romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další personální změny v "romské" radě. Místopředsednický post opouští Jan Husák, z rady odchází Edita Stejskalová a Petr Torák

8.12.2020 16:30
Jan Husák, Edita Stejskalová a Petr Torák (koláž: Romea.cz)
Jan Husák, Edita Stejskalová a Petr Torák (koláž: Romea.cz)

V Radě vlády pro záležitosti romské menšiny došlo k dalším personálním změnám. Radu opouštějí Petr Torák a Edita Stejskalová, na místopředsednický post rezignoval Jan Husák. Ten však v radě ještě zůstává, ale i on uvažuje o odchodu.

Někteří členové rady a zástupci neziskového sektoru v posledních měsících intenzivně připravovali Strategii romské integrace 2021–2030, tedy na dalších 10 let, kterou by měl podle vyjádření zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové v nejbližších dnech podepsat premiér Andrej Babiš a měla by jít do připomínkového řízení. Právě intenzivní práce na přípravě strategie má být podle Heleny Válkové příčinou odchodu Edity Stejskalové a Jana Husáka.

"Když bude strategie schválena v té podobě, která je připravena, tak je to obrovský posun. Na druhou stranu, bohužel, jako vždycky, když je bitva, tak jsou personální ztráty, a mě to hrozně mrzí. Rezignoval místopředseda Rady pro záležitosti romské menšiny Jan Husák a bohužel rezignovala také Edita Stejskalová, která měla na starosti textovou část strategie a myslím, že svůj díl práce odvedla, byť tam třeba byly určité disonance," uvedla pro ROMEA TV Helena Válková.

"Už toho mají prostě dost z hlediska těch různých personálních rozmíšek, každý z jiného důvodu. Oni sice budou dále spolupracovat, ale těžko se budou nahrazovat, a já jim chci touto formou poděkovat," dodala zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.

VIDEO

Podle Jana Husáka není jeho rezignace spojena s nějakou jednou konkrétní situací. "Já jsem byl místopředsedou zvolen členy rady po zhruba třech měsících, to mi nepřipadalo úplně správné, protože jsem měl za to, že místopředsedou rady by se měl stát někdo služebně starší. Pozici jsem i přesto přijal s veškerou vážností a odpovědností," uvedl pro ROMEA TV Jan Husák s tím, že tuto pozici vnímal jenom jako dočasnou, než  někdo ze členů rady převezme tuto úlohu za něj.

"A pokud se tak nestalo, tak jsem usoudil, že svůj čas budu věnovat jiným směrem, a odcházím tak hlavně z nějakých osobních důvodů, které bych nechtěl zmiňovat," dodal Jan Husák s tím, že nechce odejít od rozdělané práce a zúčastní se ještě klíčových jednání v souvislosti s připravenou strategii romské integrace.

"Pak uvidím, jestli  v radě zůstanu, nebo odejdu, ale spíš jsem teď nakloněn tomu, že po splnění těchto úkolů odejdu," dodal v rozhovoru pro ROMEA TV Jan Husák.

VIDEO

Edita Stejskalová zatím oficiálně na svůj post v radě nerezignovala, ale svůj odchod již oznámila zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové. V rozsáhlém vyjádření, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v samostatném článku, Stejskalová podrobně popsala svou pětiletou práci v radě.

Stejskalová vnímá jako nejdůležitější body své práce otevření tématu rasové diskriminace na školách a založení Výboru pro naplňování strategie romské integrace, jehož byla předsedkyní. Podle Stejskalové byla romská strategie do roku 2020 neúčinná a je velmi důležité, aby nová strategie nedopadla stejně.

"Nastává klíčová otázka, jak bude vypadat definitivní strategie a z ní vyplývající úkoly pro vládu ČR, respektive její rezorty. Znovu se velmi silně akcentuje sociální problém nad tím lidskoprávním, což není zrovna šťastné," uvedla pro Romea.cz Edita Stejskalová.

"Stát opravdu neakcentuje lidskoprávní rovinu, neakcentuje ji dostatečně. Těžiště musí být v boji s anticiganismem, podporovat emancipaci Romů i to, že se Romové budou hlásit ke své národnosti. Pokud se nezmění způsob, jakým komunikují problém diskriminace nebo segregace politici, tak se toho moc nedosáhne. Je třeba institucionálně zajistit, jak bude strategie naplňována," řekla Stejskalová.

"Myslím si, že po pěti letech si musím lépe strukturovat čas a uvědomit si, co ještě v rámci poradního orgánu můžu nebo nemůžu udělat. Myslím, že jako členka rady jsem vyčerpala její možnosti a je potřeba zkoušet jiné platformy," dodala Edita Stejskalová ke svému odchodu z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Zklamání z tříleté práce v radě neskrývá bývalý policista Petr Torák. "Když jsem se stal členem rady vlády, tak jsem měl určité představy, co mohu dokázat, jakým způsobem mohu využít své zahraniční zkušenosti, ale přišlo mi, že člověk naráží na zeď," uvedl pro Romea.cz Petr Torák.

"Postupně jsem ztratil naději, že rada může něco dokázat. Přestože je rada poradní orgán vlády, tak mi přišlo, že ty naše rady nejsou vždy brány úplně vážně," dodal Petr Torák.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny zažila za poslední rok a půl řadu personálních obměn. Celkem za tuto dobu i s nejnovějšími rezignacemi odešlo z rady 9 občanských členů.

V červnu 2019 rezignovala na členství v radě tehdejší místopředsedkyně Martina Horvátová, s ní odešel i Nikola Taragoš. V září 2019 rezignoval Jan Balog. Kvůli tomu, že se Helena Válková stala vládní zmocněnkyní pro lidská práva, odešli v lednu 2020 z rady Renata Köttnerová, Lucie Fuková a František Bikár. Úřad vlády pak vyzval veřejnost k nominaci nových členů, rozhodující slovo při jmenování má však vláda, která čtyři nové členy jmenovala v říjnu 2020. Ani ne po necelých dvou měsících odcházejí další tři výrazní členové rady.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny zejména připravuje a schvaluje stanoviska pro rozhodnutí vlády a vyjadřuje se v rámci připomínkového řízení k návrhům jiných orgánů zasahujících do oblasti romské integrace, schvaluje pravidelné roční analýzy a hodnocení postavení romské menšiny v České republice, seznamuje veřejnost s otázkou romské integrace a podporuje informovanost a osvětu nejen pro romskou menšinu, podílí se na přípravě a vyhodnocování platné strategie romské integrace.

Odcházející členové

 1. Mgr. Jan Husák, místopředseda rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 2. Bc. Edita Stejskalová, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 3. Petr Torák, MBE, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147.

Stávající občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

 1. Mgr. Alica Sigmund Heráková, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 2. Iveta Theuserová, DiS., občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 3. Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 4. Bc. Tomáš Ščuka, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 5. Simon Slanina, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 6. Štefan Oláh, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147.
 7. Čeněk Růžička, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
 8. Josef Stojka, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 9. Bc. Zdeněk Guži, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31
 10. Alena Drbohlavová Gronzíková, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
 11. Mgr. Petr Čáp, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
 12. Bc. Gwendolyn Albert, občanská členka rady jmenována usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946
 13. Ing. Vladimír Čermák, občanský člen rady jmenován usnesením vlády ze dne 21. září 2020 č. 946

Ostatní členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

 1. Andrej Babiš, předseda vlády České republiky
 2. prof. JUDr. Helena Válková, CSc., zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně rady
 3. PhDr. Martin Povejšil, náměstek, Ministerstvo zahraničních věcí
 4. Ing. Marie Bílková, náměstkyně, Ministerstvo financí
 5. PhDr. Lubomír Zaorálek, ministr, Ministerstvo kultury
 6. PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně
 7. Mgr. Michal Franěk, náměstek, Ministerstvo spravedlnosti
 8. Ing. Klára Dostálová, ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj
 9. Ing. Robert Plaga, PhD., ministr, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
 10. Jan Hamáček, ministr, Ministerstvo vnitra
 11. Mgr. Monika Šimůnková, Kancelář Veřejného ochránce práv
 12. Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně, Ministerstvo práce a sociálních věcí
 13. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., náměstek, Ministerstvo zdravotnictví
 14. Václav Strouhal, DiS., zástupce krajských koordinátorů pro romské záležitosti
 15. RNDr. Petr Pospíšil, Svaz měst a obcí
 16. Jiří Navrátil, MBA, Asociace krajů ČR
Přečteno: 1420x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Strategie, Vláda, Helena VálkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo