romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Demonstrace Romů 23. 6. v Sokolově nebude. Další týden proběhne manifestační akce o dobrém soužítí Romů a Čechů

Sokolov, 13.6.2012 18:11, (ROMEA)
ilustrační foto

Jak již server Romea.cz informoval demonstrace Romů proti rasismu v Sokolově ohlášená na 23. červen se konat nebude. Podle vyjádření starosty Zdeňka Berky (ČSSD) pořadatelé místo ní uspořádají o týden později spíše manifestační akci o dobrém soužití Romů s většinou ve městě. Dohodli se na tom s vedením Sokolova. Město s přípravami pomůže.

Podle Berky byl termín ohlášené demonstrace sám o sobě nevhodný. "Je to stejný den, kdy se v Sokolově koná jedna z největších městských akcí Hurá prázdniny se soutěží ohňostrojů. Na tu přijíždí každý rok až 20 000 lidí a město už tak zažívá značná omezení. Bylo by možné, že by se případné konflikty mohly přenést i na samotnou soutěž," uvedl Berka.

Jeden z ohlašovatelů shromáždění Vojtěch Pompa argumenty radnice podle ČTK uznal a naopak přivítal, že se město chce na akci podílet. "Nebylo by dobré do Sokolova přenášet problémy odjinud. Naopak chceme, aby si ostatní města vzala ze Sokolova příklad, že jde žít spolu," řekl Pompa ČTK.

Také u jednoho z důvodů konání akce, dosud nevyjasněného úmrtí kynšperského Roma při zákroku policie ze začátku května, Pompa změnil názor. "Nebylo by to vhodné, dokud není vyšetřování ukončeno. Bylo by to jako hodit granát," poznamenal.

Vojtěch Pompa dříve serveru Romea.cz sdělil, že na něm zástupci města chtěli, aby mítink přeložil na jiné datum, aby akce měla jiný název a aby se na ní nehovořilo o rasismu, ale o sociálně ekonomické situaci Romů. „Za to mně přislíbili, že na akci promluví o projektu připravovaném Úřadem práce, který napomůže v zaměstnávání místních Romů,“ dodal Pompa.

Žádosti o změnu termínu demonstrace kritizoval Miroslav Brož z Iniciativy Nenávist není řešení, jejíž člen byl hlavním ohlašovatelem shromáždění.

Místo demonstrace s projevy proti rasismu se tak v Sokolově představí hudební romské skupiny z regionu, ale například i programy prevence sokolovské městské policie, včetně romských asistentů prevence kriminality, kteří ve městě strážníkům pomáhají.

Přečteno: 1067x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, SokolovHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo