romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další odsouzený v souvislosti se smrtí Roma v Žatci a opět je to Rom. 8 měsíců ve vězení za rasistické nadávky

21.12.2016 20:48
V Lounech a následně Žatci se 20. 10. 2016 sešlo přes 100 Romů na pietním shromáždění v souvislosti se smrtí mladého Roma v žatecké pizzerii. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
V Lounech a následně Žatci se 20. 10. 2016 sešlo přes 100 Romů na pietním shromáždění v souvislosti se smrtí mladého Roma v žatecké pizzerii. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Okresní soud v Lounech poslal na osm měsíců do vězení jednačtyřicetiletého Miroslava Fedáka za hanobení národa a rasy. Během pietního aktu za mladého Roma, který zemřel v žatecké pizzerii, měl vykřiknout vulgární rasistické nadávky. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i žalobce se vzdali práva na odvolání. Informoval o tom server iDNES.cz.

Spontánní pietní akt se konal 20. října odpoledne před pizzerií Panamera. Fedák během projevu k asi stovce přítomných uvedl: "Nesmíme takhle jenom stát. Lidi, oni jsou vevnitř, ty mr*ky český."

Obžalovaný se u soudu za své výroky omluvil. "Chci se omluvit všem, koho se má slova dotkla. Řekl jsem to v afektu a byl jsem podnapilý. Zemřelý byl můj bratranec,“ uvedl u soudu Fedák.

Podle soudu pak vulgární výrazy s přívlastkem „český“ pokřikoval i na přítomné policisty.

Podle žalobce Jaroslava Nováka se obžalovaný dopustil hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Novák dokonce navrhoval trest deseti měsíců do věznice s dozorem. "Výchovný trest nepřichází v úvahu, obžalovaný byl již v minulosti ve výkonu trestu. Přečinu se navíc dopustil v podmínce a v době, kdy měl vykonávat veřejně prospěšné práce," uvedl žalobce.

Viktor Elšík: Nahrávejme, zaznamenávejme, podávejme trestní oznámení

Lingvista Viktor Elšík v komentáři k případu na svém facebookovém profilu vyzval k tomu, aby všichni začali důsledně zaznamenávat všechny rasistické urážky namířené proti Romům a podávali trestní oznámení.

"Jako "mr*ka česká" není rozhodně moc hezké označení, to se asi shodneme. A ano, je i rasistický. Ale "k*rev cikánskejch" a dalších protiromských nadávek jsem za život slyšel a čet mnohonásobně víc, a to nemluvím o všemožných rasistických poznámkách, úšklebcích a rádoby seriózních úvahách bez vulgarit," uvedl Elšík.

"Pojďme nahrávat, pojďme zaznamenávat, pojďme podávat trestní oznámení! Jinak u nás za rasismus budou sedět jen jeho největší oběti!" vyzval lingvista Viktor Elšík.

Miroslav Fedák není prvním Romem, který byl v souvislosti se smrtí Miroslava Demetera v žatecké pizzerii odsouzen k nepodmíněnému trestu. Před dvěma týdny poslal soud na čtyři měsíce do vězení Vladimíra Kudráče, který na Facebooku vyhrožoval smrtí jednomu ze zaměstnanců pizzerie.

Přečteno: 15221x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Soud, Smrt Roma v ŽatciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo