romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romskou vlajku vyvěsil pražský magistrát i další pražské části. Další obce a města se k uctění Památného dne romského holokaustu připojí v neděli

31.7.2020 15:10, (PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)
Romská vlajka 31. 7. 2020 na budově radnice Prahy 7 (FOTO: www.praha7.cz)
Romská vlajka 31. 7. 2020 na budově radnice Prahy 7 (FOTO: www.praha7.cz)

Některá města a obce již dnes vyvěsila na své radnice a obecní úřady romské vlajky. Další starostové ohlásili záměr uctít Památný den romského holokaustu v neděli 2. srpna. Vlajku dnes vyvěsil například magistrát hlavního města Prahy i starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Romská vlajka již vlaje v Nové vsi u Mělníka nebo na budově radnice Prahy 7 nebo Prahy 3. Romský holokasut si připomnělo i město Hodonín.

"Dnes jsme na budově magistrátu vyvěsili s kolegou Viktorem Mahrikem romskou vlajku na památku všech Romů, kteří zahynuli během druhé světové války," napsala náměstkyně pražského primátora Hana Třeštíková.

"Vysvětlil jsem dětem, proč dnes věší starostové po celé zemi na radnice romskou vlajku. Jaká hrůza se tím připomíná. Znovu jim vysvětlil holocaust. Až budou starší, vysvětlím jim, proč jsem jim lhal. Že vlajku vyvěsí tak pět procent radnic, protože ostatní starostové se bojí vyvěsit, co vyvěsit, vůbec objednat "cikánskou" vlajku, protože jsou pokrytečtí a co by tomu řekla hospoda. A tak že to prostě je," uvedl k fotkám z Řeporyjí starosta Pavel Novotný.

"Městská část se připojuje k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6," informovala Praha 6 na svém webu.

"V rámci mezinárodní akce k Památnému dni romského holocaustu bude v neděli 2. srpna vyvěšena romská vlajka i na hlavní budovu magistrátu statutárního města Jihlavy," uvedli představitelé města Jihlava.

"Praha 7 se připojila k pietním akcím připomínajícím romské obyvatelstvo zavražděné v nacistických vyhlazovacích táborech. U příležitosti Mezinárodního dne romského holocaustu – 2. srpna – sedmá městská část vyvěsila na nové budově radnice v ul. U Průhonu romskou vlajku," oznámila vyvěšení romské vlajky Praha 7.

K vyvěšení romských vlajek vyzvali letos starosty obcí a měst i aktivisté z volného uskupení Dikhas. Reakce některých starostů aktivisty zarazila, protože neměly daleko k rasismu. Další starostové však přislíbili, že se k akci připojí. Například Praha 10.

"Věřím, že i tímto krokem dáme jako radnice šestého největšího města v ČR najevo své uvažování bez předsudků a léta zažitých stereotypů, a také to, že jako MČ Praha 10 směřujeme k propojené a sounáležité moderní společnosti lidí jakéhokoliv původu, orientace i vyznání," napsal na výzvu aktivistů Martin Bahenský, vedoucí sekretariátu Kanceláře starostky MČ Praha 10.

Památný den romského holokaustu si připomněli i v Hodoníně. "Položením květin k pamětní desce obětem druhé světové války na budově radnice jsme tichou vzpomínkou připomněli událost, která se dotkla i našeho města. V květnu 1943 bylo z hodonínského okresu transportováno téměř 300 osob do koncentračního tábora Osvětim-Březinka," informovalo město na svém webu.

Záměr vyvěsit 2. srpna jako připomínku romského holokaustu již dříve oznámili představitelé pražských Řeporyjí, Českého Krumlova a další. Tradiční pietní akt, na kterém letos vystoupí například prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, se uskuteční přímo v Osvětimi. Romové a další osobnosti se sejdou 2. srpna také v Letech u Písku. Na pražském náměstí Míru večer 2. srpna proběhne akce s názvem Leperiben: My nezapomínáme.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili přes 4 200 Romů a Sintů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

Přečteno: 987x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Památný den romského holocaustu, Fašismus, Nacismus, Druhá světová válka, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo