romea - logo
4. srpna 2020 (úterý)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děčínská policie stíhá již všechny tři útočníky. Jednomu hrozí až desetileté vězení

Praha, 11.8.2014 15:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Od minulého čtvrtka bylo zahájeno trestní stíhání i dalších dvou mužů, kteří se měli 30.7.2014 podílet na brutálním napadení partnerské dvojice před děčínskou hernou Calipso. Obvinění jsou stíháni na svobodě a za výtržnictví a neposkytnutí pomoci jim hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Třetí z agresorů, který měl napadeným způsobit nejvážnější zranění, byl dopaden ještě téhož dne a nyní je ve vazbě kvůli obavám z jeho útěku nebo možné snaze ovlivňovat svědky. Informovala o tom dnes tisková mluvčí Pavla Kofrová.

Útočník, který je v současné době ve vazbě, měl postupně napadnout tři osoby. Dvěma způsobil lehká a jednomu těžká zranění a poté z místa činu utekl. "Těžce zraněný poškozený je hospitalizován ve zdravotnickém zařízení," uvedla k případu mluvčí Kofrová. Obviněnému za to hrozí až deset let vězení.

Grajcar na Facebooku: "Tak to mám taky radost, ale spravedlnosti bude učiněno za dost až budou odsouzeni, a to velmi tvrdým trestem...jinak policie zaslouží pochvalu..."

Děčínská policie v tomto případě odvedla rychlou práci. Přesto se ozývají hlasy místních Romů, že již dříve docházelo k různým incidentům a napadením ze strany obviněného agresora, k jeho zadržení ovšem nedošlo. Nepříjemnou zkušenost s útočníkem měl i Roman Horváth, který serveru Romea.cz poskytl svědectví, v němž upozorňuje na to, že pokud policisté řeší konflikt mezi Romem a Romem, postupují často liknavě. „Za pár dní po tom, co jsem podal trestní oznámení, mi volali, že je to jen na přestupek. A já jim na to řekl: To čekáte na další oběť? No vidíte, a je to tady,“ popsal situaci v Děčíně Roman Horváth a k osobě útočníka dodal: „Mlátí prostě každého, a je jedno, jestli je to Rom nebo bílý. Jenomže v novinách to nafoukli a dělají z toho rasistický čin. Romové se teď bojí chodit do města. A mají strach o své děti. To je nejhorší, co se mohlo stát.“

Na facebooku se ale od místních Romů objevují také pochvalné příspěvky na adresu děčínské policie.

Radek Drahomír Horváth například píše: "Tím vnímám práci PČR Děčín a orgánů činných v trestním řízení v této kauze, jako profesionální a efektivní. Jejich úsilí bylo korunováno úspěšným objasněním tohoto případu a obešlo se i bez mnou nabízené odměny pro případné nositele informací. Spravedlnosti je učiněno za dost. Věřím, že bude následovat precizní obžaloba a následným rozsudkem adekvátní trest."

V tomto duchu je i komentář Miroslava Grajcara: "Tak to mám taky radost, ale spravedlnosti bude učiněno za dost až budou odsouzeni, a to velmi tvrdým trestem...jinak policie zaslouží pochvalu..."

Napjatou náladu v Děčíně dále umocňují články v Děčínském deníku, který o údajně neudržitelné situaci způsobené Romy ve městě uveřejňuje jednu zprávu za druhou. V diskuzích pod články se koncentrují xenofobní a rasistické příspěvky a ve středu 13.srpna se má v Děčíně dokonce konat protiromská demonstrace pod vedením neslavně proslulého severočeského podvodníka Lukáše Kohouta.

Přečteno: 2590x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, Napadení, Soužití, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo