Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Další tisíce uprchlíků ve Středozemním moři. Europarlament je pro kvóty, čeští politici se neshodnou.

03. května 2015
Čtení na 3 minuty

Během soboty bylo ve Středozemním moři při několika zásazích poblíž břehů Libye zachráněno dohromady 3427 běženců v člunech. Informovala o tom v noci na dnešek italská pobřežní stráž.

Italská pobřežní stráž zachraňuje tisícovky afrických migrantů z přeplněných pašeráckých lodí, které se na cestě k italským břehům často převrhnou, což způsobuje velké ztráty na životech.

Europoslanci požadují kvóty

Minulý měsíc při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí. Představitelé Evropské unie se poté sešli na mimořádném summitu, který se tématem uprchlíků zabýval. Členské státy se dohodly na posílení operací na záchranu běženců a také na nutnosti bojovat proti převáděčům.

K závěrům summitu se ovšem kriticky postavila většina europoslanců. EU a členské země by se podle nich místo ochrany vlastních hranic měly zaměřit na záchranu životů běženců. Ve společném usnesení většiny frakcí proto vyzvali k větší otevřenosti hranic vůči uprchlíkům, kterým by jednotlivé státy měly udělovat azyl na základě kvót. "EP vyzývá členské státy, aby více přispívaly do stávajících systémů přesídlování," uvádí se v rezoluci, která požaduje po evropských zemích rovněž urychlení azylového procesu, což by umožnilo udělit azyl většímu počtu žadatelů. by jednotlivé státy měly udělovat azyl na základě kvót.

Zeman i Sobotka jsou proti

Téma kvót rozdělilo v hlasování české europoslance. Vládní sociální demokraté je podpořili bez ohledu na to, že premiér Bohuslav Sobotka se vyslovil proti jejich zavedení. "Jsou jedním z dílčích řešení, které by měly napomoci, aby Itálie, Řecko či Španělsko nezůstaly při řešení tohoto problému samy," zdůvodnil svou podporu návrhu Miroslav Poche, podle něhož by ale základem řešení situace uprchlíků měla být zvýšená pomoc přímo v oblastech jejich původu, zvláště v severní Africe.

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová rezoluci jako celek podpořila, při hlasování o kvótách se však zdržela. "Přeji si totiž, abychom tak učinili (přijali uprchlíky) dobrovolně, jako výraz naší odpovědnosti a solidarity s těmi, kteří jsou skutečně postiženi válkou a pronásledováním," uvedla Šojdrová.

Europoslanci za TOP 09 a ODS hlasovali proti přidělování uprchlíků jednotlivým zemím. "V první řadě musíme nyní upřednostnit bezpečnostní hledisko a dát najevo, že Evropa není připravena absorbovat desítky, ne-li stovky tisíc běženců," řekl Jan Zahradil z ODS, která rezoluci odmítla jako celek. TOP 09 naopak usnesení podpořila s výhradou proti kvótám. "Země Unie se musí spolupodílet na řešení situace, ať už finančně, nebo přijímáním uprchlíků na bázi dobrovolnosti," uvedl vedoucí české delegace v poslanecké frakci lidovců Luděk Niedermayer z TOP 09.

Proti zavedení kvót se nedávno vyslovil i prezident Miloš Zeman. Evropský parlament sice může podpořit systém kvót pro přijímání uprchlíků, ale realizace je plně v pravomoci národních parlamentů a vlád, prohlásil prezident.

Zeman připomněl svůj názor, že pomoc uprchlíkům je efektivní tehdy, je-li poskytována přímo na jejich vlastním území nebo na území sousedním.
"Obávám se, že přesazovat uprchlíky pocházející z jiného kulturního prostředí do prostředí zcela odlišného je jako přesazovat starý strom, který vám často potom jenom uhyne nebo má nepříznivé podmínky pro svůj další růst," řekl. Poukázal i na to, že spolu s uprchlíky mohou přicházet i islamistické bojůvky, takzvaní džihádisté.

Česká vláda v lednu odsouhlasila přijetí patnácti nemocných syrských dětí s doprovodem. Nevládní organizace ale Česko opakovaně kritizují za neochotu přijímat větší množství uprchlíků.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon