romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děčín: Neonacisté napadli Romy kameny. Řvali na ně "dnes umřete, pece už máme rozpálené"

21.8.2013 17:13
Panelák v děčínské Kamenické ulici, na který neonacisté zaútočili kameny a skleněnými láhvemi. A před nímž rasisticky nadávali a uráželi Romy. Foto k článku: František Bikár
Panelák v děčínské Kamenické ulici, na který neonacisté zaútočili kameny a skleněnými láhvemi. A před nímž rasisticky nadávali a uráželi Romy. Foto k článku: František Bikár

Děčín si prožil svůj první větší atak na Romy skupinou neonacistů. Někteří z útočníků měli vytetovaný hákový kříž či jiné nacistické symboly, během napadení pokřikovali rasistická hesla plná násilí, házeli na dům kameny a skleněné láhve. Jeden z nich byl prý ozbrojen pistolí, (kterou nevytáhl), jak nám sdělili dva napadení. Podle jednoho ze svědků to byla "pistole devítka". Podle dojmu místních lidí se městská ani republiková policie nezabývají tímto případem s vážností, kterou by si zasloužil. Kupříkladu: strážníci ani policisté podle více svědectví Romů i Čechů vůbec nezjišťovali totožnost útočníků. A, přestože uplynuly již tři pracovní dny od napadení, nikdo se zatím neobtěžoval svědky vyslechnout. Ředitel městské policie však s nařčením, že jeho podřízení postupovali jakkoli nesprávně, nesouhlasí.

"Dnes umřete, pece už máme rozpálené" 

Poté, kdy některá média o případu informovala jako o neškodné slovní potyčce (Děčínský deník.cz, Novinky.cz) a ve svém zpravodajství nedala žádný prostor pro vyjádření  místním Romům a dalším svědkům, se server Romea.cz do Děčína rozjel. Podle svědectví osmi lidí, Romů i "bílých", s nimiž jsme hovořili, proběhlo napadení zhruba takto: 

V neděli 18. srpna kolem 18.00 hodin verbálně i fyzicky zaútočili neonacisté na Romy žijící v děčínské Kamenické ulici. Kolem padesáti agresivních rasistických násilníků se před tím občerstvovalo na zahradě restaurace Daliborka. Napřed zaútočili na romskou rodinu bydlící přímo nad hospodou, poté se jich asi dvacet vydalo k paneláku o sto metrů dál.

Na byt nad hospodou házeli kameny a rozbili okno. A krom jiného při tom skandovali "Vítkov, Vítkov, Vítkov...", v narážce na zatím nejhorší žhářský útok na Romy. "Naproti přes ulici je zahrádka další hospody, zde se během útoku na byt romské rodiny zvedlo několik hostů, kteří neonacistům tleskali," řekl serveru Romea.cz zdroj, který chce zůstat v anonymitě.

"Cikáni pojďte ven, dneska vás zabijem", "Cikáni do plynu", "černý svině"

Násilníci se poté přesunuli Kamenickou ulicí o sto metrů dál. Podle vícero  svědectví zde hajlovali, včetně pokřiků Heil Hitler a Sieg Heil, a vyřvávali násilnická rasistická hesla, například: "Cikáni pojďte ven, dneska vás zabijem", "Cikáni do plynu", "černý svině", "dneska umřete", "pece už máme rozpálené".

Útočníci házeli na dům kameny a skleněné láhve, které vybrali z popelnice na sklo před domem. Jeden z násilníků pronikl až na chodbu domu, odkud jej vykázala jedna z "bílých" obyvatelek domu.

"Řekla jsem mu, že v domě nemá co dělat a že se asi zbláznili, protože tady vedle Romů bydlí i bílí a žádné problémy tu mezi námi nikdy nebyly. Když nechtěl odejít, řekla jsem mu, že na něj podám trestní oznámení, když okamžitě nevypadne," sdělila tato paní serveru Romea.cz.

"Konečně je zabijeme, svině černý" 

jetel_5.jpg
Dům naproti paneláku, v němž žijí Romové. Podle více svědectví obyvatel bytu z horního okna vedle čtyřlístku napřed hajloval, potom sešel dolů, zdravil se s neonacisty a podával jim ruku. Chvíli poté křičel: "Konečně je už zabijeme, svině černý."

K neonacistům se podle více svědectví připojil člověk, který bydlí naproti v domě v nejvyšším patře. Ten napřed hajloval z okna svého bytu (z okna až nahoře, vedle zeleného čtyřlístku, který je na domě namalován). Dotyčný potom sešel dolu a podle více svědectví se zdravil s neonacisty, podával jim ruku a potom křičel: "Konečně je už zabijeme, svině černý."

Podle některých Romů to nebyl první takový počin tohoto muže. Jednou po nich například z okna hodil přes ulici láhev, jindy na ně nenávistně pokřikoval. Podezřívají jej i z toho, že před časem na ně střílel ze vzduchovky, ale neviděli ho při tom. "To snad není možný, aby po nás někdo beztrestně střílel. Je to jako hon na lišku. Kdyby měli tu moc, tak nás prostě vyvraždí," řekla matka rodiny, do jejíhož (otevřeného) okna kdosi střílel.

Svědectví místních lidí 

"Bylo to opravdu o strach, nic hezkýho to nebylo. A policistům trvalo dlouho než dorazili. Strážníci ani policisté navíc nikomu nekontrolovali občanky, jen ty násilníky přiměli, aby odešli, to je všechno," sdělil serveru Romea.cz jeden z "bílých" obyvatel domu.

"Stálo jich tady asi osmnáct, nepočítala jsem je. Uráželi Romy a křičeli na ně ,pojďte ven, chcípnete´ a podobně, házeli kameny, vybírali z popelnice sklo, hlavně flašky, a tím taky házeli. Občanky jim nikdo nezkontroloval," dodala další sousedka.

Děti se rozbrečely a nebyly k utišení, řekla Romka, kterou rasistická hesla zastihla při otevřeném okně

"Děti se rozbrečely a nebyly k utišení," řekla jedna z Romek, kterou rasistická hesla zastihla při otevřeném okně. Podle ní a několika dalších svědků se někteří strážníci s neonacisty zdravili ahoj a bavili se s nimi jako s kamarády. Další svědek tvrdil, že několik lidí z vedlejšího domu stálo na balkonech a neonacistům otevřeně fandilo.

"Policajti nám po svém příjezdu nařizovali, ať zavřeme okna a zůstaneme v bytech. Jeden z nich mi dokonce řekl, že jestli budu dál na ty skiny křičet, tak mi dá facku," řekl jeden z romských obyvatel paneláku.

"Vařila jsem a najednou slyším výkřiky Heil Hitler a hned na to rasistický řvaní. Volala jsem na ně z okna, ať toho nechají, že tu bydlí nemocní lidé. Řeknu vám to na rovinu, mám rakovinu, léčím se u psychiatra. Proč se něco takového v téhle republice děje? My jsme nikomu nic neudělali. Jsme taky lidi, nejsme zvěř, tak proč se k nám takhle chovají," řekla nám jedna z obyvatelek domu, v němž žijí jak romské, tak české rodiny. "Když něco udělají Romové, jsou okamžitě potrestaný, když ale něco udělá bílej, tak to polici nezajímá. Povinnosti i práva ale snad máme stejný, ne?" dodala.

Život ve strachu 

daliborka_2.jpg
Restaurace Daliborka, kde se neonacisté scházejí a ožírají se. Okna nad plechovou stříškou zahrádky patří bytu romské rodiny, která se odtud ze strachu přechodně vystěhovala.

Jak místní Romové říkají, kvůli dlouhodobému počínání děčínských rasistů i kvůli nečinnosti policie žijí ve strachu. Rodina žijící v domě, kde je i hospoda Daliborka, se na přechodnou dobu vystěhovala k příbuzným. Důvodem je, že v Daliborce se neonacisté scházejí často a mohou se dostat k oknům jejího bytu po ploché střeše hospodské zahrádky, která je ve výši asi tří metrů od chodníku. A také proto, že se obávají soboty 24. srpna. Na tento den chystají rasisté více protiromských akcí po celé republice a místní lidé mají strach, že podobně to proběhne i v Děčíně, přestože zde žádná akce nahlášená není. Z těchto důvodů se na čas odstěhovalo z paneláku v Kamenické ulici již šest romských rodin.

"Ta nedělní neonacistická akce také nebyla ohlášená a nikomu z nich se nic nestalo. Policie a strážníci ani nezkontrolovali jejich občanky. Jediné co strážníci udělali, bylo, že vytlačili neonacisty o pár kroků dál," řekl serveru Romea.cz Jiří Čureja, který v paneláku bydlí.

A že se Romové mají čeho obávat, potvrdila i příhoda z pondělí. V obchodě se k jednomu z místních Romů přitočil neonacista a řekl mu: "Ještě to nekončilo. My se vrátíme a pak teprve uvidíte."

Ředitel Horák: Strážníci postupovali správně 

Marcelovi Horákovi, řediteli Městské police Děčín, jsme v této souvislosti položili tyto dotazy:

 • Děčínská městská policie nevyslechla na místě žádného z napadených, aby se dozvěděla, co se zde podle nich odehrálo. Proč to neudělala? Je to obvyklý postup?
 • Podle více svědectví místních lidí (Romů i Čechů) nepožadovala děčínská městská policie na útočnících občanské průkazy, aby zjistila jejich totožnost. Proč je nepožadovala?
 • Nezjišťovala ani totožnost onoho hajlujícího souseda. Proč?
 • Opět podle více svědectví si někteří strážníci s některými neonacisty tykali, zdravili se pozdravem ahoj. Je toto ten důvod, proč městská policie nezjišťovala totožnost útočníků?
 • Jsou podle vašich zkušeností v děčínské městské policii příznivci neonacistického či jiného extremistického hnutí?
  Pokud ano, kolik jich podle vašeho odhadu je?

Marcel Horák odpověděl, že v případě nevyslechnutí svědků jde o obvyklý postup městské policie, protože případy vyšetřuje Policie ČR, nikoli strážníci. "Když někdo z Kamenické zatelefonoval, že jsou tam skinheadi, strážníci skočili do aut a rozjeli se tam. Auty vytlačili skiny z místa o kus dál. A v tu chvíli již dorazila republiková policie. Zjišťování totožnosti by bylo pochopitelně na ní, ale skini v době jejího příjezdu již odcházeli z místa pryč. Jestli policisté nakonec někoho legitimovali, či ne, nevím. Na místo jsem přijel i já, s některými skinheady jsem hovořil, ale byla to debata na nic, protože byli opilí," řekl Horák serveru Romea.cz.

Tykání strážníků a neonacistů pokládá ředitel Marcel Horák za velmi nepravděpodobné

Tykání a zdravení se "ahoj" mezi některými strážníky a neonacisty pokládá Horák za velmi nepravděpodobné, protože strážníci se podle něj prakticky nedostali s útočníky do přímého kontaktu: do chvíle než přijela policie je jen vytlačovali automobily. Nemůže to ale stoprocentně vyloučit.

"Děčín je malé město, někteří z nich se možná mohou znát ze sportování či jiných příležitostí. Mezi děčínskými strážníky však podle mých zkušeností není žádný přívrženec neonacistického hnutí, to mohu říci s určitostí, a doufám že ani jiného extremistického hnutí," dodal Horák.

"Slovní přestřelka znepřátelených táborů"

Děčínský deník popsal výše zmíněnou událost jako "slovní přestřelku dvou znepřátelených táborů". Žádnému z obyvatel domu, ani Romům ani "bílým", nedal možnost se k tomu vyjádřit.

Podle tohoto média měla celá událost dohru ještě o několik hodin později. "To se totiž několik Romů vydalo ve dvou autech a údajně ozbrojených baseballovými pálkami hledat na Staré Město účastníky slovní potyčky ze strany skinheadů," napsal Děčínský deník. „Na Staré Město nás zavolal jeden z místních obyvatel. Strážníci po příjezdu na místo Romy také nelegitimovali, pouze jim domluvili, aby toho nechali. A Romové je v klidu poslechli a lokalitu opustili," řekl serveru Romea.cz Marcel Horák.

Policie zatím neodpověděla 

Mluvčí děčínské Policie ČR jsme zaslali tyto otázky:

 • Vyšetřuje Policie ČR tento případ porušení zákona?
 • Podle více svědectví místních lidí (Romů i Čechů) nepožadovala Policie ČR (ani městská policie) na útočnících občanské průkazy, aby zjistila jejich totožnost. Proč je nepožadovala? Jak nyní zjistí, kdo se trestného činu dopustil?
 • Vyšetřuje to Policie ČR jako čin s rasistickým podtextem?
 • Vyšetřuje Policie ČR i souseda bydlícího naproti domu, v němž žijí romské rodiny?
 • Proč Policie ČR dosud nevyslechla napadené místní lidi (Romy i Čechy) jako svědky?
 • Prosíme o přímou odpověď na každý dotaz zvlášť.

Policie ČR nám dosud na naše dotazy neodpověděla. „Situaci momentálně vyhodnocujeme a zjišťujeme, zda nebyl spáchán nějaký přestupek nebo trestný čin," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová pro Děčínský deník.cz.

Přečteno: 13824x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, Rasismus, Neonacismus, Romové, Děčín, Policie, Městská policieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo