romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Demonstrace proti rasismu se chystají v Ostravě, Praze a Duchcově

Ostrava, Praha, Duchcov, 1.12.2014 14:36, (ROMEA)
Romové se učí
Romové se učí "zvedat hlavu" jako například loni v Ostravě na ojedinělé protirasistické demonstraci. Jejich frustrace a strach, že nedokážou ochránit své rodiny jim však svazuje ruce, právě tak jako další determinace prostředím. (Foto: Archiv Romea.cz.)

Nová stránka 1

Romové chystají jako reakci na nedávné přepadení romského mladíka v Ostravě několik akcí. Mladíka přepadla a zmlátila podle jednoho ze svědectví skupinka fotbalových chuligánů před jedním ze supermarketů v městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz. Původně radikální nápady spojené s protirasistickým pochodem Ostravou se s vychládajícími hlavami mění na snahu podat celou věc jako snahu o zlepšení vzájemného soužití. Prozatím se chystají akce na třech místech. V Ostravě, Praze a pravděpodobně i v Duchcově.

Ostrava: nejednoduchá situace

V Ostravě není situace jednoduchá, přepadení mladého Roma bylo zřejmě pověstnou poslední kapkou. Mnoho ostravských a dalších Romů má pocit, že je s tím potřeba začít něco dělat. První nápad byl jednoznačný: "Uděláme protirasistickou demonstraci a pochod Ostravou." Akce je v tomto duchu i nahlášená na sobotu 6. prosince ve 14.00 hodin na Náměstí Svatopluka Čecha. Následovat by měl pochod na Prokešovo náměstí. Technicky ho má zajišťovat sdružení Konexe.

Někteří Romové a aktivisté se však obávají toho, že radikalizace by během pochodu mohla skončit i násilím z romské strany. Podle informací Romea.cz se někteří Romové, především ti mladí, radikalizují, někteří se dokonce chtějí na pochod městem ozbrojit.

Násilí není řešení

Radikalizace se obává Kumar Vishwanathan, předseda ostravského sdružení Vzájemné soužití. Nechce podporovat žádné akce, které by mohly mít tím či oním způsobem násilný charakter. A také se mu zdá, že přepadení romského mladíka není dobrým spouštěčem k akci, která by podle jeho názoru neměla být pouze protestní: "Pomsta není žádným řešením. Můžeme protestovat proti rasismu, to je v pořádku. Ale věci nepomůže, když se Romové budou vymezovat vůči druhým jako celku, k čemuž vypjatá atmosféra svádí," řekl Kumar serveru Romea.cz.

Podobně hovoří i Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany. "Protestujeme proti násilí, takže se zároveň nemůžeme k nějaké formě násilí snižovat. Mělo by nám jít především o zlepšení vzájemného soužití mezi lidmi z většiny a z menšiny. Chceme všechny vyzvat ke spolupráci na společném řešení palčivých problémů, aby se situace ve společnosti mohla začít zlepšovat," řekl Romea.cz Rusenko.

V neděli se uskutečnila schůzka aktivistů k této demonstraci, za účasti zástupců policie. Tento týden proběhnou v Ostravě minimálně další dvě schůzky. Jedna v úterý a druhá v pátek, které se zúčastní i Kumar Vishwanathan, který se ve čtvrtek večer vrací ze zahraničí.

Možná k pochodu ulicemi nedojde a namísto toho se uskuteční konference na téma rasismus a diskriminace Romů, spojená s demonstrací na jednom místě.

"I v Ostravě jsou Romové diskriminovaní ve vzdělávaní, v bydlení a na pracovním trhu. Proto uvažujeme o tom, že po demonstraci zorganizujeme konferenci, na níž chceme pozvat primátora města, vedení policie atd. Taktéž bychom zde mohli zvolit své zástupce, kteří za nás budou jednat s radnicemi městských obvodů i tou celoměstskou," dodal k tomu aktivista Imrich Horvát.

Na facebookové pozvánce v každém případě stojí, že "akce bude mít nenásilný a poklidný charakter".

Pražská a Duchcovská akce

Andrej Lučka, známý aktivista z Rokycan, chce v souvislosti s přepadením romského mladíka v Ostravě pořádat akci proti rasismu v Praze a v Duchcově. Ta pražská by měla proběhnout v úterý 9. prosince od 11.00 hodin na Václavském náměstí. Potom by měl pražským centrem projít průvod až k úřadu vlády ve Strakově akademii na nábřeží Edvarda Beneše.

Pražská demonstrace má být především uctěním památky všech obětí rasismu, počínaje rasistickými vraždami v 90. letech a konče posledním, již zmíněným přepadením mladého muže, který žije v jedné z ostravských vyloučených lokalit v Přívoze.

Duchcovskou akci chce Andrej Lučka začít plánovat nejdříve koncem tohoto týdne, přesnější představu zatím nemá. Hlavním důvodem tamější akce je podle Lučky spojení ČSSD s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (a KSČM) na radnici po nedávných komunálních volbách. "Musíme dát najevo, že nám vadí spojování demokratických stran s extremisty. Jinak hrozí, že se něco takového bude opakovat i v jiných městech a obcích. A to bez ohledu na to, že Dělnickou stranu podporují na demonstracích neonacisté a další anticiganisté," řekl Andrej Lučka serveru Romea.cz.

Přečteno: 5860x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Ostrava, Praha, Duchcov, DSSS, Rasismus, Diskriminace, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo