romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další protiuprchlická propaganda se šíří internetem. Španělsko prý masově protestuje proti uprchlíkům

9.11.2015 13:34
Uvodní záběry z videa, které má podle manipulátorů být záznamem masových protestů proti uprchlíkům ve Španělsku. Jde však o protesty proti španělské vládě z března 2014. (FOTO: Romea.cz)
Uvodní záběry z videa, které má podle manipulátorů být záznamem masových protestů proti uprchlíkům ve Španělsku. Jde však o protesty proti španělské vládě z března 2014. (FOTO: Romea.cz)

I českým internetem se šíří další protiuprchlická propaganda. Někteří "naši příznivci" jí sdílí i do diskuzí na serveru Romea.cz. Ve Španělsku prý v 50 městech vypukly masové protesty proti uprchlíkům.

"Na následujícím videu můžete vidět názory Španělů na uprchlickou krizi a v souvislosti s tím si jedovatě rýpnu, že nám naše média jaksi opomněla oznámit, že v padesáti španělských městech propukly masové protesty proti migrantům. Takže nejen 70% Čechů ale zřejmě většina Evropy!" píše Miroslav Ježek v diskuzi na serveru Romea.cz a přidává odkaz na video, které bylo zveřejněno 4. listopadu 2015, má již přes 8 tisíc sdílení a přes 200 tisíc zhlédnutí.

Na začátku videa je však uvedeno datum 22. března 2014. Stačila minuta, abychom zjistili, že nejde o demonstrace proti migrantům nebo uprchlíkům. Do vyhledávače Google jsme zadali "22. března 2014 Španělsko protesty" a už se na nás valily titulky: "V Madridu se konal obří protest proti škrtům...", "Proti vládním škrtům protestovaly v Madridu desetitisíce lidí...", "Španělé se bouří proti vládě, nechtějí škrty, odmítají i diktát Evropské unie". Originální video serveru Eldiario.es je pak k nalezení zde.

Podle odborníků se hoaxy a manipulativní zprávy šíří, protože většina čtenářů si neověřuje zdroj zprávy nebo se ani na chvilku nezamyslí nad pravděpodobností obsahu zprávy. V tomto konkrétním případě by to bylo velmi snadné, protože loni v březnu žádná uprchlická krize ještě neexistovala.

VIDEO

Proteste in Spanien gegen Asylflut !

In über 50 Städten Spaniens wird derzeitig gegen die Asylflut protestiert - WO bleibt die Information in unseren deutschen Medien.. !

Posted by Watching Owls on 3. listopad 2015

Přečteno: 954x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Extremismus, Xenofobie, Španělsko, manipulace, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo