romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další odchod z "romské rady"! Rezignovala Lucie Fuková. Vládní zmocněnkyně Helena Válková svolává mimořádné zasedání

22.1.2020 17:51
Helena Válková a Lucie Fuková (koláž: Romea.cz)
Helena Válková a Lucie Fuková (koláž: Romea.cz)

Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková svolala na pátek 24. ledna mimořádné zasedání občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Zpravodajskému serveru Romea.cz informaci potvrdila Klára Jůnová, vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ještě před tím však na členství v radě po Renatě Köttnerové rezignovala i Lucie Fuková.

"Ano, paní zmocněnkyně chce dát příležitost všem občanským členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny osobně prodiskutovat aktuální situaci. Původně měl být tento bod zařazen na řádné jednání Rady dne 3. února, ale vzhledem k bohatému pracovnímu programu Rady se paní zmocněnkyně rozhodla nabídnout prostor k otevřené osobní debatě, která nezatíží pracovní jednání Rady, již tento pátek," uvedla pro server Romea.cz Jůnová.

Někteří Romové, občanští členové rady, vyjadřovali názor, že by Válková měla odstoupit z pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Z rady již na protest proti Válkové odstoupila Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji.

Na členství v radě dnes rezignovala i Lucie Fuková, která to potvrdila serveru Romea.cz.

Válková je kritizována kvůli spolupráci s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem na článku, který obhajoval institut ochranného dohledu zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Vyčítán je jí však i postoj vůči Romům prezentovaný ve sborníku z osmdesátých let.

Přečteno: 2469x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Helena Válková, Romové, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo