romea - logo
27. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Ladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Nedaří se zlepšovat každodenní život Romů

4.5.2016 15:58
David Beňák
David Beňák

V České republice se nedaří zlepšovat každodenní život Romů, myslí si nejvýše postavený státní úředník romského původu David Beňák. Zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR tak souhlasí s hodnoticí zprávou amerického ministerstva zahraničních věcí, podle níž je hlavní slabinou České republiky v oblasti dodržování lidských práv postoj k romské menšině. V rozhovor pro pondělní Lidové noviny David Beňák také tvrdí, že by se mělo například zvážit, za jakých okolností se lidé v sociálně vyloučených lokalitách zadlužují.

 Beňák dává americkému ministerstvu za pravdu v tom, že se nedaří zlepšovat každodenní život Romů. Například se nezvyšuje počet zaměstnaných Romů. Myslí si však, že politici se již přesvědčili o tom, že se děje třeba diskriminace na trhu s bydlením, stejně tak diskriminace na trhu práce. Podle Beňáka je velmi důležitý princip společného vzdělávání, který podle něj v konečném důsledku pomůže všem, i když, jak říká, část veřejnosti o tom přesvědčená není.

Zpráva amerického ministerstva zahraničních věcí uvádí, že Třetina Romů žije v sociálně vyloučených lokalitách nebo ghettech. Těch už je v Česku 600, v roce 2006 jich byla polovina. Počet lidí, kteří v nich žijí, vzrostl z 80 tisíc na 115 tisíc. Podle dat z roku 2014 třetina romských dětí chodí do takzvaných praktických škol. V dokumentu, který americký úřad zveřejňuje každoročně, se objevily výhrady vůči situaci Romů a také k výrokům politických představitelů včetně prezidenta Miloše Zemana o migrační krizi. Hrad považuje kritiku od spojenců za zbytečnou. Romové podle zprávy zažívají v Česku i vícenásobnou diskriminaci a násilí, dokládá to výzkum, podle něhož 32 procent Romů bylo někdy napadeno a přibližně 66 procent tento čin nenahlásilo.

Podle romské asociace vytvářejí ghetta často přímo samosprávy, které sociální byty staví na okraji měst. David Beňák se domnívá, že "to jde jen těžko ovlivnit, protože je to právě činností samosprávy. Tu smí přezkoumat v této republice pouze soud. Nebo ji lze upravit zákonem, samozřejmě. Následky toho, že se rozhoduje o přidělování bytů tímto způsobem, si pak obec nese sama. Bohužel, u voličů to má pozitivní odezvu. Pamatuji si, že když jsme se snažili zavést program prostupného bydlení, obyvatelé na diskusním fóru psali o nepřizpůsobivých, že se bojí. Těžko jsme jim vysvětlovali, že jde o lidi, kteří by museli projít až dvouletou intenzivní spoluprací se sociálními pracovníky. To je ale nezajímalo."

Americké ministerstvo zmiňuje i problematiku zadlužení romské menšiny. Podle Beňáka je "problémem regulace nabídky, která je za hranou etiky. Ti lidé mají jen základní vzdělání, proto nerozumí tomu, co je úrok a RPSN. Tomu nerozumí často ani vysokoškoláci, natož člověk, který je deset let bez práce a nemá vidinu osobního růstu. Lidé jsou frustrovaní z chudoby a možnost říct si o půjčku deset tisíc je pro ně prostě velmi lákavá. Když žijí v sociálně vyloučené lokalitě, dostanou se do spirály a jsou prakticky bez možnosti začít žít normální život. Nikdo neříká, že se dluhy nemají platit, ale musíme uvážit, za jakých okolností vznikly. Ne vždy to bylo k těm lidem fér."

Přečteno: 2517x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Lidská práva, USA, ZadluženíHLAVNÍ ZPRÁVY

Závěrečná řeč obžalovaného Petra Bendy u ústeckého krajského soudu 16. 4. 2018 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Střelec z Chomutova půjde za vraždu na deset let do vězení

25.6.2019 15:24
Osmatřicetiletý Petr Benda půjde za vraždu řidiče dodávky, který na chomutovském sídlišti najel do jednoho automobilu, na deset let do vězení. Rozhodl o tom pravomocně pražský vrchní soud, který zmírnil prvoinstanční verdikt z loňského dubna. 
 celý článek

Demonstrace na pražské Letenské pláni - 23. 6. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

František Kostlán: Občanská Letná - pravda versus oligarchie, populismus a xenofobie

25.6.2019 14:50
Letenská demonstrace byla vrcholem vzmachu občanské společnosti, bez ohledu na rozdílné názory, barvu pleti či vyznání účastníků a dalších příznivců. A to vadí těm, kteří si veškerou moc uzurpují pro sebe, kteří nás, občany, ke své představě demokracie nepotřebují.
 celý článek

Radek Banga při projevu na demonstraci na pražské Letenské pláni (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoRadek Banga k téměř 300 tisícům lidí na Letné: Nejsme jen hrstka! Pochopil jsem, že nejsme ztracená země

24.6.2019 14:25
Nedělní protest proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice byl největší demonstrací od roku 1989. Podle aktualizovaných odhadů operátora T-Mobile se na Letné sešlo 283.000 lidí. Protest varoval před tím, kam se Česko pod Babišem a prezidentem Milošem Zemanem ubírá. Premiér s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice, nesouhlasí. Ke statisícům protestujících promluvil i frontman skupiny Gipsy.cz Radek Banga.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo