romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Demise vlády: Pokud vznikne úřednická vláda, výkup vepřína v Letech u Písku bude ohrožen

3.5.2017 16:30
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

Aktuální politická situace kolem demise vlády může zasáhnout také do jednání o výkupu vepřína v Letech u Písku, o kterém se původně mělo rozhodnout v červnu. Podle ministerstva pro lidská práva a legislativu je výkup ohrožen v případě jmenování úřednické vlády.

Podle aktuálního harmonogramu je v současné době již k dispozici posudek na odhadní cenu vepřína a během května by mělo dojít k jednání o výkupní ceně s provozovatelem vepřína, firmou AGPI. Případné schválení dohody mezi státem a AGPI mělo proběhnout na jednom z červnových jednání vlády.

"Zda se výkup vepřína v Letech uskuteční podle plánovaného harmonogramu se zřejmě rozhodne v nejbližších dnech. Pokud by vláda dovládla v demisi, jednání o výkupu by pokračovala. Nastane-li ale varianta vzniku úřednické vlády, bude to pravděpodobně znamenat, že ke konečnému rozhodnutí o výkupu do voleb nedojde," uvedl pro server Romea.cz Michal Kačírek, mluvčí ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky.

Právě Chvojka má ve své gesci společně s ministerstvem kultury dokončení výkupu vepřína v Letech u Písku. 

Na stejný dotaz reagovalo také ministerstvo kultury. Jeho mluvčí Simona Cigánková tlumočila vyjádření ministra Hermana: "Pan ministr nebude spekulovat, protože situace zatím není jasná. Potvrdil mi, že ve věci nadále postupuje podle usnesení vlády, tj. nejdříve sdělit informace panu premiérovi a příslušným kolegům, po další diskusi poté bude připraven návrh na vládu tak, jak usnesení ukládá."

Včera vygradovala vládní rozepře mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Premiér kvůli nejasnostem v podnikání Andreje Babiše podá do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi celé vlády. Babiš je podle něj ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Sobotka Babišovo pokračování v čele resortu považuje za neudržitelné.

Podle ministrů stávající vlády by nejlepším řešením bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Jako další varianta vývoje přichází v úvahu tzv. úřednická vláda, která vznikne z pověření prezidenta republiky.

Přečteno: 1372x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Ministerstvo kultury, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo