romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: Po-žatecký 17. listopad

14.11.2016 9:48
Dana Moree
Dana Moree

Po Žatci se píše špatně a to z mnoha důvodů. Díky divadlu utlačovaných mám na svém facebookovém profilu i relativně dost přátel z romské komunity. Takže zdálky sleduju, co se děje a musím říct, že to není lehké čtení. Jako houby po dešti se množí příspěvky těch, kteří byli někde nějak napadeni prostě jenom kvůli tomu, že jsou Romové. Komplikuje se situace na ulicích, v obchodech. Anebo je útoků možná pořád stejně jenom je něco jinak – oběti už si to nechtějí všechno nechat líbit a svoji životní realitu pojmenovávají. Což je v té mizérii skvělé.  Jenže zároveň mně mrazí ještě z jiného důvodu. Ze všech příspěvků tohoto charakteru je zřetelný pocit, že Romové mají pocit, že tady nejsou vítaní, že se narodili v zemi, kde je nikdo nechce. Tolik alespoň po-žatecká facebooková dikce.

Hledám způsob, jak se na to napojit z perspektivy představitele majority. Já jsem moc ráda, že tady jsme všichni pohromadě a nejradši jsem teď v těch prostředích, kde z toho, že žijeme v jedné zemi, můžeme mít úplně obyčejnou radost - když chystáme nové divadlo, kde jsou kromě Čechů i Romové, Vietnamci a další, a kde je to zároveň úplně jedno. Důležité je, že se nám daří najít dějovou linku, u které se dokážeme celé odpoledne smát a blbnout. Jenže zároveň cítím, že je to po Žatci nějak málo. A proto se mi špatně píše.

Už roky si kladu otázku, jak tohle všechno souvisí s polistopadovým vývojem v naší společnosti. A jak se opět po roce přibližuje výročí 17. listopadu, nějak mi nejde po-žatecké události vnímat mimo tento rámec. Pamatuji se na svůj šok, když jsem před několika lety našla jeden z prvních dokumentů Charty 77, který se zabýval situací národnostních menšin. Je neuvěřitelné, že už v té době autoři zmiňovali parametry, které se staly hlavními tématy i po roce 1989 – bydlení, vzdělávání, odebírání romských dětí do dětských domovů, sterilizace. V mnoha ohledech se podařilo – po téměř třiceti letech! – dopracovat k některým pozitivním změnám – sterilizace jsou odhaleny a ustaly, dochází k pozitivním změnám v oblasti ústavní péče i vzdělávání. Tohle všechno jsou věci, které se týkají společenského uspořádání. Zdá se však, že jedna věc nás ještě čeká a ta zároveň souvisí s podhoubím toho, o čem psala už Charta 77 a já ji zároveň vnímám jako základ po-žatecké facebookové kocoviny. Dovolte mi, abych citovala přímo z dokumentů Charty 77 z roku 1978!: „O tom, zda mají Romové splynout s většinovým obyvatelstvem, přijmout beze zbytku jeho civilizační hodnoty a ztratit svou etnickou entitu, mohou totiž rozhodnout jen oni sami. Jen oni sami mohou rozhodnout o stupni této integrace, pokud ji přijmou. Tomuto rozhodování je vystaveno romské obyvatelstvo stále a vlastně každý Rom po celý život a je na většinovém obyvatelstvu a orgánech státní moci, aby vytvořili důstojné podmínky pro toto rozhodování, a aby přispěly k atmosféře vzájemného pochopení……….Bez pravdivého odhalení závažnosti problému, bez zásadní právní úpravy a bez skutečné účasti Romů samých na rozhodování o věcech, které se jich týkají, jsou pokusy o řešení otázky romské menšiny u nás iluzorní. Tato otázka už není pouze otázkou menšinovou, ekonomickou nebo sociální, ale čím dál více se stává otázkou svědomí celé společnosti.“ (Informace o Chartě 77 (1978), 1, 15 : 3 a 9).

Když jde skupina lidí do hor, platí jedno zlaté pravidlo. Skupina musí jít tempem nejslabšího, jen tak může dojít v pořádku celá. Společnosti se daří tak dobře, jak dobře se daří jejím nejslabším článkům – ať už jsou to děti, lidé, které někdo zmlátí kvůli barvě pleti, nebo kdokoli jiný. Otázka, kterou kladla už Charta 77, je jednoduchá. Jak můžeme společně vytvořit takové podmínky, aby se ti nejslabší mohli sami rozhodovat o svých životech? Jak můžeme společně žít tak, aby svědomí společnosti mohlo být klidné? Možná to jsou otázky, které nám po Žatci může klást letošní 17. listopad.

 

Přečteno: 2552x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, tolerance, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo