romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romskou vlajku vyvěsil pražský magistrát i další pražské části. Další obce a města se k uctění Památného dne romského holokaustu připojí v neděli

31.7.2020 15:10, (PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)
Romská vlajka 31. 7. 2020 na budově radnice Prahy 7 (FOTO: www.praha7.cz)
Romská vlajka 31. 7. 2020 na budově radnice Prahy 7 (FOTO: www.praha7.cz)

Některá města a obce již dnes vyvěsila na své radnice a obecní úřady romské vlajky. Další starostové ohlásili záměr uctít Památný den romského holokaustu v neděli 2. srpna. Vlajku dnes vyvěsil například magistrát hlavního města Prahy i starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Romská vlajka již vlaje v Nové vsi u Mělníka nebo na budově radnice Prahy 7 nebo Prahy 3. Romský holokasut si připomnělo i město Hodonín.

"Dnes jsme na budově magistrátu vyvěsili s kolegou Viktorem Mahrikem romskou vlajku na památku všech Romů, kteří zahynuli během druhé světové války," napsala náměstkyně pražského primátora Hana Třeštíková.

"Vysvětlil jsem dětem, proč dnes věší starostové po celé zemi na radnice romskou vlajku. Jaká hrůza se tím připomíná. Znovu jim vysvětlil holocaust. Až budou starší, vysvětlím jim, proč jsem jim lhal. Že vlajku vyvěsí tak pět procent radnic, protože ostatní starostové se bojí vyvěsit, co vyvěsit, vůbec objednat "cikánskou" vlajku, protože jsou pokrytečtí a co by tomu řekla hospoda. A tak že to prostě je," uvedl k fotkám z Řeporyjí starosta Pavel Novotný.

"Městská část se připojuje k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6," informovala Praha 6 na svém webu.

"V rámci mezinárodní akce k Památnému dni romského holocaustu bude v neděli 2. srpna vyvěšena romská vlajka i na hlavní budovu magistrátu statutárního města Jihlavy," uvedli představitelé města Jihlava.

"Praha 7 se připojila k pietním akcím připomínajícím romské obyvatelstvo zavražděné v nacistických vyhlazovacích táborech. U příležitosti Mezinárodního dne romského holocaustu – 2. srpna – sedmá městská část vyvěsila na nové budově radnice v ul. U Průhonu romskou vlajku," oznámila vyvěšení romské vlajky Praha 7.

K vyvěšení romských vlajek vyzvali letos starosty obcí a měst i aktivisté z volného uskupení Dikhas. Reakce některých starostů aktivisty zarazila, protože neměly daleko k rasismu. Další starostové však přislíbili, že se k akci připojí. Například Praha 10.

"Věřím, že i tímto krokem dáme jako radnice šestého největšího města v ČR najevo své uvažování bez předsudků a léta zažitých stereotypů, a také to, že jako MČ Praha 10 směřujeme k propojené a sounáležité moderní společnosti lidí jakéhokoliv původu, orientace i vyznání," napsal na výzvu aktivistů Martin Bahenský, vedoucí sekretariátu Kanceláře starostky MČ Praha 10.

Památný den romského holokaustu si připomněli i v Hodoníně. "Položením květin k pamětní desce obětem druhé světové války na budově radnice jsme tichou vzpomínkou připomněli událost, která se dotkla i našeho města. V květnu 1943 bylo z hodonínského okresu transportováno téměř 300 osob do koncentračního tábora Osvětim-Březinka," informovalo město na svém webu.

Záměr vyvěsit 2. srpna jako připomínku romského holokaustu již dříve oznámili představitelé pražských Řeporyjí, Českého Krumlova a další. Tradiční pietní akt, na kterém letos vystoupí například prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, se uskuteční přímo v Osvětimi. Romové a další osobnosti se sejdou 2. srpna také v Letech u Písku. Na pražském náměstí Míru večer 2. srpna proběhne akce s názvem Leperiben: My nezapomínáme.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili přes 4 200 Romů a Sintů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

Přečteno: 1258x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Památný den romského holocaustu, Fašismus, Nacismus, Druhá světová válka, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo