romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Historik David Svoboda: O údajném ukrajinském "fašismu" se budeme bavit ještě za tři sta let

28.3.2022 13:24

Tématem dnešního rozhovoru jsou pogromy na Romy, které prováděli ukrajinští radikálové v letech 2014 a 2018, politické zastoupení radikálů v ukrajinském parlamentu a vztah Ukrajinců k Židům. S historikem Davidem Svobodou (ÚSTR) jsme se zaměřili i na historii ukrajinského nacionalismu a důvody proč jsou Ukrajinci označováni ruskou propagandou jako fašisté.

„Ukrajinci nejsou jediný národ, který musel svojí nouzi řešit tím, že se spojil s nepřítelem svého nepřítele. A nepřítelem stalinského režimu, který vyhladil miliony Ukrajinců ve třicátých letech byl Hitler.“ říká v rozhovoru pro ROMEA TV historik z Ústavu pro studium totalitních režimů David Svoboda.

„Sověti využili toho, že řada aktivních Ukrajinců neměla v podstatě jiné východisko, než sloužit ne přímo v německých uniformách, ale na straně třetí říše. V ozbrojených formacích. Tak aby z toho pro sebe vyzískali maximum," dodává Svoboda.

V rozhovoru, který čerpal částečně i z diskusí pod posty na Facebooku Romea.cz vysvětlil Svoboda i další hodně diskutované téma, Stepana Banderu. „Byl to terorista. Někteří akademici ho přirovnávají k typům jako byl Jásir Arafat nebo i jako Neslon Mandela. To byli lidé, kteří se v určité etapě svojí životní kariéry a svého boje prostě chápali zbraní nebo ozbrojené taktiky v rámci dosahování svých cílů. Byl to radikál, byl to nacionalista a byl to terorista“. 

Přečteno: 1627x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Video, Rozhovory, Ukrajina, Nacionalismus, Fašismus, Historické okénko, Historie, Ústav pro studium totalitních režimů, Rusko, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo