romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další odchod z "romské rady"! Rezignovala Lucie Fuková. Vládní zmocněnkyně Helena Válková svolává mimořádné zasedání

22.1.2020 17:51
Helena Válková a Lucie Fuková (koláž: Romea.cz)
Helena Válková a Lucie Fuková (koláž: Romea.cz)

Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková svolala na pátek 24. ledna mimořádné zasedání občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Zpravodajskému serveru Romea.cz informaci potvrdila Klára Jůnová, vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ještě před tím však na členství v radě po Renatě Köttnerové rezignovala i Lucie Fuková.

"Ano, paní zmocněnkyně chce dát příležitost všem občanským členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny osobně prodiskutovat aktuální situaci. Původně měl být tento bod zařazen na řádné jednání Rady dne 3. února, ale vzhledem k bohatému pracovnímu programu Rady se paní zmocněnkyně rozhodla nabídnout prostor k otevřené osobní debatě, která nezatíží pracovní jednání Rady, již tento pátek," uvedla pro server Romea.cz Jůnová.

Někteří Romové, občanští členové rady, vyjadřovali názor, že by Válková měla odstoupit z pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Z rady již na protest proti Válkové odstoupila Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji.

Na členství v radě dnes rezignovala i Lucie Fuková, která to potvrdila serveru Romea.cz.

Válková je kritizována kvůli spolupráci s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem na článku, který obhajoval institut ochranného dohledu zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Vyčítán je jí však i postoj vůči Romům prezentovaný ve sborníku z osmdesátých let.

Přečteno: 2611x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Helena Válková, Romové, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo