romea - logo
28. listopadu 2020 (sobota)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děčínská policie stíhá již všechny tři útočníky. Jednomu hrozí až desetileté vězení

Praha, 11.8.2014 15:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Od minulého čtvrtka bylo zahájeno trestní stíhání i dalších dvou mužů, kteří se měli 30.7.2014 podílet na brutálním napadení partnerské dvojice před děčínskou hernou Calipso. Obvinění jsou stíháni na svobodě a za výtržnictví a neposkytnutí pomoci jim hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Třetí z agresorů, který měl napadeným způsobit nejvážnější zranění, byl dopaden ještě téhož dne a nyní je ve vazbě kvůli obavám z jeho útěku nebo možné snaze ovlivňovat svědky. Informovala o tom dnes tisková mluvčí Pavla Kofrová.

Útočník, který je v současné době ve vazbě, měl postupně napadnout tři osoby. Dvěma způsobil lehká a jednomu těžká zranění a poté z místa činu utekl. "Těžce zraněný poškozený je hospitalizován ve zdravotnickém zařízení," uvedla k případu mluvčí Kofrová. Obviněnému za to hrozí až deset let vězení.

Grajcar na Facebooku: "Tak to mám taky radost, ale spravedlnosti bude učiněno za dost až budou odsouzeni, a to velmi tvrdým trestem...jinak policie zaslouží pochvalu..."

Děčínská policie v tomto případě odvedla rychlou práci. Přesto se ozývají hlasy místních Romů, že již dříve docházelo k různým incidentům a napadením ze strany obviněného agresora, k jeho zadržení ovšem nedošlo. Nepříjemnou zkušenost s útočníkem měl i Roman Horváth, který serveru Romea.cz poskytl svědectví, v němž upozorňuje na to, že pokud policisté řeší konflikt mezi Romem a Romem, postupují často liknavě. „Za pár dní po tom, co jsem podal trestní oznámení, mi volali, že je to jen na přestupek. A já jim na to řekl: To čekáte na další oběť? No vidíte, a je to tady,“ popsal situaci v Děčíně Roman Horváth a k osobě útočníka dodal: „Mlátí prostě každého, a je jedno, jestli je to Rom nebo bílý. Jenomže v novinách to nafoukli a dělají z toho rasistický čin. Romové se teď bojí chodit do města. A mají strach o své děti. To je nejhorší, co se mohlo stát.“

Na facebooku se ale od místních Romů objevují také pochvalné příspěvky na adresu děčínské policie.

Radek Drahomír Horváth například píše: "Tím vnímám práci PČR Děčín a orgánů činných v trestním řízení v této kauze, jako profesionální a efektivní. Jejich úsilí bylo korunováno úspěšným objasněním tohoto případu a obešlo se i bez mnou nabízené odměny pro případné nositele informací. Spravedlnosti je učiněno za dost. Věřím, že bude následovat precizní obžaloba a následným rozsudkem adekvátní trest."

V tomto duchu je i komentář Miroslava Grajcara: "Tak to mám taky radost, ale spravedlnosti bude učiněno za dost až budou odsouzeni, a to velmi tvrdým trestem...jinak policie zaslouží pochvalu..."

Napjatou náladu v Děčíně dále umocňují články v Děčínském deníku, který o údajně neudržitelné situaci způsobené Romy ve městě uveřejňuje jednu zprávu za druhou. V diskuzích pod články se koncentrují xenofobní a rasistické příspěvky a ve středu 13.srpna se má v Děčíně dokonce konat protiromská demonstrace pod vedením neslavně proslulého severočeského podvodníka Lukáše Kohouta.

Přečteno: 2591x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, Napadení, Soužití, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo