Další personální změny v "romské" radě. Místopředsednický post opouští Jan Husák, z rady odchází Edita Stejskalová a Petr Torák

V Radě vlády pro záležitosti romské menšiny došlo k dalším personálním změnám. Radu opouštějí Petr Torák a Edita Stejskalová, na místopředsednický post rezignoval Jan Husák. Ten však v radě ještě zůstává, ale i on uvažuje o odchodu.
Někteří členové rady a zástupci neziskového sektoru v posledních měsících intenzivně připravovali Strategii romské integrace 2021–2030, tedy na dalších 10 let, kterou by měl podle vyjádření zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové v nejbližších dnech podepsat premiér Andrej Babiš a měla by jít do připomínkového řízení. Právě intenzivní práce na přípravě strategie má být podle Heleny Válkové příčinou odchodu Edity Stejskalové a Jana Husáka.
"Když bude strategie schválena v té podobě, která je připravena, tak je to obrovský posun. Na druhou stranu, bohužel, jako vždycky, když je bitva, tak jsou personální ztráty, a mě to hrozně mrzí. Rezignoval místopředseda Rady pro záležitosti romské menšiny Jan Husák a bohužel rezignovala také Edita Stejskalová, která měla na starosti textovou část strategie a myslím, že svůj díl práce odvedla, byť tam třeba byly určité disonance," uvedla pro ROMEA TV Helena Válková.
"Už toho mají prostě dost z hlediska těch různých personálních rozmíšek, každý z jiného důvodu. Oni sice budou dále spolupracovat, ale těžko se budou nahrazovat, a já jim chci touto formou poděkovat," dodala zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.
VIDEO
Podle Jana Husáka není jeho rezignace spojena s nějakou jednou konkrétní situací. "Já jsem byl místopředsedou zvolen členy rady po zhruba třech měsících, to mi nepřipadalo úplně správné, protože jsem měl za to, že místopředsedou rady by se měl stát někdo služebně starší. Pozici jsem i přesto přijal s veškerou vážností a odpovědností," uvedl pro ROMEA TV Jan Husák s tím, že tuto pozici vnímal jenom jako dočasnou, než někdo ze členů rady převezme tuto úlohu za něj.
"A pokud se tak nestalo, tak jsem usoudil, že svůj čas budu věnovat jiným směrem, a odcházím tak hlavně z nějakých osobních důvodů, které bych nechtěl zmiňovat," dodal Jan Husák s tím, že nechce odejít od rozdělané práce a zúčastní se ještě klíčových jednání v souvislosti s připravenou strategii romské integrace.
"Pak uvidím, jestli v radě zůstanu, nebo odejdu, ale spíš jsem teď nakloněn tomu, že po splnění těchto úkolů odejdu," dodal v rozhovoru pro ROMEA TV Jan Husák.
VIDEO
Edita Stejskalová zatím oficiálně na svůj post v radě nerezignovala, ale svůj odchod již oznámila zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové. V rozsáhlém vyjádření, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v samostatném článku, Stejskalová podrobně popsala svou pětiletou práci v radě.
Stejskalová vnímá jako nejdůležitější body své práce otevření tématu rasové diskriminace na školách a založení Výboru pro naplňování strategie romské integrace, jehož byla předsedkyní. Podle Stejskalové byla romská strategie do roku 2020 neúčinná a je velmi důležité, aby nová strategie nedopadla stejně.
"Nastává klíčová otázka, jak bude vypadat definitivní strategie a z ní vyplývající úkoly pro vládu ČR, respektive její rezorty. Znovu se velmi silně akcentuje sociální problém nad tím lidskoprávním, což není zrovna šťastné," uvedla pro Romea.cz Edita Stejskalová.
"Stát opravdu neakcentuje lidskoprávní rovinu, neakcentuje ji dostatečně. Těžiště musí být v boji s anticiganismem, podporovat emancipaci Romů i to, že se Romové budou hlásit ke své národnosti. Pokud se nezmění způsob, jakým komunikují problém diskriminace nebo segregace politici, tak se toho moc nedosáhne. Je třeba institucionálně zajistit, jak bude strategie naplňována," řekla Stejskalová.
"Myslím si, že po pěti letech si musím lépe strukturovat čas a uvědomit si, co ještě v rámci poradního orgánu můžu nebo nemůžu udělat. Myslím, že jako členka rady jsem vyčerpala její možnosti a je potřeba zkoušet jiné platformy," dodala Edita Stejskalová ke svému odchodu z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
Zklamání z tříleté práce v radě neskrývá bývalý policista Petr Torák. "Když jsem se stal členem rady vlády, tak jsem měl určité představy, co mohu dokázat, jakým způsobem mohu využít své zahraniční zkušenosti, ale přišlo mi, že člověk naráží na zeď," uvedl pro Romea.cz Petr Torák.
"Postupně jsem ztratil naději, že rada může něco dokázat. Přestože je rada poradní orgán vlády, tak mi přišlo, že ty naše rady nejsou vždy brány úplně vážně," dodal Petr Torák.
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny zažila za poslední rok a půl řadu personálních obměn. Celkem za tuto dobu i s nejnovějšími rezignacemi odešlo z rady 9 občanských členů.
V červnu 2019 rezignovala na členství v radě tehdejší místopředsedkyně Martina Horvátová, s ní odešel i Nikola Taragoš. V září 2019 rezignoval Jan Balog. Kvůli tomu, že se Helena Válková stala vládní zmocněnkyní pro lidská práva, odešli v lednu 2020 z rady Renata Köttnerová, Lucie Fuková a František Bikár. Úřad vlády pak vyzval veřejnost k nominaci nových členů, rozhodující slovo při jmenování má však vláda, která čtyři nové členy jmenovala v říjnu 2020. Ani ne po necelých dvou měsících odcházejí další tři výrazní členové rady.
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny zejména připravuje a schvaluje stanoviska pro rozhodnutí vlády a vyjadřuje se v rámci připomínkového řízení k návrhům jiných orgánů zasahujících do oblasti romské integrace, schvaluje pravidelné roční analýzy a hodnocení postavení romské menšiny v České republice, seznamuje veřejnost s otázkou romské integrace a podporuje informovanost a osvětu nejen pro romskou menšinu, podílí se na přípravě a vyhodnocování platné strategie romské integrace.
Odcházející členové
- Mgr. Jan Husák, místopředseda rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Bc. Edita Stejskalová, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Petr Torák, MBE, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147.
Stávající občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
- Mgr. Alica Sigmund Heráková, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
- Iveta Theuserová, DiS., občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Bc. Tomáš Ščuka, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Simon Slanina, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Štefan Oláh, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147.
- Čeněk Růžička, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Josef Stojka, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
- Bc. Zdeněk Guži, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31
- Alena Drbohlavová Gronzíková, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
- Mgr. Petr Čáp, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
- Bc. Gwendolyn Albert, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
- Ing. Vladimír Čermák, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
Ostatní členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
- Andrej Babiš, předseda vlády České republiky
- prof. JUDr. Helena Válková, CSc., zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně rady
- PhDr. Martin Povejšil, náměstek, Ministerstvo zahraničních věcí
- Ing. Marie Bílková, náměstkyně, Ministerstvo financí
- PhDr. Lubomír Zaorálek, ministr, Ministerstvo kultury
- PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně
- Mgr. Michal Franěk, náměstek, Ministerstvo spravedlnosti
- Ing. Klára Dostálová, ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj
- Ing. Robert Plaga, PhD., ministr, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
- Jan Hamáček, ministr, Ministerstvo vnitra
- Mgr. Monika Šimůnková, Kancelář Veřejného ochránce práv
- Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně, Ministerstvo práce a sociálních věcí
- MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., náměstek, Ministerstvo zdravotnictví
- Václav Strouhal, DiS., zástupce krajských koordinátorů pro romské záležitosti
- RNDr. Petr Pospíšil, Svaz měst a obcí
- Jiří Navrátil, MBA, Asociace krajů ČR
Nepřehlédněte:
- "Romská" rada schválila Strategii romské rovnosti, začlenění a participace na příštích 10 let. Nyní ji musí schválit ještě vláda
- VIDEO: Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková kritizovala připomínky Stanislava Křečka k romské strategii. Ten ji za to odvolal ze tří vládních rad
- Ombudsman Křeček kritizuje Válkovou za připravenou Strategii romské integrace na příštích 10 let. Zřejmě strategii nečetl, přesně kritizované body jsme prosadili, reagují zástupci neziskovek
- VIDEO: Čeněk Růžička, Michal Miko, Jan Husák a Nikola Taragoš v debatě o Strategii romské integrace 2021–2030
- Věra Jourová: Jednou z cílových skupin, kterým v příštím období mají pomáhat evropské peníze jsou i Romové. Důležitý je sběr dat, nemůžeme pomáhat naslepo
- Helena Válková: Strategie romské integrace na roky 2021–2030 půjde 10. prosince k podpisu premiérovi. Do konce ledna by ji měla schválit vláda
- Edita Stejskalová k odchodu z "romské" rady: Za pět let v radě jsem odvedla kus poctivé práce, jako členka jsem udělala maximum, nyní je potřeba vyzkoušet jiné platformy
- Nový člen "romské rady" Vladimír Čermák: Rada nekomunikuje s romskou veřejností, chci se kromě jiného zaměřit na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem
- Nová členka "romské rady" Gwendolyn Albert: Vláda musí mít odstranění stigmatizace Romů jako skutečnou prioritu
- "Romská rada" má čtyři nové členy: Gwendolyn Albert, Alenu Drbohlavou Gronzíkovou, Petra Čápa a Vladimíra Čermáka
- Výbor pro práva dítěte a "romská rada": Na zlepšení života dětí v dětských domovech jsou nutné legislativní změny. Návrh řešení předloží vládě
- Možnost vyjádřit názor k návrhu nové Strategie romské integrace je ještě do příští středy
- Úřad vlády prodloužil termín k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity. Návrhy lze posílat do 15. května
- Jan Husák vyzývá romské podnikatele: Obraťte se na Radu Vlády s žádostí o podporu!
- Občanská společnost kritizuje stát: Romská integrační politika existuje jen na papíře, stát selhává v její implementaci
- Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity
- Některým občanským členům "romské rady" se nelíbí nový ombudsman Stanislav Křeček. Mají obavy o smysl existence úřadu a vyzývají ho ke schůzce
- Jan Balog: Značná část Romů je nespokojena s fungováním vládní "romské rady", pražské romské neziskovky o tom budou diskutovat
- VIDEO: Zasedala vládní "romská rada". Tvrdě zkritizovala represivní návrhy ministryně Maláčové v oblasti sociálních dávek
- Diskuzní pořad TRIN s Lucií Fukovou a Janem Husákem: Proč většina občanských členů setrvává dále v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny?
- VIDEO: Z "romské rady" kvůli Válkové po mimořádném jednání odchází František Bikár. Většina občanských členů bude s Válkovou spolupracovat
- Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové
- Další odchod z "romské rady"! Rezignovala Lucie Fuková. Vládní zmocněnkyně Helena Válková svolává mimořádné zasedání
- Gremium romských regionálních představitelů se ohrazuje proti Heleně Válkové: Z lidských práv se v České republice stává fraška
- Renata Köttnerová odstoupila kvůli Heleně Válkové z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
- Občanští členové "romské" rady: Stanislav Křeček je pro nás jako veřejný ochránce práv nepřijatelný
Kam dál:
- Vláda pomůže lidem v exekucích, schválila návrh na zopakování tzv. milostivého léta
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
- O využití objektů pro ubytování Romů z Ukrajiny má být finálně jasno do pátku
- Vláda chce dát 5000 Kč na dítě domácnostem s příjmem do 1 milionu korun čistého
- Úřady vytipovaly osm nemovitostí vhodných pro ukrajinské Romy. Ministr vnitra jedná s romskými organizacemi
- Předseda vlády Petr Fiala a další členové vlády přejí Romkám a Romům k jejich Mezinárodnímu dni
- VIDEO: Zástupci zastřešující organizace RomanoNet jednali o současné situaci s ministrem práce Mariánem Jurečkou. Před tím se sešli i s ministrem vnitra Rakušanem
- Životní a existenční minimum se zvýší od dubna o deset procent
- Z Ukrajiny přišlo do ČR kvůli válce asi 500 Romů, většinu tvoří ženy a děti. Členové "romské rady" vyzvali nejen Romy k solidaritě se všemi uprchlíky
- Válková končí na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Nahradit jí může Klára Šimáčková Laurenčíková, hovoří se i o Taťáně Gregor Brzobohaté