romea - logo
19. května 2019 (neděle)
svátek má Ivo
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den sedmý) - Rainbow/PUSH Coalition, inkluzivní vzdělávání a menšinové noviny

Atlanta, 23.1.2013 14:51, (ROMEA)
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den sedmý

Včera byly na programu tři schůzky. První schůzka se uskutečnila se zástupcem neziskové organizace Rainbow/PUSH Coalition, Southern Region. Ředitel organizace se aktivně zasazuje o práva černých Afroameričanů i Afričanů ve spolupráci s reverendem Jesse Jacksonem. V některých aspektech je postavení amerických černochů a Romů podobné. V americké populaci je necelých 13% Afroameričanů, ale více než polovina je jich ve vězení a nezaměstnaných. Takové poměry jsou velmi podobné v případě Romů. Setkání bylo pro mě velmi silné, protože ředitel této organizace zažil utrpení otroka.

Druhé setkání se uskutečnilo na Tucker High School. Návštěva školy nám ukázala, že když se chce tak to jde. Jedná se veřejnou školu, která plně integruje děti se zrakovým či mentálním postižením a také žáky, u kterých je angličtina druhým jazykem. Děti se zrakovým postižením nemají zvláštní třídy, pouze knihovnu a technické zázemí pro práci s látkou. Těžce mentálně postižení žáci mají sice svou třídu, ale jsou vzděláváni na stejné chodbě jako ostatní žáci. Žáci s lehkým mentálním postižením jsou plně integrováni do běžných tříd. V integrovaných třídách pracuje pedagog a speciální pedagog zároveň. Navštívili jsme jednu třídu, kde byl pouze jeden Američan. Ostatní žáci byli z jiných zemí jak jako Mexiko, Nepál, Kongo, Salvador aj.

Program v Atlantě zakončila návštěva redakce novin Mundo Hispánico. Uvědomil jsem si, jak je komunita Latinoameričanů silná i z hlediska ekonomického. Mundo Hispánico, totiž vydává ve španělském jazyce noviny a několik magazínů, které jsou distribuovány zdarma. Celý provoz novin je hrazen z reklamní inzerce.

Příští článek bude z Kalamazoo v Michiganu.

Přečteno: 920x
 

Kam dál:

Štítky:  

Americký deník, David Beňák, USA, Vzdělávání, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo