romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další odchod z "romské rady"! Rezignovala Lucie Fuková. Vládní zmocněnkyně Helena Válková svolává mimořádné zasedání

22.1.2020 17:51
Helena Válková a Lucie Fuková (koláž: Romea.cz)
Helena Válková a Lucie Fuková (koláž: Romea.cz)

Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková svolala na pátek 24. ledna mimořádné zasedání občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Zpravodajskému serveru Romea.cz informaci potvrdila Klára Jůnová, vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ještě před tím však na členství v radě po Renatě Köttnerové rezignovala i Lucie Fuková.

"Ano, paní zmocněnkyně chce dát příležitost všem občanským členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny osobně prodiskutovat aktuální situaci. Původně měl být tento bod zařazen na řádné jednání Rady dne 3. února, ale vzhledem k bohatému pracovnímu programu Rady se paní zmocněnkyně rozhodla nabídnout prostor k otevřené osobní debatě, která nezatíží pracovní jednání Rady, již tento pátek," uvedla pro server Romea.cz Jůnová.

Někteří Romové, občanští členové rady, vyjadřovali názor, že by Válková měla odstoupit z pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Z rady již na protest proti Válkové odstoupila Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji.

Na členství v radě dnes rezignovala i Lucie Fuková, která to potvrdila serveru Romea.cz.

Válková je kritizována kvůli spolupráci s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem na článku, který obhajoval institut ochranného dohledu zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Vyčítán je jí však i postoj vůči Romům prezentovaný ve sborníku z osmdesátých let.

Přečteno: 2806x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Helena Válková, Romové, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo