romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den sedmý) - Rainbow/PUSH Coalition, inkluzivní vzdělávání a menšinové noviny

Atlanta, 23.1.2013 14:51, (ROMEA)
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu
Titulka novin Mundo Hispánico na internetu

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den sedmý

Včera byly na programu tři schůzky. První schůzka se uskutečnila se zástupcem neziskové organizace Rainbow/PUSH Coalition, Southern Region. Ředitel organizace se aktivně zasazuje o práva černých Afroameričanů i Afričanů ve spolupráci s reverendem Jesse Jacksonem. V některých aspektech je postavení amerických černochů a Romů podobné. V americké populaci je necelých 13% Afroameričanů, ale více než polovina je jich ve vězení a nezaměstnaných. Takové poměry jsou velmi podobné v případě Romů. Setkání bylo pro mě velmi silné, protože ředitel této organizace zažil utrpení otroka.

Druhé setkání se uskutečnilo na Tucker High School. Návštěva školy nám ukázala, že když se chce tak to jde. Jedná se veřejnou školu, která plně integruje děti se zrakovým či mentálním postižením a také žáky, u kterých je angličtina druhým jazykem. Děti se zrakovým postižením nemají zvláštní třídy, pouze knihovnu a technické zázemí pro práci s látkou. Těžce mentálně postižení žáci mají sice svou třídu, ale jsou vzděláváni na stejné chodbě jako ostatní žáci. Žáci s lehkým mentálním postižením jsou plně integrováni do běžných tříd. V integrovaných třídách pracuje pedagog a speciální pedagog zároveň. Navštívili jsme jednu třídu, kde byl pouze jeden Američan. Ostatní žáci byli z jiných zemí jak jako Mexiko, Nepál, Kongo, Salvador aj.

Program v Atlantě zakončila návštěva redakce novin Mundo Hispánico. Uvědomil jsem si, jak je komunita Latinoameričanů silná i z hlediska ekonomického. Mundo Hispánico, totiž vydává ve španělském jazyce noviny a několik magazínů, které jsou distribuovány zdarma. Celý provoz novin je hrazen z reklamní inzerce.

Příští článek bude z Kalamazoo v Michiganu.

Přečteno: 937x
 

Kam dál:

Štítky:  

Americký deník, David Beňák, USA, Vzdělávání, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo