romea - logo
16. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další případ segregace romských dětí ve škole řeší v Duchcově

10.9.2015 17:10
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

1. září letošního roku čekalo rodiče některých prvňáčků duchcovské základní školy Antonína Sochora nemilé překvapení. Ukázalo se, že do třídy 1.A byly zařazeny všechny nově nastupující romské děti, zatímco vedlejší 1.B. byla vyhrazena pro děti místních neromů. Jedna z maminek, jež si nepřeje být jmenována, ale jejíž identitu Romea.cz zná, uvedla k průběhu prvního školního dne následující:

"Čekali jsme ve třídě do konce hodiny, jestli přijdou také nějaké české děti. Když nikdo nešel a došlo nám, že ty české jsou všechny v jiné třídě, navrhla jsem, abychom šli všichni pryč. Ostatní rodiče ale byli opatrnější. Začali jsme se dohadovat s třídní učitelkou, ta nás ovšem odkazovala na to, že takové bylo rozhodnutí "shora" a že ona s tím nic nezmůže. Poukazovala na to, že třída je hezky vyzdobená a připravená, což byla pravda - nám šlo ale o to, aby se děti mohly učit společně. Některé předtím chodily do mateřské školky společně s neromskými dětmi a nechápaly, proč je najednou oddělují. Nakonec nás třídní požádala, abychom ji na deset minut nechali s dětmi samotnou. Vyšli jsme tedy na chodbu, kde už čekali na svoje děti neromští rodiče. Někteří z nich se nám otevřeně vysmívali. Za 45 let, co jsem na světě, jsem nezažila větší pocit ponížení," uvádí dotázaná matka.

V roce 2014 se místní organizace ČSSD v Duchcově dohodla na koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Duchcov je už několik let dějištěm interetnického napětí, které několikrát eskalovalo v pochody neonacistů.
Více zde...

Po incidentu se zhruba desítka romských rodičů obrátila na bývalého sociálního pracovníka Štefana Horváta. Vedení školy, zdá se, v tomto směru jejich důvěru postrádá. "Setkání s paní ředitelkou neproběhlo, odešla ze školy a nebyla k zastižení. Krátké vyjádření poskytla až televizi," uvádí Horvát.

"Jejímu postoji rozumím: podle všeho podlehla dlouhodobému nátlaku rodičovského sdružení, které usiluje o to, aby jejich (tj. neromské, pozn.aut) děti chodily do zvláštní třídy. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby to takto romským rodičům podala s tím, že se bude hledat nějaké řešení, "vzali" by to. Takhle se ale pouze vyhýbá odpovědnosti," uvádí dále Štefan Horvát.

Sama ředitelka Ivana Kulhavá problém rezolutně popírá. "Segregované třídy u nás nejsou, je to lež. Jsem ráda, že k ničemu takovému u nás nikdy nedocházelo, to je všechno, co vám k tomu můžu říct. My sami jsme z jižní části Duchcova, což mluví samo za sebe(pozn. aut: v jižní části sídliště se koncentrují převážně romské rodiny). Navíc se u nás všichni hlásí k české národnosti." Na otázku, zda v uplynulých letech zaregistrovala ze strany rodičů nějakou iniciativu požadující separaci romských a neromských dětí odpovídá: "Nikdy. U žádné z obou skupin. Za to můžu položit život," uvádí ředitelka.

Sestra pana Horváta Kristýna, jejíž dcera je v tuto chvíli žákyní druhé třídy duchcovské ZŠ oproti tomu tvrdí, že si segregačních tendencí všimla už před rokem.

"Některé maminky se prostě domluvily s třídní učitelkou. Jejich děti pak byly přesunuty do vedlejší třídy," uvádí a pan Horvát ji doplňuje: "Loni nebyl problém tak markantní, protože se jednalo o pouhé tři romské děti. Těm dost dobře nejde vyčlenit zvláštní třída. Letos je dětí už kolem patnácti, je to silnější ročník," tvrdí.

K přímé konfrontaci s tvrzením ředitelky Kulhavé, že problém neexistuje dodává, že nerozumí tomu, jak je možné popřít něco, co lze snadno prokázat. "Existují nahrávky i fotodokumentace z těch tříd. Sám jsem tam seděl," upřesňuje. "Jako oficiální důvod k segregaci dokonce sama třídní učitelka uvedla, že děti byly do tříd rozdělovány na základě toho, jak si vedly při zápisu. Divili jsme se, jak je možné, že by skutečně všechny romské děti podávaly stejně slabý výkon a ty neromské naopak vesměs excelovaly. Je tu strašná atmosféra, v celém Duchcově," popisuje. "Lidé se s podobnými problémy nemají na koho obrátit, sociálka je pošle "někam", romský poradce neexistuje. Na ulici se na mě osopují rozčílení lidé z řad Romů i neromů," dodává Horvát.

"Segregované byly už i zápisy do škol," tvrdí osoba, která v lokalitě dlouhá léta působila a jejíž identitu Romea.cz zná, ale která si nepřeje být jmenována. "Děti plnily úkoly v různých třídách, podle barvy pleti."

Segregace dětí na základních školách není v ČR ojedinělým jevem - před dvěma dny přinesla Romea.cz článek o podobném případu z Krásné Lípy. Pokud máte podobnou zkušenost, kontaktujte prosím naši redakci.

Kromě ZŠ A. Sochora existuje sice v Duchcově ještě druhá "základka", ZŠ J.Pešaty, do té ovšem spádově patří děti z tzv. severní části Duchcova, jehož prostorové členění kopíruje členění etnické. Radnice pak trvá na tom, aby byly počty dětí v obou základních školách vyrovnané. Pokusili jsme se telefonicky zastihnout starostu Duchcova, Mgr. Zbyňka Šimberu, v jeho kanceláři však telefon celý den nikdo nezvedal.

"V tuto chvíli vypadá situace tak, že se rodiče žáků obrátili na média, zatímco já jsem v reakci na jejich žádost oslovil příslušné úřady. Co se potvrdí a co ne, je ve hvězdách, vzhledem ke zkušenostem jsem však spíše skeptický," uvádí dále Horváth.

Přečteno: 3065x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregace, škola, DuchcovHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo