romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Daniel Hůle: Situaci znevýhodněných lidí s bydlením by měla řešit vláda, ne starostové obcí

14.10.2015 12:12
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

 „Existuje skupina obyvatel, která nedokáže za běžných podmínek získat příležitost k bydlení. A tito lidé jsou z trhu s byty vylučováni,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni důvody, proč v Česku přibývá sociálně vyloučených lokalit.

Podle Hůleho pak tato praxe představuje příležitost pro byznys se sociálním bydlením, který ve svém důsledku vede k celé řadě negativních jevů díky koncentraci znevýhodněných lidí či chudoby včetně vzniku vyloučených lokalit.

Zároveň Hůle upozorňuje na dvě skupiny osob, které jsou na trhu s byty ohrožené. „Máme tu takzvaně chtěnou skupinu, to jsou senioři, ti mají velký problém, matky samoživitelky, děti opouštějící dětský domov. Pak tady máme druhou skupinu osob a to jsou Romové a bezdomovci,“ říká. Zatímco s první skupinou mají obyvatelé obecně spíše soucit a jsou ochotni vedle nich žít, druhou skupinu se podle něj obce snaží spíše vytěsnit.

Podle Hůleho je to ale z hlediska starostů obcí racionální jednání, protože důsledky toho, že by například přistoupili k rozptýlení znevýhodněné populace z vyloučených lokalit do jednotlivých domů ve městě se odrazí v komunálních volbách tím, že ztratí hlasy voličů. Přenášení odpovědnosti na starosty je podle něj od vlády nezodpovědné – řešení situace by se měla ujmout sama.

Zákon o sociálním bydlení, jehož koncepci v pondělí 12.10. schválila vláda, se třemi stupni bydlení podle Hůleho také problém zcela nevyřeší. Snazší by podle něj bylo snížit nechuť majitelů bytů pronajímat bydlení chudým lidem, u kterých mají obavu z toho, že jim nebudou platit nájem. Třeba tím, že by stát pomohl zaplatit kauci lidem, kteří na ni při hledání bytu nemají.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

Přečteno: 797x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, sociální vyloučení, sociální znevýhodnění, vyloučená lokalita, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo