oblasti sociálního začleňování, včetně návrhu sady prointegračních opatření napříč oblastmi, jako jsou bezpečnost, dluhová problematika, bydlení, rodina, sociální práce, vzdělávání, zaměstnanost a zdraví. Agentura dále poskytuje přenos dobré praxe, nabídku tematických výzkumů, projektové poradenství a možnost využití specifických dotačních výzev jen pro obce v Koordinovaném přístupu.

voj, TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 835x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Integrace, Soužití, Sociálně vyloučené lokalityHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo