romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den sedmý) - Rainbow/PUSH Coalition, inkluzivní vzdělávání a menšinové noviny

Atlanta, 23.1.2013 14:51, (ROMEA)
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den sedmý

Včera byly na programu tři schůzky. První schůzka se uskutečnila se zástupcem neziskové organizace Rainbow/PUSH Coalition, Southern Region. Ředitel organizace se aktivně zasazuje o práva černých Afroameričanů i Afričanů ve spolupráci s reverendem Jesse Jacksonem. V některých aspektech je postavení amerických černochů a Romů podobné. V americké populaci je necelých 13% Afroameričanů, ale více než polovina je jich ve vězení a nezaměstnaných. Takové poměry jsou velmi podobné v případě Romů. Setkání bylo pro mě velmi silné, protože ředitel této organizace zažil utrpení otroka.

Druhé setkání se uskutečnilo na Tucker High School. Návštěva školy nám ukázala, že když se chce tak to jde. Jedná se veřejnou školu, která plně integruje děti se zrakovým či mentálním postižením a také žáky, u kterých je angličtina druhým jazykem. Děti se zrakovým postižením nemají zvláštní třídy, pouze knihovnu a technické zázemí pro práci s látkou. Těžce mentálně postižení žáci mají sice svou třídu, ale jsou vzděláváni na stejné chodbě jako ostatní žáci. Žáci s lehkým mentálním postižením jsou plně integrováni do běžných tříd. V integrovaných třídách pracuje pedagog a speciální pedagog zároveň. Navštívili jsme jednu třídu, kde byl pouze jeden Američan. Ostatní žáci byli z jiných zemí jak jako Mexiko, Nepál, Kongo, Salvador aj.

Program v Atlantě zakončila návštěva redakce novin Mundo Hispánico. Uvědomil jsem si, jak je komunita Latinoameričanů silná i z hlediska ekonomického. Mundo Hispánico, totiž vydává ve španělském jazyce noviny a několik magazínů, které jsou distribuovány zdarma. Celý provoz novin je hrazen z reklamní inzerce.

Příští článek bude z Kalamazoo v Michiganu.

Přečteno: 920x
 

Kam dál:

Štítky:  

Americký deník, David Beňák, USA, Vzdělávání, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo