romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Debata prezidentských kandidátů k lidským právům předcházející lidskoprávní festival Prague Pride 2012

Praha, 6.8.2012 14:49, (ROMEA)
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)

Zítra proběhne v Knihovně Václava Havla debata se třemi prezidentskými kandidáty a publikem. Z kapacitních důvodů není otevřena široké veřejnosti, její diskutéři jsou vybráni ze zástupců neziskového sektoru a novinářů.

Za organizací dvouhodinové debaty, v níž přijali účast Jan Fischer, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier, stojí organizátoři lidskoprávního festivalu Prague Pride. Daná akce festivalu předchází, on sám startuje v Praze příští týden, 13. srpna a potrvá do 19. srpna.

Debatu moderuje Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu a povede ji ve čtyřech oblastech: občanská společnost, lidská práva, diskriminace a práva LGBT osob.
Czeslaw Walek, ředitel festivalu Prague Pride k důvodům organizace této debaty uvádí:

“Míra tolerance k tzv. minoritám po pádu komunismu je do jisté míry pořád novým tématem. Postoje k těmto „novým“ skupinám jsou stále velice různorodé. Na jednu stranu český právní řád formálně zakotvuje ochranu před diskriminací, avšak její naplňování v konkrétních instancích je stále předmětem debaty. Otázka práv gay/lesbické menšiny tedy pouze zdánlivě představuje problematiku malé části společnosti. Předsudky jako je homofobie nebo sexismus jsou ukázkou toho, jak určité hranice ve společnosti nepřiměřeně dopadají jen na některé její členy, kdy určité chování nebo projevy identity jsou upřednostňovány na úkor ostatních. Důraz na to, že alternativní formy života jsou menšinové, a tudíž nepatří do běžného života, ukazuje na to, že základní zásady demokratické společnosti se nevztahují stejnou měrou na všechny občany.

Dá se tedy říci, že otázka "homosexuální rodiny" je indikátorem demokratické představivosti společnosti a zejména její schopnosti akomodovat rozmanitost ve společnosti.

To, co většinová společnost říká o homosexualitě, říká i o jiných menšinových projevech. Vytváří totiž dva paralelní světy, v nichž jsou jednotlivci žijící alternativní životy, nebo jejich jedinci, kteří jsou díky různým projevům jejich identity esencionalizování do pozice menšin, na jednu stranu formálně rovní a plnohodnotní občané, avšak na stranu druhou se tato rovnost nevztahuje na projevy, které jsou v rozporu s aktuálním společenským paradigmatem. Diskuse o gay/lesbickém rodičovství tedy nabízí vhodný kontext, v němž je možné otevřít existující kategorie a debatu o nich, hovořit o mýtech a stereotypech a zamyslet se nad rolí, kterou hrají v demokratické společnosti a funkci kterou mají”, upřesňuje Walek.

Organizátoři by rádi debatu přenášeli streamlinově a budou-li technické problémy, tak následně zveřejní záznam na stránkách Prague Pride.Přečteno: 1024x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo