romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: Čí je Bůh?

21.9.2016 10:28
Dana Moree
Dana Moree

Když byl v Nizozemí v roce 2005 zavražděn islámským fundamentalistou Theo van Gogh, začala jsem se blíže zajímat také o islám. V rámci křesťanských denominací (pozn. red.: církví) jsem si tou dobou dokázala představit mnohé – od fundamentalistů, kteří ženám zakazují nosit kalhoty, všem poslouchat písničky (jiné než žalmy) a číst Harryho Pottera (protože jsou tam kouzla), přes křesťany, kteří se snaží žít co nejlépe svůj život a poctivě hledají, jak na to, až po ty, kteří chodí do kostela jen ze zvyku.

Předpokládala jsem, že v jiných náboženstvích je to podobné, jen jsem si nedokázala představit, jak to skutečně vypadá. Jak žije muslim, kterého potkávám v Praze, co je pro něj důležité apod. A protože jsem předpokládala, že nejsem jediná, koho to zajímá, tak jsem spolu se studenty uspořádala na Fakultě humanitních studií UK besedu, na kterou jsem pozvala dva hosty. Obě byly mladé ženy, které se k náboženství přiklonily až v dospělosti a obě byly aktivní v těch skupinách, kde svoji víru praktikovaly. Jedna z nich byla katolička a jedna muslimka českého původu. V souvislosti s diskuzemi ohledně islámu musím na debatu v poslední době často myslet.

Studenti byli nejdříve zaražení, což je pochopitelné. V našich zeměpisných šířkách nejsme zvyklí bavit se o náboženství tak, abychom zjišťovali nejen věrouku a informace, ale abychom se dotkli i toho, jak náboženství ovlivňuje každodenní život, o což v posledku šlo. A tak chvíli trvalo, než se studenti osmělili ptát se na to, co je skutečně zajímalo: jak se obě mladé dámy rozhodují, jestli lžou, jak se dívají na nevěru, jestli by se rozvedly, co musí v rámci každodenního života dělat, když věří, jestli a jak se modlí atd. Obě velmi trpělivě odpovídaly, studenti poslouchali, až došlo ke konci debaty k neuvěřitelnému momentu. Studenti se najednou zarazili a říkají – prosím vás, vy to máte vlastně skoro ve všem tak hrozně podobné, věříte vy dvě ve stejného Boha? V místnosti se rozhostilo napjaté ticho – studenti ani nedutali, bylo evidentní, že je to náramně zajímá. Obě dámy se nejdříve zarazily, podívaly se na sebe, pokrčily rameny, mrkly a řekly – no vlastně – asi ano. A rozesmály se. Ve třídě jakoby povolilo velké napětí a to se proměnilo v úžas. Křesťanka a muslimka veřejně tvrdí, že věří v jednoho Boha, svět je v pořádku…

Když se podíváme na situaci zevrubněji, je celá věc samozřejmě o něco složitější. Dovolím si ponechat na teolozích a religionistech z obou stran náboženského spektra debaty o tom, jestli je Bůh opravdu jen jeden, nebo víc a jestli jednotlivá náboženství věří ve stejného, nebo v jiného boha. Selský rozum velí, že pokud nějaký Bůh existuje, pravděpodobnost, že je jen jeden pro nás všechny, je větší, než že jsou různí bohové pro různá náboženství, ale jak říkám, k tomu nechť se vyjadřují především hlavy pomazané a kompetentní. Z hlediska soužití je ale na celé věci zajímavé ještě něco jiného.

Když pomineme otázku, jestli obě dámy volají ke stejnému Bohu, spojuje je totiž ještě něco důležitějšího. Obě jsou představitelky lidí, kteří podrobně zkoumají své chování a rozhodování ve světle nějakého přesahu nebo horizontu, jak by řekl Václav Havel. Obě se pokoušejí poctivě zjišťovat, proč to či ono dělají, a dívají se na to zvenku. A obě se snaží myslet na své okolí, obě jsou hledačky pokladů, které život nabízí. A ani jedna z nich se neutekla během celé debaty k dogmatům typu – víra velí, proto nediskutuji. Naopak, obě byly ochotné sdílet své hledání, pochybnosti, naděje. Zvědavě se ptaly studentů na jejich názor a pozorně poslouchaly jedna druhou. Občas se něčemu podivily, jindy přitakaly, jako že to či ono také znají...

A v onom klíčovém momentě, kdy se jich studenti plni očekávání zeptali na to, jestli věří ve stejného Boha, se rozhodly zhmotnit svoji společnou snahu o poctivý život do vyjádření, které možná nebylo teologicky košer, ale které vedlo diskutující k sobě, které mezi ně nestavělo hráz, ale pomáhalo jim nahlédnout přes pomyslnou zeď.

A tak mi na základě téhle zkušenosti i dalších debat, které se nějakým způsobem točí kolem náboženství, nezbývá než pro sebe konstatovat tenhle závěr. Možná se svět sice dělí na vyznavače různých náboženství a na ty, kteří si životní moudrost snaží načerpat v různých jiných typech skupin, ať už jsou to scientologové, skeptici nebo kdokoli další. To je evidentní a je to tak asi i v pořádku. Další kritérium dělení lidí je ale možná ještě jiné. Možná je pro současnou situaci podstatně důležitější dělení lidí na ty, kteří dogmaticky trvají na nějaké pravdě (ať už je konvičkovská, islamistická, ortodoxně kalvinistická nebo ortodoxně pravičácká/levičácká/sekularizovaná či jiná) – to je vlastně jedno jaká.

A pak na ty, kteří se snaží spolu s ostatními hledat, jak to na světě, který se nám před očima proměňuje ve vesnici bez návsi, zařídit tak, aby se nám žilo společně dobře. Možná je tohle dělení lidí nějak čím dál tím důležitější. Anebo bylo vždycky, jen nás nenapadlo ptát se křesťanky a muslimky na to, jestli věří ve stejného Boha…

Přečteno: 1160x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

NáboženstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo