romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Debata prezidentských kandidátů k lidským právům předcházející lidskoprávní festival Prague Pride 2012

Praha, 6.8.2012 14:49, (ROMEA)
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)

Zítra proběhne v Knihovně Václava Havla debata se třemi prezidentskými kandidáty a publikem. Z kapacitních důvodů není otevřena široké veřejnosti, její diskutéři jsou vybráni ze zástupců neziskového sektoru a novinářů.

Za organizací dvouhodinové debaty, v níž přijali účast Jan Fischer, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier, stojí organizátoři lidskoprávního festivalu Prague Pride. Daná akce festivalu předchází, on sám startuje v Praze příští týden, 13. srpna a potrvá do 19. srpna.

Debatu moderuje Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu a povede ji ve čtyřech oblastech: občanská společnost, lidská práva, diskriminace a práva LGBT osob.
Czeslaw Walek, ředitel festivalu Prague Pride k důvodům organizace této debaty uvádí:

“Míra tolerance k tzv. minoritám po pádu komunismu je do jisté míry pořád novým tématem. Postoje k těmto „novým“ skupinám jsou stále velice různorodé. Na jednu stranu český právní řád formálně zakotvuje ochranu před diskriminací, avšak její naplňování v konkrétních instancích je stále předmětem debaty. Otázka práv gay/lesbické menšiny tedy pouze zdánlivě představuje problematiku malé části společnosti. Předsudky jako je homofobie nebo sexismus jsou ukázkou toho, jak určité hranice ve společnosti nepřiměřeně dopadají jen na některé její členy, kdy určité chování nebo projevy identity jsou upřednostňovány na úkor ostatních. Důraz na to, že alternativní formy života jsou menšinové, a tudíž nepatří do běžného života, ukazuje na to, že základní zásady demokratické společnosti se nevztahují stejnou měrou na všechny občany.

Dá se tedy říci, že otázka "homosexuální rodiny" je indikátorem demokratické představivosti společnosti a zejména její schopnosti akomodovat rozmanitost ve společnosti.

To, co většinová společnost říká o homosexualitě, říká i o jiných menšinových projevech. Vytváří totiž dva paralelní světy, v nichž jsou jednotlivci žijící alternativní životy, nebo jejich jedinci, kteří jsou díky různým projevům jejich identity esencionalizování do pozice menšin, na jednu stranu formálně rovní a plnohodnotní občané, avšak na stranu druhou se tato rovnost nevztahuje na projevy, které jsou v rozporu s aktuálním společenským paradigmatem. Diskuse o gay/lesbickém rodičovství tedy nabízí vhodný kontext, v němž je možné otevřít existující kategorie a debatu o nich, hovořit o mýtech a stereotypech a zamyslet se nad rolí, kterou hrají v demokratické společnosti a funkci kterou mají”, upřesňuje Walek.

Organizátoři by rádi debatu přenášeli streamlinově a budou-li technické problémy, tak následně zveřejní záznam na stránkách Prague Pride.Přečteno: 1014x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo