romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další případ segregace romských dětí ve škole řeší v Duchcově

10.9.2015 17:10
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

1. září letošního roku čekalo rodiče některých prvňáčků duchcovské základní školy Antonína Sochora nemilé překvapení. Ukázalo se, že do třídy 1.A byly zařazeny všechny nově nastupující romské děti, zatímco vedlejší 1.B. byla vyhrazena pro děti místních neromů. Jedna z maminek, jež si nepřeje být jmenována, ale jejíž identitu Romea.cz zná, uvedla k průběhu prvního školního dne následující:

"Čekali jsme ve třídě do konce hodiny, jestli přijdou také nějaké české děti. Když nikdo nešel a došlo nám, že ty české jsou všechny v jiné třídě, navrhla jsem, abychom šli všichni pryč. Ostatní rodiče ale byli opatrnější. Začali jsme se dohadovat s třídní učitelkou, ta nás ovšem odkazovala na to, že takové bylo rozhodnutí "shora" a že ona s tím nic nezmůže. Poukazovala na to, že třída je hezky vyzdobená a připravená, což byla pravda - nám šlo ale o to, aby se děti mohly učit společně. Některé předtím chodily do mateřské školky společně s neromskými dětmi a nechápaly, proč je najednou oddělují. Nakonec nás třídní požádala, abychom ji na deset minut nechali s dětmi samotnou. Vyšli jsme tedy na chodbu, kde už čekali na svoje děti neromští rodiče. Někteří z nich se nám otevřeně vysmívali. Za 45 let, co jsem na světě, jsem nezažila větší pocit ponížení," uvádí dotázaná matka.

V roce 2014 se místní organizace ČSSD v Duchcově dohodla na koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Duchcov je už několik let dějištěm interetnického napětí, které několikrát eskalovalo v pochody neonacistů.
Více zde...

Po incidentu se zhruba desítka romských rodičů obrátila na bývalého sociálního pracovníka Štefana Horváta. Vedení školy, zdá se, v tomto směru jejich důvěru postrádá. "Setkání s paní ředitelkou neproběhlo, odešla ze školy a nebyla k zastižení. Krátké vyjádření poskytla až televizi," uvádí Horvát.

"Jejímu postoji rozumím: podle všeho podlehla dlouhodobému nátlaku rodičovského sdružení, které usiluje o to, aby jejich (tj. neromské, pozn.aut) děti chodily do zvláštní třídy. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby to takto romským rodičům podala s tím, že se bude hledat nějaké řešení, "vzali" by to. Takhle se ale pouze vyhýbá odpovědnosti," uvádí dále Štefan Horvát.

Sama ředitelka Ivana Kulhavá problém rezolutně popírá. "Segregované třídy u nás nejsou, je to lež. Jsem ráda, že k ničemu takovému u nás nikdy nedocházelo, to je všechno, co vám k tomu můžu říct. My sami jsme z jižní části Duchcova, což mluví samo za sebe(pozn. aut: v jižní části sídliště se koncentrují převážně romské rodiny). Navíc se u nás všichni hlásí k české národnosti." Na otázku, zda v uplynulých letech zaregistrovala ze strany rodičů nějakou iniciativu požadující separaci romských a neromských dětí odpovídá: "Nikdy. U žádné z obou skupin. Za to můžu položit život," uvádí ředitelka.

Sestra pana Horváta Kristýna, jejíž dcera je v tuto chvíli žákyní druhé třídy duchcovské ZŠ oproti tomu tvrdí, že si segregačních tendencí všimla už před rokem.

"Některé maminky se prostě domluvily s třídní učitelkou. Jejich děti pak byly přesunuty do vedlejší třídy," uvádí a pan Horvát ji doplňuje: "Loni nebyl problém tak markantní, protože se jednalo o pouhé tři romské děti. Těm dost dobře nejde vyčlenit zvláštní třída. Letos je dětí už kolem patnácti, je to silnější ročník," tvrdí.

K přímé konfrontaci s tvrzením ředitelky Kulhavé, že problém neexistuje dodává, že nerozumí tomu, jak je možné popřít něco, co lze snadno prokázat. "Existují nahrávky i fotodokumentace z těch tříd. Sám jsem tam seděl," upřesňuje. "Jako oficiální důvod k segregaci dokonce sama třídní učitelka uvedla, že děti byly do tříd rozdělovány na základě toho, jak si vedly při zápisu. Divili jsme se, jak je možné, že by skutečně všechny romské děti podávaly stejně slabý výkon a ty neromské naopak vesměs excelovaly. Je tu strašná atmosféra, v celém Duchcově," popisuje. "Lidé se s podobnými problémy nemají na koho obrátit, sociálka je pošle "někam", romský poradce neexistuje. Na ulici se na mě osopují rozčílení lidé z řad Romů i neromů," dodává Horvát.

"Segregované byly už i zápisy do škol," tvrdí osoba, která v lokalitě dlouhá léta působila a jejíž identitu Romea.cz zná, ale která si nepřeje být jmenována. "Děti plnily úkoly v různých třídách, podle barvy pleti."

Segregace dětí na základních školách není v ČR ojedinělým jevem - před dvěma dny přinesla Romea.cz článek o podobném případu z Krásné Lípy. Pokud máte podobnou zkušenost, kontaktujte prosím naši redakci.

Kromě ZŠ A. Sochora existuje sice v Duchcově ještě druhá "základka", ZŠ J.Pešaty, do té ovšem spádově patří děti z tzv. severní části Duchcova, jehož prostorové členění kopíruje členění etnické. Radnice pak trvá na tom, aby byly počty dětí v obou základních školách vyrovnané. Pokusili jsme se telefonicky zastihnout starostu Duchcova, Mgr. Zbyňka Šimberu, v jeho kanceláři však telefon celý den nikdo nezvedal.

"V tuto chvíli vypadá situace tak, že se rodiče žáků obrátili na média, zatímco já jsem v reakci na jejich žádost oslovil příslušné úřady. Co se potvrdí a co ne, je ve hvězdách, vzhledem ke zkušenostem jsem však spíše skeptický," uvádí dále Horváth.

Přečteno: 3030x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregace, škola, DuchcovHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo