romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Mezei opět na scéně. Tentokrát se po boku extremistů z DSSS a dalších odpůrců protiepidemických opatření objevil na demonstraci na Letné

28.11.2021 19:50
David Mezei na demonstraci proti vládě a protiepidemickým opatřením pořádaná Hnutím Otevřeme Česko - Chcípl PES (FOTO:  Repro video Raptor TV)
David Mezei na demonstraci proti vládě a protiepidemickým opatřením pořádaná Hnutím Otevřeme Česko - Chcípl PES (FOTO: Repro video Raptor TV)

I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření proti pandemii onemocnění COVID-19. Svolalo ji hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES ve spolupráci s řadou dalších stran, hnutí a iniciativ podobného zaměření. Mezi pořadateli byli extremistické strany jako například Aliance národních sil nebo Dělnická strana sociální spravedlnosti, která v minulosti pravidelně pořádala protiromské demonstrace. Na pódiu se však objevil i Rom David Mezei, který se nedávno neslavně angažoval v případu Stanislava Tomáše, který zemřel po policejním zásahu. Mezei se tak ocitl na jednom pódiu se členy SPD Tomia Okamury, Danielem Landou, Lubomírem Volným nebo anticiganistou Tomášem Vandasem.

Podle odhadu policie bylo na akci zhruba 2500 až 3000 lidí. Na místě na akci dohlížely desítky policistů, podle policejního mluvčího Jana Daňka větší problémy nenastaly. Shromáždění skončilo před 17:00.

Akce měla začít ve 13:00, zahájená však byla o něco později, protože v nahlášený čas na místo stále přicházeli další lidé. Po zahájení zhruba ve 13:30 na pódiu vystoupili zástupci hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES a poté řečníci, kteří nesouhlasí se současným způsobem boje s epidemií. Podle nich je nejdůležitější lidská svoboda, kterou stát pod záminkou boje s nemocí nepřípustně omezuje, vyjadřovali se proto proti očkování nebo vládním omezením. Lidé v reakci skandovali hesla jako "Svobodu!" nebo "Máme toho dost!"

Lidé měli kromě vlajek také řadu cedulí a transparentů, na kterých stály slogany jako "Braňte své děti", "Stánky uvnitř ano, venku ne? Demence!", "Uvolněte ivermektin", "Vakcína je byznys", "Nejsem pokusný králík", "Moje tělo moje volba" , "Braňme děti před zvůlí státu", "Očkovat se? Přes vaše mrtvoly!", "Nové volby" nebo "Od Hippokrata k Mengelemu".

Mezi řečníky byli zdravotníci, právníci či zástupci zapojených hnutí. "To, co se teď děje, už dávno není o tom, jestli jste očkovaní nebo neočkovaní. Tohle je už dávno o tom, jak nám omezují životy, porušují zákony a ženou nás zpět do totalitního režimu, který my jsme si už jednou zažili," řekla předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková. O totalitě či orwellovském státu mluvili i předseda hnutí Manifest David Tesař nebo předsedkyně Volného bloku Jana Volfová.

Emil Voráč: David Mezei nemluví za všechny Romy

Mezi řečníky se objevil i David Mezei, od kterého se v minulosti distancovaly romské a promské organizace, když se angažoval v případu Stanislava Tomáše, který zemřel po policjením zásahu.

"V jednotě bychom všichni měli vyjít proti problémům, které nás zasahují v této republice, bez výjimek. To platí i pro nás, pro náš lid, abychom se připojili k těmto lidem a vyšli s nimi do ulic za svobodu," uvedl ve své řeči na Letné David Mezei. "I my jsme Češí a nás to zasahuje," zakřičel do mikrofonu na závěr Rom David Mezei, po kterém vzápětí vystoupil Radek Koten, poslanec SPD Tomia Okamury.

VIDEO

Proti Mezeiovi a Romům, kteří podpořili demonstraci na Letné se ostře ohradil Emil Voráč, předseda neziskové organizace Khamoro. "Pokud někdo mluví o tom, že Mezei vystoupil za nás všechny Romy, tak s tím nemohu souhlasit, protože demonstrace byla pořádaná spolkem Chcípl pes a podpořená politickými subjekty jako např. SPD, Trikolóra, Volný blok nebo DSSS a další. Vlastně těmi, kteří léta razí neonacistickou politiku zaměřenou proti Romům, politiku, kdy křičeli "Cikáni do plynu”, "mrvý cikán, dobrý cikán," nebo "Čechy Čechům"," uvedl na sociální síti Facebook Emil Voráč.

"Navíc ne všichni Romové jsou Anticoviďáci. Tak tedy těch asi 10 - 15 Romů, kteří jste tam byly, byly jste tam za tu část Romů, která když se to náckům hodí, tak vám dovolí lezení jim do zadku. Já a mnozí nikdy neodpustíme Hitlerovi vražděni milionu nevinných lidí, jen z důvodu rasistického přesvědčení a neodpustíme to ani jeho stoupencům," dodal ostře Emil Voráč.

Další Romové však Mezeie na jeho živém vysílání na sociální síti Facebook podporovali, protože především mezi chudými Romy panuje velká nedůvěra k očkování proti onemocnění COVID-19.

Na akci krátce vystoupil také zpěvák Daniel Landa, dále bývalý poslanec Lubomír Volný, Libor Vondráček ze Svobodných, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, místopředseda Akce D.O.S.T. Michal Semín a řada dalších řečníků. Policie po 16:00 účastníky demonstrace upozornila, že mají dodržovat protiepidemická opatření, jako jsou rozestupy nebo zakryté dýchací cesty. Demonstranti se tomu vysmáli.

Fotografii z Letné na svůj profil dal i Vlastimil Pechanec, který strávil 13 ve vězení za rasistickou vraždu Otty Absolona. 

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES poté iniciativa kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých získala 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí.

Nárůst nových případů koronaviru v nynějším týdnu třikrát přesáhl 20.000 lidí a je zjevné, že v tomto týdnu bude nejvíc nově potvrzených případů covidu-19 od začátku epidemie v ČR loni v březnu.

Přečteno: 4084x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Extremismus, DSSS, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo