romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Debata prezidentských kandidátů k lidským právům předcházející lidskoprávní festival Prague Pride 2012

Praha, 6.8.2012 14:49, (ROMEA)
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)

Zítra proběhne v Knihovně Václava Havla debata se třemi prezidentskými kandidáty a publikem. Z kapacitních důvodů není otevřena široké veřejnosti, její diskutéři jsou vybráni ze zástupců neziskového sektoru a novinářů.

Za organizací dvouhodinové debaty, v níž přijali účast Jan Fischer, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier, stojí organizátoři lidskoprávního festivalu Prague Pride. Daná akce festivalu předchází, on sám startuje v Praze příští týden, 13. srpna a potrvá do 19. srpna.

Debatu moderuje Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu a povede ji ve čtyřech oblastech: občanská společnost, lidská práva, diskriminace a práva LGBT osob.
Czeslaw Walek, ředitel festivalu Prague Pride k důvodům organizace této debaty uvádí:

“Míra tolerance k tzv. minoritám po pádu komunismu je do jisté míry pořád novým tématem. Postoje k těmto „novým“ skupinám jsou stále velice různorodé. Na jednu stranu český právní řád formálně zakotvuje ochranu před diskriminací, avšak její naplňování v konkrétních instancích je stále předmětem debaty. Otázka práv gay/lesbické menšiny tedy pouze zdánlivě představuje problematiku malé části společnosti. Předsudky jako je homofobie nebo sexismus jsou ukázkou toho, jak určité hranice ve společnosti nepřiměřeně dopadají jen na některé její členy, kdy určité chování nebo projevy identity jsou upřednostňovány na úkor ostatních. Důraz na to, že alternativní formy života jsou menšinové, a tudíž nepatří do běžného života, ukazuje na to, že základní zásady demokratické společnosti se nevztahují stejnou měrou na všechny občany.

Dá se tedy říci, že otázka "homosexuální rodiny" je indikátorem demokratické představivosti společnosti a zejména její schopnosti akomodovat rozmanitost ve společnosti.

To, co většinová společnost říká o homosexualitě, říká i o jiných menšinových projevech. Vytváří totiž dva paralelní světy, v nichž jsou jednotlivci žijící alternativní životy, nebo jejich jedinci, kteří jsou díky různým projevům jejich identity esencionalizování do pozice menšin, na jednu stranu formálně rovní a plnohodnotní občané, avšak na stranu druhou se tato rovnost nevztahuje na projevy, které jsou v rozporu s aktuálním společenským paradigmatem. Diskuse o gay/lesbickém rodičovství tedy nabízí vhodný kontext, v němž je možné otevřít existující kategorie a debatu o nich, hovořit o mýtech a stereotypech a zamyslet se nad rolí, kterou hrají v demokratické společnosti a funkci kterou mají”, upřesňuje Walek.

Organizátoři by rádi debatu přenášeli streamlinově a budou-li technické problémy, tak následně zveřejní záznam na stránkách Prague Pride.Přečteno: 1011x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo