romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další případ segregace romských dětí ve škole řeší v Duchcově

10.9.2015 17:10
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

1. září letošního roku čekalo rodiče některých prvňáčků duchcovské základní školy Antonína Sochora nemilé překvapení. Ukázalo se, že do třídy 1.A byly zařazeny všechny nově nastupující romské děti, zatímco vedlejší 1.B. byla vyhrazena pro děti místních neromů. Jedna z maminek, jež si nepřeje být jmenována, ale jejíž identitu Romea.cz zná, uvedla k průběhu prvního školního dne následující:

"Čekali jsme ve třídě do konce hodiny, jestli přijdou také nějaké české děti. Když nikdo nešel a došlo nám, že ty české jsou všechny v jiné třídě, navrhla jsem, abychom šli všichni pryč. Ostatní rodiče ale byli opatrnější. Začali jsme se dohadovat s třídní učitelkou, ta nás ovšem odkazovala na to, že takové bylo rozhodnutí "shora" a že ona s tím nic nezmůže. Poukazovala na to, že třída je hezky vyzdobená a připravená, což byla pravda - nám šlo ale o to, aby se děti mohly učit společně. Některé předtím chodily do mateřské školky společně s neromskými dětmi a nechápaly, proč je najednou oddělují. Nakonec nás třídní požádala, abychom ji na deset minut nechali s dětmi samotnou. Vyšli jsme tedy na chodbu, kde už čekali na svoje děti neromští rodiče. Někteří z nich se nám otevřeně vysmívali. Za 45 let, co jsem na světě, jsem nezažila větší pocit ponížení," uvádí dotázaná matka.

V roce 2014 se místní organizace ČSSD v Duchcově dohodla na koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Duchcov je už několik let dějištěm interetnického napětí, které několikrát eskalovalo v pochody neonacistů.
Více zde...

Po incidentu se zhruba desítka romských rodičů obrátila na bývalého sociálního pracovníka Štefana Horváta. Vedení školy, zdá se, v tomto směru jejich důvěru postrádá. "Setkání s paní ředitelkou neproběhlo, odešla ze školy a nebyla k zastižení. Krátké vyjádření poskytla až televizi," uvádí Horvát.

"Jejímu postoji rozumím: podle všeho podlehla dlouhodobému nátlaku rodičovského sdružení, které usiluje o to, aby jejich (tj. neromské, pozn.aut) děti chodily do zvláštní třídy. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby to takto romským rodičům podala s tím, že se bude hledat nějaké řešení, "vzali" by to. Takhle se ale pouze vyhýbá odpovědnosti," uvádí dále Štefan Horvát.

Sama ředitelka Ivana Kulhavá problém rezolutně popírá. "Segregované třídy u nás nejsou, je to lež. Jsem ráda, že k ničemu takovému u nás nikdy nedocházelo, to je všechno, co vám k tomu můžu říct. My sami jsme z jižní části Duchcova, což mluví samo za sebe(pozn. aut: v jižní části sídliště se koncentrují převážně romské rodiny). Navíc se u nás všichni hlásí k české národnosti." Na otázku, zda v uplynulých letech zaregistrovala ze strany rodičů nějakou iniciativu požadující separaci romských a neromských dětí odpovídá: "Nikdy. U žádné z obou skupin. Za to můžu položit život," uvádí ředitelka.

Sestra pana Horváta Kristýna, jejíž dcera je v tuto chvíli žákyní druhé třídy duchcovské ZŠ oproti tomu tvrdí, že si segregačních tendencí všimla už před rokem.

"Některé maminky se prostě domluvily s třídní učitelkou. Jejich děti pak byly přesunuty do vedlejší třídy," uvádí a pan Horvát ji doplňuje: "Loni nebyl problém tak markantní, protože se jednalo o pouhé tři romské děti. Těm dost dobře nejde vyčlenit zvláštní třída. Letos je dětí už kolem patnácti, je to silnější ročník," tvrdí.

K přímé konfrontaci s tvrzením ředitelky Kulhavé, že problém neexistuje dodává, že nerozumí tomu, jak je možné popřít něco, co lze snadno prokázat. "Existují nahrávky i fotodokumentace z těch tříd. Sám jsem tam seděl," upřesňuje. "Jako oficiální důvod k segregaci dokonce sama třídní učitelka uvedla, že děti byly do tříd rozdělovány na základě toho, jak si vedly při zápisu. Divili jsme se, jak je možné, že by skutečně všechny romské děti podávaly stejně slabý výkon a ty neromské naopak vesměs excelovaly. Je tu strašná atmosféra, v celém Duchcově," popisuje. "Lidé se s podobnými problémy nemají na koho obrátit, sociálka je pošle "někam", romský poradce neexistuje. Na ulici se na mě osopují rozčílení lidé z řad Romů i neromů," dodává Horvát.

"Segregované byly už i zápisy do škol," tvrdí osoba, která v lokalitě dlouhá léta působila a jejíž identitu Romea.cz zná, ale která si nepřeje být jmenována. "Děti plnily úkoly v různých třídách, podle barvy pleti."

Segregace dětí na základních školách není v ČR ojedinělým jevem - před dvěma dny přinesla Romea.cz článek o podobném případu z Krásné Lípy. Pokud máte podobnou zkušenost, kontaktujte prosím naši redakci.

Kromě ZŠ A. Sochora existuje sice v Duchcově ještě druhá "základka", ZŠ J.Pešaty, do té ovšem spádově patří děti z tzv. severní části Duchcova, jehož prostorové členění kopíruje členění etnické. Radnice pak trvá na tom, aby byly počty dětí v obou základních školách vyrovnané. Pokusili jsme se telefonicky zastihnout starostu Duchcova, Mgr. Zbyňka Šimberu, v jeho kanceláři však telefon celý den nikdo nezvedal.

"V tuto chvíli vypadá situace tak, že se rodiče žáků obrátili na média, zatímco já jsem v reakci na jejich žádost oslovil příslušné úřady. Co se potvrdí a co ne, je ve hvězdách, vzhledem ke zkušenostem jsem však spíše skeptický," uvádí dále Horváth.

Přečteno: 3014x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregace, škola, DuchcovHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo