romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Demise vlády: Pokud vznikne úřednická vláda, výkup vepřína v Letech u Písku bude ohrožen

3.5.2017 16:30
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

Aktuální politická situace kolem demise vlády může zasáhnout také do jednání o výkupu vepřína v Letech u Písku, o kterém se původně mělo rozhodnout v červnu. Podle ministerstva pro lidská práva a legislativu je výkup ohrožen v případě jmenování úřednické vlády.

Podle aktuálního harmonogramu je v současné době již k dispozici posudek na odhadní cenu vepřína a během května by mělo dojít k jednání o výkupní ceně s provozovatelem vepřína, firmou AGPI. Případné schválení dohody mezi státem a AGPI mělo proběhnout na jednom z červnových jednání vlády.

"Zda se výkup vepřína v Letech uskuteční podle plánovaného harmonogramu se zřejmě rozhodne v nejbližších dnech. Pokud by vláda dovládla v demisi, jednání o výkupu by pokračovala. Nastane-li ale varianta vzniku úřednické vlády, bude to pravděpodobně znamenat, že ke konečnému rozhodnutí o výkupu do voleb nedojde," uvedl pro server Romea.cz Michal Kačírek, mluvčí ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky.

Právě Chvojka má ve své gesci společně s ministerstvem kultury dokončení výkupu vepřína v Letech u Písku. 

Na stejný dotaz reagovalo také ministerstvo kultury. Jeho mluvčí Simona Cigánková tlumočila vyjádření ministra Hermana: "Pan ministr nebude spekulovat, protože situace zatím není jasná. Potvrdil mi, že ve věci nadále postupuje podle usnesení vlády, tj. nejdříve sdělit informace panu premiérovi a příslušným kolegům, po další diskusi poté bude připraven návrh na vládu tak, jak usnesení ukládá."

Včera vygradovala vládní rozepře mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Premiér kvůli nejasnostem v podnikání Andreje Babiše podá do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi celé vlády. Babiš je podle něj ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Sobotka Babišovo pokračování v čele resortu považuje za neudržitelné.

Podle ministrů stávající vlády by nejlepším řešením bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Jako další varianta vývoje přichází v úvahu tzv. úřednická vláda, která vznikne z pověření prezidenta republiky.

Přečteno: 1362x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Ministerstvo kultury, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo