romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další případ segregace romských dětí ve škole řeší v Duchcově

10.9.2015 17:10
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

1. září letošního roku čekalo rodiče některých prvňáčků duchcovské základní školy Antonína Sochora nemilé překvapení. Ukázalo se, že do třídy 1.A byly zařazeny všechny nově nastupující romské děti, zatímco vedlejší 1.B. byla vyhrazena pro děti místních neromů. Jedna z maminek, jež si nepřeje být jmenována, ale jejíž identitu Romea.cz zná, uvedla k průběhu prvního školního dne následující:

"Čekali jsme ve třídě do konce hodiny, jestli přijdou také nějaké české děti. Když nikdo nešel a došlo nám, že ty české jsou všechny v jiné třídě, navrhla jsem, abychom šli všichni pryč. Ostatní rodiče ale byli opatrnější. Začali jsme se dohadovat s třídní učitelkou, ta nás ovšem odkazovala na to, že takové bylo rozhodnutí "shora" a že ona s tím nic nezmůže. Poukazovala na to, že třída je hezky vyzdobená a připravená, což byla pravda - nám šlo ale o to, aby se děti mohly učit společně. Některé předtím chodily do mateřské školky společně s neromskými dětmi a nechápaly, proč je najednou oddělují. Nakonec nás třídní požádala, abychom ji na deset minut nechali s dětmi samotnou. Vyšli jsme tedy na chodbu, kde už čekali na svoje děti neromští rodiče. Někteří z nich se nám otevřeně vysmívali. Za 45 let, co jsem na světě, jsem nezažila větší pocit ponížení," uvádí dotázaná matka.

V roce 2014 se místní organizace ČSSD v Duchcově dohodla na koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Duchcov je už několik let dějištěm interetnického napětí, které několikrát eskalovalo v pochody neonacistů.
Více zde...

Po incidentu se zhruba desítka romských rodičů obrátila na bývalého sociálního pracovníka Štefana Horváta. Vedení školy, zdá se, v tomto směru jejich důvěru postrádá. "Setkání s paní ředitelkou neproběhlo, odešla ze školy a nebyla k zastižení. Krátké vyjádření poskytla až televizi," uvádí Horvát.

"Jejímu postoji rozumím: podle všeho podlehla dlouhodobému nátlaku rodičovského sdružení, které usiluje o to, aby jejich (tj. neromské, pozn.aut) děti chodily do zvláštní třídy. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby to takto romským rodičům podala s tím, že se bude hledat nějaké řešení, "vzali" by to. Takhle se ale pouze vyhýbá odpovědnosti," uvádí dále Štefan Horvát.

Sama ředitelka Ivana Kulhavá problém rezolutně popírá. "Segregované třídy u nás nejsou, je to lež. Jsem ráda, že k ničemu takovému u nás nikdy nedocházelo, to je všechno, co vám k tomu můžu říct. My sami jsme z jižní části Duchcova, což mluví samo za sebe(pozn. aut: v jižní části sídliště se koncentrují převážně romské rodiny). Navíc se u nás všichni hlásí k české národnosti." Na otázku, zda v uplynulých letech zaregistrovala ze strany rodičů nějakou iniciativu požadující separaci romských a neromských dětí odpovídá: "Nikdy. U žádné z obou skupin. Za to můžu položit život," uvádí ředitelka.

Sestra pana Horváta Kristýna, jejíž dcera je v tuto chvíli žákyní druhé třídy duchcovské ZŠ oproti tomu tvrdí, že si segregačních tendencí všimla už před rokem.

"Některé maminky se prostě domluvily s třídní učitelkou. Jejich děti pak byly přesunuty do vedlejší třídy," uvádí a pan Horvát ji doplňuje: "Loni nebyl problém tak markantní, protože se jednalo o pouhé tři romské děti. Těm dost dobře nejde vyčlenit zvláštní třída. Letos je dětí už kolem patnácti, je to silnější ročník," tvrdí.

K přímé konfrontaci s tvrzením ředitelky Kulhavé, že problém neexistuje dodává, že nerozumí tomu, jak je možné popřít něco, co lze snadno prokázat. "Existují nahrávky i fotodokumentace z těch tříd. Sám jsem tam seděl," upřesňuje. "Jako oficiální důvod k segregaci dokonce sama třídní učitelka uvedla, že děti byly do tříd rozdělovány na základě toho, jak si vedly při zápisu. Divili jsme se, jak je možné, že by skutečně všechny romské děti podávaly stejně slabý výkon a ty neromské naopak vesměs excelovaly. Je tu strašná atmosféra, v celém Duchcově," popisuje. "Lidé se s podobnými problémy nemají na koho obrátit, sociálka je pošle "někam", romský poradce neexistuje. Na ulici se na mě osopují rozčílení lidé z řad Romů i neromů," dodává Horvát.

"Segregované byly už i zápisy do škol," tvrdí osoba, která v lokalitě dlouhá léta působila a jejíž identitu Romea.cz zná, ale která si nepřeje být jmenována. "Děti plnily úkoly v různých třídách, podle barvy pleti."

Segregace dětí na základních školách není v ČR ojedinělým jevem - před dvěma dny přinesla Romea.cz článek o podobném případu z Krásné Lípy. Pokud máte podobnou zkušenost, kontaktujte prosím naši redakci.

Kromě ZŠ A. Sochora existuje sice v Duchcově ještě druhá "základka", ZŠ J.Pešaty, do té ovšem spádově patří děti z tzv. severní části Duchcova, jehož prostorové členění kopíruje členění etnické. Radnice pak trvá na tom, aby byly počty dětí v obou základních školách vyrovnané. Pokusili jsme se telefonicky zastihnout starostu Duchcova, Mgr. Zbyňka Šimberu, v jeho kanceláři však telefon celý den nikdo nezvedal.

"V tuto chvíli vypadá situace tak, že se rodiče žáků obrátili na média, zatímco já jsem v reakci na jejich žádost oslovil příslušné úřady. Co se potvrdí a co ne, je ve hvězdách, vzhledem ke zkušenostem jsem však spíše skeptický," uvádí dále Horváth.

Přečteno: 3021x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregace, škola, DuchcovHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo