romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den sedmý) - Rainbow/PUSH Coalition, inkluzivní vzdělávání a menšinové noviny

Atlanta, 23.1.2013 14:51, (ROMEA)
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den sedmý

Včera byly na programu tři schůzky. První schůzka se uskutečnila se zástupcem neziskové organizace Rainbow/PUSH Coalition, Southern Region. Ředitel organizace se aktivně zasazuje o práva černých Afroameričanů i Afričanů ve spolupráci s reverendem Jesse Jacksonem. V některých aspektech je postavení amerických černochů a Romů podobné. V americké populaci je necelých 13% Afroameričanů, ale více než polovina je jich ve vězení a nezaměstnaných. Takové poměry jsou velmi podobné v případě Romů. Setkání bylo pro mě velmi silné, protože ředitel této organizace zažil utrpení otroka.

Druhé setkání se uskutečnilo na Tucker High School. Návštěva školy nám ukázala, že když se chce tak to jde. Jedná se veřejnou školu, která plně integruje děti se zrakovým či mentálním postižením a také žáky, u kterých je angličtina druhým jazykem. Děti se zrakovým postižením nemají zvláštní třídy, pouze knihovnu a technické zázemí pro práci s látkou. Těžce mentálně postižení žáci mají sice svou třídu, ale jsou vzděláváni na stejné chodbě jako ostatní žáci. Žáci s lehkým mentálním postižením jsou plně integrováni do běžných tříd. V integrovaných třídách pracuje pedagog a speciální pedagog zároveň. Navštívili jsme jednu třídu, kde byl pouze jeden Američan. Ostatní žáci byli z jiných zemí jak jako Mexiko, Nepál, Kongo, Salvador aj.

Program v Atlantě zakončila návštěva redakce novin Mundo Hispánico. Uvědomil jsem si, jak je komunita Latinoameričanů silná i z hlediska ekonomického. Mundo Hispánico, totiž vydává ve španělském jazyce noviny a několik magazínů, které jsou distribuovány zdarma. Celý provoz novin je hrazen z reklamní inzerce.

Příští článek bude z Kalamazoo v Michiganu.

Přečteno: 920x
 

Kam dál:

Štítky:  

Americký deník, David Beňák, USA, Vzdělávání, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo