romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Dementi, bezďáci, imigranti nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných." Trest pro bývalé poslance Věcí veřejných za nenávistné výroky platí

26.7.2022 14:46
Jaroslav Škárka (FOTO: Wikimedia Commons)
Jaroslav Škárka (FOTO: Wikimedia Commons)

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého předsedy Věcí veřejných a někdejšího poslance Jaroslava Škárky, jenž dostal podmínku za nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech a neziskových organizacích.

Škárka se hájil tvrzením, že jen vyslovil „alternativní názor“ ve snaze „probudit společnost“.

Podle soudu šlo o urážlivé výroky, které vzbuzují nenávist a překračují meze svobody projevu. Soud rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil na svém webu odůvodnění.

Škárka na Facebooku kromě jiného napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to „nevyvinuté zrůdy“. Vyzýval, aby se společnost zbavila „zbytečných lidí“, na kterých se „napakují“ neziskové organizace.

„Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných,“ napsal Škárka.

Bývalý politik už dříve vyjádřil lítost nad expresivní formou svého vyjádření a omluvil se. Obsah ale hájil. Chtěl prý otevřít diskuzi o daných tématech, což zopakoval i v dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle obhajoby možná překročil hranice vkusu, nikoliv však meze svobody projevu. Nechtěl prý rozsévat nenávist, ale bez obalu vyslovit alternativní názory a „útočit přímo na jádro problému“.

„Z obsahu předmětného článku je nepochybné, že se nejedná o pouhý ‚alternativní názor‘ na problematiku nedonošených dětí a mentálně zaostalých jedinců, vedený snahou ‚probudit společnost‘, ani o kritiku systému fungování neziskových organizací, inkluze a dalších problémů,“ reagoval v usnesení NS.

Příspěvek podle něj urážel hrubým způsobem různé skupiny lidí a opakovaně vyzýval majoritu, aby se jich zbavila.

„Pokud obviněný namítá, že nezamýšlel podněcovat nenávist ve společnosti, je třeba si položit otázku, co tedy měl na mysli opakovanými výzvami k tomu, aby se společnost zbavila ‚zbytečných lidí, kteří jsou pro společnost pouze přítěží‘,“ stojí v usnesení.

Za podněcování k nenávisti si Škárka u soudu v Plzni vyslechl trest deset měsíců s podmínečným odkladem na 1,5 roku.

Přečteno: 829x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Extremismus, Soud, Policie, poslanec, Rasismus, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo