romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Daniel Hůle: Situaci znevýhodněných lidí s bydlením by měla řešit vláda, ne starostové obcí

14.10.2015 12:12
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

 „Existuje skupina obyvatel, která nedokáže za běžných podmínek získat příležitost k bydlení. A tito lidé jsou z trhu s byty vylučováni,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni důvody, proč v Česku přibývá sociálně vyloučených lokalit.

Podle Hůleho pak tato praxe představuje příležitost pro byznys se sociálním bydlením, který ve svém důsledku vede k celé řadě negativních jevů díky koncentraci znevýhodněných lidí či chudoby včetně vzniku vyloučených lokalit.

Zároveň Hůle upozorňuje na dvě skupiny osob, které jsou na trhu s byty ohrožené. „Máme tu takzvaně chtěnou skupinu, to jsou senioři, ti mají velký problém, matky samoživitelky, děti opouštějící dětský domov. Pak tady máme druhou skupinu osob a to jsou Romové a bezdomovci,“ říká. Zatímco s první skupinou mají obyvatelé obecně spíše soucit a jsou ochotni vedle nich žít, druhou skupinu se podle něj obce snaží spíše vytěsnit.

Podle Hůleho je to ale z hlediska starostů obcí racionální jednání, protože důsledky toho, že by například přistoupili k rozptýlení znevýhodněné populace z vyloučených lokalit do jednotlivých domů ve městě se odrazí v komunálních volbách tím, že ztratí hlasy voličů. Přenášení odpovědnosti na starosty je podle něj od vlády nezodpovědné – řešení situace by se měla ujmout sama.

Zákon o sociálním bydlení, jehož koncepci v pondělí 12.10. schválila vláda, se třemi stupni bydlení podle Hůleho také problém zcela nevyřeší. Snazší by podle něj bylo snížit nechuť majitelů bytů pronajímat bydlení chudým lidem, u kterých mají obavu z toho, že jim nebudou platit nájem. Třeba tím, že by stát pomohl zaplatit kauci lidem, kteří na ni při hledání bytu nemají.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

Přečteno: 785x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, sociální vyloučení, sociální znevýhodnění, vyloučená lokalita, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo